Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów; HIMARSy nie dla Węgier; Nowe mieszkania dla polskich żołnierzy

Autor. Lockheed Martin

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Monika Mikołajewicz, Wirtualna Polska, „Niemieccy piloci zdradzili Chińczykom taktykę NATO? Niepokojący raport": Skandal na linii Niemcy – NATO. Czy Chiny wykorzystają wiedzę pozyskaną dzięki niemieckim pilotom w ataku na Tajwan?  „Wyciekły niepokojące dane, z których wynika, że niemieccy piloci myśliwców współpracują z chińskimi pilotami, szkoląc ich, a być może nawet przekazując im metody działania sił powietrznych NATO. Sprawa wyszła na jaw wraz z raportem opublikowanym przez 'Der Spiegel', zgodnie z którym piloci Luftwaffe szkolili pilotów Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. \[...\] Jest bardzo możliwe, że piloci przekazali wiedzę wojskową i poufne taktyki operacyjne, a nawet ćwiczyli scenariusze ataku, takie jak ofensywa na Tajwan - ostrzegają w raporcie anonimowi niemieccy urzędnicy ds. bezpieczeństwa. Eksperci obawiają się ponadto, że Chińczycy mogli posiąść wiedzę z zakresu 'planowania i wykonywania skutecznego tłumienia i niszczenia obrony powietrznej wroga (operacje krytyczne znane pod wojskowymi akronimami SEAD i DEAD), co było mocną stroną Luftwaffe podczas zimnej wojny i bezpośrednio po niej' - pisze dalej 'Foreign Policy'."

Reklama

Marcin Wołoszyk, Wirtualna Polska, „Wzmocnienie tajwańskiej obrony powietrznej": Według nieoficjalnych informacji w nowe pociski zostały wyposażone wszystkie 64 F-16V z 4. skrzydła myśliwców taktycznych stacjonującego w bazie Chiayi na południowym zachodzie kraju. „W odpowiedzi na narastające zagrożenie dla Tajwanu ze strony Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) Stany Zjednoczone postanowiły wzmocnić zdolności obronne swojego sojusznika. Nie przejmując się pogróżkami i zastraszaniem ze strony Pekinu, Amerykanie dostarczyli Tajwanowi najnowocześniejszą wersję myśliwca F-16V oraz pociski na podczerwień krótkiego zasięgu AIM-9X Block II Sidewinder. \[...\] Rzecznik prasowy tajwańskich sił powietrznych potwierdził, że pociski AIM-9X Block II zostały już dostarczone i są wykorzystywane w eskadrach myśliwców F-16V. Dostawy zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem i obecnie F-16 startujące na przechwycenie samolotów ChRL dysponują już najnowocześniejszymi na świecie pociskami na podczerwień."

Łukasz Michalik, Wirtualna Polska, „Węgry chciały kupić HIMARS-y. Waszyngton nie wyraził zgody": Węgry będą musiały zmodyfikować swoje plany zakupu rakietowych systemów artyleryjskich. „HIMARS-y nie dla Węgier – informuje 'Washington Post'. Transakcja o wartości 735 mln dolarów dotyczyła zakupu 24 wyrzutni wraz z rakietami, jednak została zablokowana przez republikańskiego senatora Jamesa E. Rischa, zasiadającego w senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.\[...\] Swoje działania senator uzasadnił zwlekaniem Węgier z zatwierdzeniem przyjęcia Szwecji do NATO. 'Mamy już czerwiec, a sprawa wciąż nie jest załatwiona. Zdecydowałem, że sprzedaż nowego amerykańskiego sprzętu wojskowego na Węgry zostanie wstrzymana' – skomentował decyzję senator Risch. \[...\] Omawiając tę decyzję 'Washington Post' przywołuje przy okazji fakt, że HIMARS-y sprawdzają się w czasie walk w Ukrainie, a pierwszą partię tej broni odebrała także Polska, według amerykańskiej redakcji 'zamierzająca kupić nawet 500 wyrzutni'."

