Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów; Liczba żołnierzy przekroczyła 186 tys.; System Patriot w gotowości

Polski Patriot
Polska wyrzutnia pocisków Patriot
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

polskieradio.pl: Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak otworzy dziś halę produkcyjną w ramach inwestycji „Kobyłka” Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nowoczesna inwestycja będzie filią warszawskiej spółki zbrojeniowej PIT-RADWAR. Inwestycja w Kobyłce pod Warszawą pozwoli na rozbudowę potencjału produkcyjno-serwisowego spółki PIT-RADWAR. W nowych obiektach będzie prowadzony serwis i montaż finalny stacji radiolokacyjnych, systemów dowodzenia oraz systemów uzbrojenia. Będą one potem wykorzystywane w uzbrojeniu do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w ramach systemów Pilica, Narew oraz Wisła.

Reklama

wiadomości.onet.pl: Rosja przeprowadziła ćwiczenia obrony cywilnej. Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ostatnich dniach w Rosji przeprowadzono ćwiczenia obrony cywilnej w dużej części kraju, oparte na scenariuszu międzynarodowego konfliktu zbrojnego na dużą skalę. Rosyjscy żołnierze Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, ćwiczenia te odbywają się corocznie od 2012 roku i zbiegają się z rosyjskim Dniem Obrony Cywilnej 4 października.

polskieradio.pl: System Patriot w Polsce. Szef MON odwiedzi żołnierzy obsługujących wyrzutnie. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się z żołnierzami rozpoczynającymi dyżur na wyrzutniach Patriot. Szef MON odwiedzi mundurowych na lotnisku Bemowo w Warszawie, gdzie są rozlokowane elementy kupionych od Amerykanów baterii, które stanowią system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła. Minister Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z żołnierzami, którzy 6 października rozpoczną dyżur w ramach Grupy Ogniowej z 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej na elementach systemu Patriot.

Reklama

wiadomości.wp.pl: Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, przekazał w środę, że liczba żołnierzy w polskich siłach zbrojnych przekroczyła już 186 tysięcy. Podkreślił, że Polska konsekwentnie dąży do stworzenia najpotężniejszej armii lądowej na w Europie.

wiadomości.wp.pl: Czechy przyjmują nową strategię obronną. Mowa o „długotrwałej wojnie”. Czeski rząd przyjął w środę strategię obronną, która w związku z rosnącą agresją Rosji zakłada, że kraj musi być przygotowany do długotrwałej wojny obronnej z przeciwnikiem wyposażonym w broń jądrową. Priorytetem jest budowa sił zbrojnych, które można by wykorzystać w obronie kolektywnej NATO.

tech.wp.pl: Giganty trafią do Austrii. Zastąpią wysłużone Herculesy. Brazylijska spółka Embraer poinformowała, że Ministerstwo Obrony Austrii zdecydowało się na zakup średnich, odrzutowych samolotów transportowych C-390 Millenium, które zastąpią Lockheed C-130K Hercules. W środę, 20 września, brazylijska spółka Embraer (Empresa Brasileira de Aeronáutica) poinformowała, że Ministerstwo Obrony Austrii zdecydowało się na zakup czterech średnich, odrzutowych samolotów transportowych C-390 Millenium, które zastąpią trzy egzemplarze Lockheed C-130K Hercules. Wartość przyszłego kontraktu jest szacowana na około 600 mln euro (2,77 mld zł).

wiadomości.dziennik.pl: ISW: Szojgu nie liczy się ze stratami, racjonalni oficerowie ryzykują karierę. Rosyjskie dowództwo wojskowe, w tym minister obrony Siergiej Szojgu, promuje oficerów, którzy nakazują swoim żołnierzom odpieranie ukraińskich ataków za wszelką cenę, bez liczenia się ze stratami osobowymi - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Podczas wtorkowej telekonferencji z dowódcami wojskowymi Szojgu wypowiedział się pozytywnie o niektórych formacjach walczących w pobliżu miejscowości Robotyne i Werbowe w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy. Są to jednostki, które decydują się kontynuowanie szturmów mimo poważnych strat osobowych ponoszonych podczas tych operacji - zauważa ISW.

rp.pl: Korea Północna zarzuca USA zwiększenie „atomowego zagrożenia”. Rzecznik Ministerstwa Obrony Korei Północnej oskarżył USA o zwiększenie „atomowego zagrożenia” w rejonie Półwyspu Koreańskiego. Za źródło rosnącego „zagrożenia atomowego” Pjongjang uznaje zarówno wspólne, amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe, jak i wysłanie w rejon Półwyspu Koreańskiego amerykańskiego okrętu z napędem atomowym. Rzecznik Ministerstwa Obrony Korei Północnej zapowiada też, że Korea Północna przeciwstawi się strategii wojskowej USA własną „najbardziej przytłaczającą i długotrwałą strategię”. Rzecznik przywołał przy tym ostatnią nowelizację konstytucji kraju, która wprowadziła do ustawy zasadniczej zapisy o polityce w zakresie sił nuklearnych. Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, zapowiedział równocześnie przyspieszenie produkcji broni atomowej w ramach strategii odstraszania USA.

