Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów: Hiszpania chce się zbroić; Rafale dumą francuskiej zbrojeniówki

Francuski samolot Rafale
Francuski samolot Rafale
Autor. Dassault Aviation/Facebook

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

wiadomosci.onet.pl: „Hiszpania się zbroi. Przeznaczy dodatkowe środki na armię”

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza zatwierdził nadzwyczajne wydatki na siły zbrojne tego kraju w wysokości 1,13 mld euro - poinformowała podczas środowego spotkania z mediami w Madrycie szefowa resortu obrony Margarita Robles. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez Sprecyzowała, że środki te zostaną wydane na zakup uzbrojenia, co podyktowane jest aktualną, bardzo niestabilną sytuacją na świecie. Minister Robles dodała, że zatwierdzone we wtorek przez rząd środki finansowe mają przede wszystkim służyć zwiększeniu bezpieczeństwa Hiszpanii.

Inwestować w obronę, to inwestować w pokój. To pokój pisany dużą literą - podkreśliła hiszpańska minister. Zdaniem Margarity Robles nadzwyczajne środki, które rząd Sancheza przekaże na wzmocnienie armii, będą nie tylko służyć zapewnieniu bezpieczeństwa hiszpańskim cywilom, ale mogą też zwiększyć ich dobrobyt. - Dzięki tym wydatkom należy spodziewać się m.in. utworzenia nowych miejsc pracy - dodała szefowa resortu obrony. Robles wyjaśniła, że nadzwyczajne wydatki na armię mają zapewnić jej „wzmocnienie zdolności rozmaitych systemów uzbrojenia, materiałów, amunicji, a także sprzętu wojskowego”. Do grudnia 2024 r. wydatki Hiszpanii na siły zbrojne, zgodnie z planami rządu Sancheza, mają zwiększyć się z aktualnych 1,2 proc. PKB do 1,3 proc.

Reklama

Justyna Lasota - Krawczyk: wiadomosci.wp.pl: „Skomentował spotkanie Dudy z Trumpem. Kosiniak-Kamysz o „korzyści”

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz został zapytany, co sądzi o prawdopodobnym spotkaniu Andrzeja Dudy i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. - W mojej opinii prezydent za granicą nie ma prywatnych spotkań - stwierdził lider PSL. - Jako rząd, jak i państwo polskie, będziemy współpracować z każdym wybranym prezydentem Stanów Zjednoczonych, bo to Amerykanie decydują - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24. Andrzej Duda składa wizytę w USA i Kanadzie. Prezydent oznajmił, że „jeżeli będzie taka możliwość, spotka się z Donaldem Trumpem”. „Fakt” ustalił, że. - Rozmowy powinny odbywać się z urzędującymi prezydentami, premierami. - podkreślił szef MON.

Jedno, co dobre może z tego wyniknąć, to jeżeli zostanie poruszona kwestia sprawy ukraińskiej - powiedział Kosiniak-Kamysz, dodając, że prezydent Andrzej Duda mógłby namówić Trumpa do przekonania swoich kongresmenów do głosowania za pomocą dla Ukrainy - podkreślił wicepremier.

Reklama

bankier.pl: „Samoloty bojowe Rafale są najlepiej sprzedającym się rodzajem uzbrojenia”

Sukces myśliwców wielozadaniowych Rafale, które w 2022 r. stanowiły 78 proc. eksportu francuskiej zbrojeniówki, jest na tyle duży, że rząd chce go powtórzyć, rozwijając eksport innych produktów zbrojeniowych - czytamy w środowym wydaniu dziennika „Le Monde”.

Eric Tapier, prezes produkującej Rafale firmy Dassault Aviation, sądzi, że sytuacja geopolityczna sprzyja Francji, ze względu na to, że wiele państw nie chce kupować uzbrojenia od Stanów Zjednoczonych i Rosji - pisze gazeta. W marcu firma zapowiedziała, że zwiększy produkcję myśliwców i do końca 2024 r. będzie w stanie produkować trzy Rafale miesięcznie, a w 2025 r. - cztery. Do tej pory w miesiąc produkowano dwie maszyny. Produkcja tych samolotów zapewnia we Francji bezpośrednio i pośrednio 7 tys. miejsc pracy i angażuje setki innych firm.