Reklama

Sara Bounaoui, Wirtualna Polska, „Reakcja Rosji na kontrofensywę. Wszystko widać na zdjęciach": Udało się zidentyfikować modele śmigłowców, które mają być wykorzystane do ewakuacji Rosjan z frontu. Wskazują oni, że na płycie lotniska znajduje się: 5 śmigłowców Ka-52, 9 śmigłowców Mi-8 lub Mi-24, 13 śmigłowców Ka-29. „Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły działania kontrofensywne. Widać już pierwsze reakcje po stronie Rosjan. Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że przerzucili 20 śmigłowców wojskowych na lotnisko w okupowanym czasowo Berdiańsku. Jak wskazują eksperci, niektóre z maszyn mogą posłużyć do ewakuacji. \[...\] 'Wraz z rozpoczęciem działań kontrofensywnych Sił Zbrojnych na kierunku Zaporoże Rosja przerzuciła 20 śmigłowców wojskowych na lotnisko w okupowanym czasowo Berdiańsku' - pisze 'Schemes'. \[...\] Łącznie - według stanu na 13 czerwca - na lotnisku w Berdiańsku znajduje się co najmniej 27 śmigłowców armii rosyjskiej. Porównano najnowsze zdjęcia satelitarne z tymi z 31 maja. Porównanie wykazało, że w tylko ostatnim czasie na lotnisku pojawiło się aż 20 maszyn."

Petar Petrović, Gazeta Polska Codziennie, „NATO twardo stoi po stronie Ukrainy": Amerykański prezydent zwracał uwagę, że NATO pokazało swoją siłę wobec agresywnej postawy Rosji. „Dzięki pomocy USA i innych sojuszników Ukraina jest w stanie czynić postępy na polu bitwy wskazał po spotkaniu z prezydentem USA Joem Bidenem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dziś w Kwaterze Głównej w Brukseli rusza dwudniowy szczyt ministrów obrony państw Sojuszu. \[...\] Biden i Stoltenberg zgodzili się, że ukraińska kontrofensywa wymaga szerokiego, dalszego wsparcia. Szef NATO zaznaczył przy tym, że im więcej siły podległe Kijowowi odzyskają okupowanych terytoriów, tym lepszą pozycję negocjacyjną uzyska Ukraina. USA ze swej strony poinformowały też o nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy"

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kontrakt na systemy minowania narzutowego BAOBAB-K": System miotania min służy do automatycznego narzutu min, w wyniku którego tworzone jest w bardzo szybkim tempie pole minowe przeciwko lekkim i ciężkozbrojnym pojazdom militarnym. „We wtorek Agencja Uzbrojenia zawarła umowę z Zakładami Mechanicznymi Tarnów SA na dostawy do Sił Zbrojnych RP kilkuset kompletów uniwersalnych karabinów maszynowych UKM 2000P oraz kilkudziesięciu wielkokalibrowych karabinów wyborowych TOR-12,7. Wczoraj zaś podpisano kontrakty, dzięki którym do Wojska Polskiego trafią pojazdy minowania narzutowego BAOBAB-K, kasety minowe, a także miny przeciwpancerne. - BAOBAB-K to rezultat polskiej myśli technicznej i polskiej pracy. Wojsko Polskie staje się coraz silniejsze, a tym samym Polska coraz bardziej bezpieczna - oznajmił szef MON. \[...\] W skład systemu wchodzą: miotacze min narzutowych MN-123. System miotania zamontowany jest na podwoziu 8x8 produkowanym przez spółkę Jelcz SA. Dodatkowe wyposażenie składa się z systemu łączności, radiostacji, wyrzutni granatów dymnych, urządzenia dźwigowego do załadunku kaset."

Jan Manicki, Interia, „Rosjanie czekali na przemówienie. Ukraińcy uderzyli HIMARS-ami": Decyzja generała dywizji Suraba Achmedowa, który nakazał swoim żołnierzom oczekiwać w zgrupowaniu na swoje przemówienie motywacyjne - miał doprowadzić do śmierci ponad 100 Rosjan pod Kreminną. „Na skutek złych decyzji generała dywizji Suraba Achmedowa rosyjskie wojska poniosły ogromne straty pod Kreminną w obwodzie ługańskim - donoszą źródła rosyjskie. Dowódca 20. Armii miał nakazać żołnierzom zgromadzić się w jednym miejscu i oczekiwać na przemówienie. \[...\] Rosyjskie zgrupowanie zostało wykryte przez ukraiński zwiad lotniczy. Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały kolumnę z amerykańskich systemów rakietowych HIMARS. Na skutek fatalnych decyzji śmierć poniosło od 100 do 200 żołnierzy, zniszczono kilkadziesiąt jednostek sprzętu - donoszą rosyjskie kanały na Telegramie."