rp.pl: Strategiczny błąd PGZ. Dlaczego zabrakło Polaków w Kijowie? W ostatnich dniach września w Kijowie odbyło się Międzynarodowe Forum Przemysłu Obronnego, zakończone deklaracją utworzenia sojuszu przemysłów zbrojeniowych. Zjechało 250 firm z 30 krajów, ale Polskiej Grupy Zbrojeniowej tam zabrakło. Absencja Polaków to kolejne pęknięcie w relacjach Polski i Ukrainy. Warto przypomnieć, że zbrojeniowa współpraca przemysłów obronnych rozpoczęta – z błogosławieństwem USA – natychmiast po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r., rozwijała się bez przeszkód do momentu, w którym w tryby dobrze naoliwionej zbrojeniowej machiny w ogniu polskiej kampanii wyborczej nie wysypało się ukraińskie zboże.

wiadomości.onet.pl: USA konfiskują broń Iranowi. Przekazują ją Ukrainie. USA przekazują Ukrainie broń i amunicję, skonfiskowaną Iranowi; pierwszą transzę uzbrojenia przekazano w poniedziałek — poinformowało w środę Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Przekazało ono już ukraińskim siłom zbrojnym 1,1 mln szt. przejętej irańskiej amunicji 7,62 mm. „Rząd uzyskał prawo własności do tej amunicji w dniu 20 lipca 2023 r. w drodze cywilnych roszczeń Departamentu Sprawiedliwości o przepadek przeciwko irańskiemu Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)” - czytamy w komunikacie.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Kaszana

  Skąd oni biorą 186tyś? Operacyjne wp to chyba 116tyś + wot 34tyś bodajże? Słyszałem że zaczęli wyliczać wojskowe szkolnictwo wyższe do tej liczby i porównują do c0zasów poprzedników podając liczbę 96tyś a nie wliczając szkolnictwa i nsr . Wie ktoś coś o tych liczbach. Pytam poważnie

  1. Ma_XX

   klasy mundurowe też wliczają

  2. Odyseus

   Tego chyba nikt nie wie , ale coś jest w tym co piszesz i to się nazywa "Kreatywna Księgowość" tak jak z wydatkami na armię Niemcy niby wydają mało bo 1% PKB ale mają 7- krotnie PKB większe od Nas czyli my byśmy musieli wydawać 7% żeby się z nimi z równać no ale jak się powie że wydajemy 4% a oni tylko 1% to lepiej brzmi ... ;) tak samo z Rosją, może wydawać mniej kasy na zbrojenia od zachodu ale tak samo ona dużo taniej produkuje ten złom od zachodu ale jak się poda wartości w mld$ to dal Nas ładniej od razu wygląda ;)

  3. Kaszana

   Odyseusz, akurat w tym są mistrzami

 2. GB

  W Syrii spadł turecki duży dron typu ANKA. Mówi się że został zestrzelony przez amerykańskiego F-16. Że spadł to potwierdzone, że został zestrzelony przez amerykańskiego F-16 to niepotwierdzone.

 3. szczebelek

  Prezydent UA będzie oczerniać Polskę w ONZ, a my grzecznie dalej będziemy kupować tańsze ukraińskie zboże techniczne i oddawać sprzęt wojskowy by nazywał nas marionetkami propagandy Putina? W stosunkach międzynarodowych trzeba ważyć słowa gdy chodzi o sojuszników.

  1. wsw13

   Dobrze że wybory blisko ,trochę ostudzą niektórym głowy.

  2. Ma_XX

   Stary nikt nigdy nie mówił o zakupie tylko o tranzycie zboża - niestety to nas jako naród przerosło - nie możemy przewieźć ziarna z jednej granicy na drugą

  3. pawelv

   Zachodnim i nie tylko koncernom rolniczym na Ukrainie jest wszystko jedno kto tam rządzi ( być może obawiają się tylko rosyjskich oligarchów ) .Dla nich liczy się tylko zysk i sprzedanie zboża po jak najniższych kosztach z maksymalnym zyskiem czyli bezpośrednio u nas bo najtańszy transport a Ukraińcy i tak nie mają z tego ani hrywny podatku .Te koncerny mogą również wywierać silne naciski na politykę rządów , a wojna i śmierć ich nie obchodzi liczy się tylko zysk ( komentarz do przemyśleń )

 4. Cyber Will

  @szczebelek Zagrania Zełeńskiego były haniebne ale Polska nie pomaga jemu czy rządowi UA tylko tym dzielnym ŻOŁNIERZOM którzy walczą z wrogim Polsce państwem a oni nas póki co nie oczerniają.. Co do zboża technicznego to może "WY" nadal kupujecie ale MY już nie. Relacje międzynarodowe to bardzo złożona sprawa. Emocje nie są tu przydatne. Szanować się trzeba ale nie poprzez irracjonalne ruchy.

Reklama