Francuskie myśliwce nie są częścią strategii „gospodarki torów wojennych”, która obejmuje przede wszystkim produkcję uzbrojenia wspierającego ukraiński wysiłek wojenny - zaznacza gazeta. Jednak Dassault Avtiation zwiększa swoje moce produkcyjne w ramach zwiększania wydatków na sektor zbrojeniowy. Nowym klientem firmy jest Serbia, która chce kupić 12 myśliwców Rafale. Jednak ze względu na bliskie kontakty Serbii z Rosją i liczne incydenty z Kosowem, transakcja nie jest pewna.

W 2022 r. sprzedaż Rafale stanowiła 78 proc. całości eksportu francuskiego uzbrojenia. Całkowity eksport wyniósł 27 mld euro w tym 21 mld to sprzedaż Rafale - wylicza „Le Monde”. Gdyby nie wielozadaniowe samoloty bojowe Rafale, eksport francuskiego sprzętu zbrojeniowego byłby bardzo słaby - komentuje inżynier w branży zbrojeniowej i konsultant ds. obronności Marc Chassillan. Francja jest drugim światowym eksporterem uzbrojenia na świecie - pokazuje opublikowane w marcu zestawienie Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). Na pierwszej pozycji są Stany Zjednoczone.

Reklama

bankier.pl: Szefowa KE: „Nadszedł czas na przebudzenie Europy w zakresie obronności i bezpieczeństwa”

Atak Iranu na Izrael oznacza zwrot w stronę otwartej konfrontacji - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Nadszedł czas na przebudzenie Europy w zakresie obronności i bezpieczeństwa; stawka jest wysoka, bo nasza wolność i dobrobyt zależą od naszego bezpieczeństwa - dodała.

Przemawiając podczas konferencji Europejski Szczyt Obrony i Bezpieczeństwa w Brukseli, von der Leyen oceniła, że irańskiego ataku nie należy postrzegać w odosobnieniu od innych konfliktów na świecie. „Brutalna wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już trzeci rok.(…) Korea Północna dostarcza do Rosji zamówienie za zamówieniem pocisków artyleryjskich. Irańskie drony codziennie latają nad ukraińskimi miastami. Iran pomaga Rosji w zakresie technologii potrzebnych do budowy tych dronów na własnym terenie” - przypomniała. Jej zdaniem „liga (państw) autorytarnych” wspólnie pracuje nad zburzeniem międzynarodowego porządku opartego na zasadach. „Dlatego właśnie nadszedł czas na europejskie przebudzenie w zakresie obronności i bezpieczeństwa.

Stawka jest tu wysoka – nasza wolność i nasz dobrobyt zależą od naszego bezpieczeństwa. Musimy dostosować nasze działania do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa” - zaznaczyła. Von der Leyen podkreśliła, że UE musi rozpocząć pracę nad przyszłością swojej architektury bezpieczeństwa. „Świat staje się coraz bardziej niebezpieczny, nadszedł więc czas, aby wykonać kolejny krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Wierzę, że na szczeblu europejskim nasza praca powinna koncentrować się wokół trzech głównych priorytetów: gotowości, inwestycji i partnerstw” - powiedziała.

W tym kontekście przypomniała, że wraz z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem poprosiła byłego prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, aby poprowadził prace nad raportem na temat gotowości obronnej UE. „Wykorzystamy ogromną wiedzę specjalistyczną prezydenta Niinisto, ale także doświadczenie takich państw jak Finlandia czy kraje bałtyckie. Nie tylko doskonale rozumieją one ryzyko, ale także doskonale wiedzą, w jaki sposób opracować zintegrowaną i kompleksową reakcję. I po raz kolejny będzie to wymagało działań zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim” - powiedziała.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Buczacza

  Drogi ussr 0 7. Granica absurdu to 26 miesiąc. Gdzie po 3 dniach miało być po wszystkim. A to nawet nie miała być wojna. A 2 światowa miała błysnąć. W każdym aspekcie. A dziś już 1 światowa. Przysparza gigantycznych rozmiarów straty i koszty. Niewspółmierne do celów i skutków.