Sebastian Przybył, Interia, „Izrael opracował 'rewolucyjną broń'. To odpowiedź na 'rosnące zagrożenie'": Informacja o opracowaniu nowego rodzaju uzbrojenia zbiegła się w czasie z wieścią, że Iran wyprodukował własną broń naddźwiękową. „System, który firma opisuje jako 'rewolucyjną odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony pocisków hipersonicznych', został zaprojektowany z naciskiem na wyjątkową manewrowość i dużą prędkość, dzięki czemu może skutecznie neutralizować tego typu broń. \[...\] Minister obrony Izraela Joaw Galant powiedział wówczas, że 'na wszelkie tego typu okoliczności mamy jeszcze lepszą odpowiedź'.\[...\]  Koncern Rafael zapowiedział, że system zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu."

Filip Mielczarek, Interia, „Ukraińcy dostaną Abramsy z potężnymi 'srebrnymi pociskami'": Praktycznie żaden rosyjski czołg nie będzie miał szans w starciu z pociskami z zubożonym uranem. Szala zwycięstwa przechyli się na stronę Ukrainy? „Okazuje się, że Siły Zbrojne Ukrainy dostaną od Stanów Zjednoczonych nowoczesne czołgi M1A1 Abrams, które będą strzelały pociskami ze zubożonego uranu. Amerykańskie czołgi M1A1 Abrams jeszcze nie pojawiły się w Ukrainie, ale Pentagon już zapowiedział, że w ramach rekompensaty zostaną one dostarczone z potężnymi pociskami z rodziny M829, które wykonane są ze zubożonego uranu. \[...\] Jak tłumaczą analitycy wojskowi, ta broń pozwoli dosłownie zmiażdżyć każdy rosyjski czołg, z T-80 i T-90 na czele. \[...\] Co ciekawe, Ukraina będzie trzecim krajem, który otrzyma od USA 'srebrne pociski' wypełnione zubożonym uranem. Drugim na świecie państwem jest Polska, co dla wielu może być zaskoczeniem. Ale to nie wszystko. Polska będzie niebawem produkować taką broń na masową skalę. Produkcja pocisków ze zubożonym uranem będzie polegała na imporcie tego pierwiastka bezpośrednio z USA."

Paweł Basiak, Interia, „McDonald's w Odessie celem Rosjan. Absurdalne tłumaczenia propagandy": Najnowsze doniesienia z frontu wskazują na to, że Rosjanie wciąż będą atakować obiekty cywilne. „W nocy 'skalibrowano' obiekty Sił Zbrojnych Ukrainy w Odessie - chwali się rosyjska propaganda. Okupanci zaatakowali miasto czterema rakietami, które wystrzelono ze statku na Morzu Czarnym. \[...\] 'Rosja zaatakowała w nocy McDonald's w Odessie. Czy mylą bar fast-food z bazą wojskową? Nie, Rosjanie po prostu robią swoje - próbują zabić jak najwięcej cywilów' - skomentował popularny na Twitterze profil 'Kyiv. The City of Courage'. \[...\] Swoje 'wytłumaczenie' na ostrzelanie obiektów cywilnych w Odessie mają również rosyjskie propagandowe media. Według prorosyjskiej strony ukraina.ru za zniszczenia odpowiadają... Ukraińcy. \[...\] 'Ukraińska obrona powietrzna działała w swoim charakterystycznym stylu, niszcząc fast food i kilka obiektów cywilnych w pobliżu' - przekazali propagandyści, najwyraźniej zapominając, że gdyby nie rosyjski atak z Morza Czarnego, to do żadnych zniszczeń by po prostu nie doszło."