 2. user_1050711

  Opowieści o możliwym wpływie na walki kilkunastu sztuk starych F-16 rosną do granic absurdu.

  1. Herring

   te kilkanascie sztuk to bedzie kolo setki. Kacapy maja polatane w momencie kiedy pierwsze F16 wzbija sie tam w powietrze, wiec koniec z szubujacymi bombkami przynajmniej dla kacapskich lotnikow bo ukr F16 swoje szybujace bombki targac beda. Bedzie to game changer tak samo jak i HIMARS byl, dodatkowo widac to po obsranych ruchach kacapstanu rozstawiajacego te ich nietanalogowe OPL wszedzie gdzie sie da blisko frontu. Problem z kacapskimi OPL oczywiscie jest tylko jeden: nie dzialaja hehehehe.

  2. LOUT

   User - Dokładnie, tej propagandy nie da się czytać, słuchać od samego początku! Gdyby te bajki były prawdą to Rosji by już deawno ludzi zabrakło(tysiacami podobno giną dziennie!), Ukraina dawno byłaby wolna od Rosjan a jej wojska pod Moskwą czy może nawet za Uralem! Rosji miało zabraknąć po dwóch miesiącach amunicji, rakiet, czołgów, żołnierzy itd! Najpierw "Wunderwaffe" HIMARS itp., potem Czołgi zachodnie a teraz samoloty muzealne... przecież to propaganda i przedłużanie agonii już przed konfliktem upadłego kraju, chęć ciągniecia jeszcze jakiś czas gigantycznych zysków dla wybranych gałęzi gospodarki i ludzi/funduszy za tym stojących, kosztem zwykłych ludzi, zarówno na UKR jak i w reszcie Europy! Pora usiąsć do rozmów pokojowych a nie dolewać oliwy do ognia, niszczyć doszczętniw wschód UKR i powiększać niepotrzebnie liczby zabitych!

 3. de Paye

  Trzy Rafale miesięcznie dzięki maksymalnej mobilizacji, prawdziwy żałosny obraz europejskiego przemysłu . Czyli jeszcze więcej regulacji ustaleń i dyrektyw K.E. a zapewne będzie lepiej . Dojdziemy do jednego ekologicznego ,, energewende ''Rafala . Cały normalny świat z UE się śmieje .

  1. Macorr

   Da Da, a ruscy zrobili już 10 Su-57 czy nie? Ile maja Armat?

  2. DanielZakupowy

   Jakiego europejskiego? To jest przemysł francuski :)

  3. LOUT

   de Paye - Żałosny obraz europejskiego przemysłu powiadasz? W EU przemysł zbrojeniowy(bo chyba to masz na myśli a nie przemysł ogólnie) to nie odgrywający żadnej roli ułamek przemysłu a i tak ta tak wyśmiewana produkcja nie jest wcale żałosna, porównując z konglomeratem militarno-zbrojeniowym USA. Teraz porównaj wielkość kraju i armii, budżet armii i PKB kraju, znaczenie i użycie armii i zbrojenówki jako potężne źródło polityki miedzynarodowej, finansowanie tego bilionami(trylionami)$ itp. USA i FRA. Następnie weź produkcję F35 i Rafale, porównaj i co masz? Ano całkiem blado to USA i produkcja F35 wypada przy ogromie kraju, sił zbrojnych i finansów w porównaniu z >30 Rafale/rok we Francji!!

 4. Buczacza

  Wypłynęły nowe dokumenty. Publikowane w Washington Post , które odsłaniają zamiary międzinnymi pokojowo nastawionej rossji. Względem już nie tylko Polski czy Ukrainy ale całego świata... Jednoznacznie z nich wynika, że świat ma się na modę. Takich tuzów wolności, pluralizmu, dobrobytu i perspektyw rozwoju. Jak mosskowia, Białoruś, Iran, Syria czy Chiny. Wartości które płyną z wyżej wymienionych przez mnie państw. Mają objąć cały świat...

Reklama