Łukasz Szpyrka, Interia, „Nowe mieszkania dla polskich żołnierzy. Znamy plany rządu": Wraz z wzrostem liczby żołnierzy w czynnej służbie, mają wzrosnąć wydatki na infrastrukturę mieszkalną. Powstaną nowe mieszkania dla żołnierzy w całej Polsce. „Do 2025 roku wojsko zbuduje 780 nowych mieszkań, w których zamieszkają żołnierze. Plany są jednak większe, bo na ten cel zarezerwowano 70 nieruchomości o łącznej powierzchni 75 hektarów. \[...\] Jedną z nich jest AMW Kwatera, która już teraz buduje specjalne osiedle dla żołnierzy przy ul. Gilarskiej w Warszawie. Do 2024 roku mają tam powstać trzy budynki, w których znajdą się 192 mieszkania dla żołnierzy. Prace pochłoną 100 mln zł. Docelowo jednak osiedle będzie znacznie większe, bo w 10 budynkach powstanie tam 708 mieszkań. \[...\] Duża inwestycja szykowana jest też w Krakowie. Przy ul. Czerwone Maki powstaną cztery budynki, w których znajdzie się łącznie 128 mieszkań. Spółka otrzymała już pozwolenie na budowę. Kolejne dwie nowe lokalizacje znajdą się w Siedlcach przy ul. Hozera (70 mieszkań) i w Elblągu przy ul. Lotniczej (40 mieszkań)."

Rzeczpospolita, „Ambasador USA w NATO: Rosja nie ma prawa głosu ani weta w sprawie Ukrainy": Julianne Smith - ambasador USA przy NATO - dodała, że sojusznicy nie mogą się doczekać powitania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na kolejnym szczycie NATO w Wilnie, zaplanowanym na lipiec. „Sojusz wspiera aspiracje Ukrainy do przyłączenia się do grupy, a Rosja nie ma nic do powiedzenia w sprawie polityki otwartych drzwi NATO - powiedziała ambasador Julianne Smith na konferencji prasowej w Brukseli przed spotkaniem ministrów obrony NATO. \[...\] powiedziała, że Sojusz Północnoatlantycki wspiera aspiracje Ukrainy, aby w pełni zintegrować się z euroatlantyckimi instytucjami. \[...\] - Sądzimy, że na szczycie będziemy mieli ładną paczkę do przekazania dla Ukrainy – powiedziała ambasador. \[...\] Sprecyzowała że sojusznicy NATO pracują nad udzieleniem Ukrainie pomocy nie tylko poprzez bieżące wysiłki na rzecz obrony jej integralności terytorialnej, ale też związane z praktycznym wsparciem w kwestiach długoterminowych, z przyszłymi problemami modernizacyjnymi i siła ukraińskiej armii w przyszłości."

Dominik Kalus, Die Welt, „Konflikt na Kremlu sięga zenitu. Może mieć dla Putina katastrofalne skutki": Kłótnie na szczytach władzy wojskowej na Kremlu oznacza początek końca panowania Władimira Putina? „Kreml powinien mieć się na baczności — na szczytach władzy rozpoczyna się walka o wpływy. Minister obrony Rosji postawił szefowi Grupy Wagnera ultimatum, które ten stanowczo odrzuca. \[...\] Konflikt między ministrem obrony Szojgu, a szefem Wagnera wspina się ku wyżynom już od jakiegoś czasu. Od miesięcy Prigożyn dopuszczał się ostrej krytyki dowództwa rosyjskiej armii, coraz bardziej nie przebierając w słowach, a także otwarcie wytykając wszelkie uchybienia i niepowodzenia. Ostatnio wezwał do przywrócenia kary śmierci w Rosji i zasugerował powieszenie ministra obrony na Placu Czerwonym \[...\] Różnice zdań między dowódcami nie muszą jednak oznaczać, że rosyjski aparat państwowy - czy nawet władza Putina - się rozpada. Zarówno Prigożyn, jak i Kadyrow są lojalni wobec Putina i kierują swoje tyrady tylko przeciwko przedstawicielom dowództwa wojskowego, nigdy przeciwko samemu prezydentowi Rosji."

Thorsten Jungholt, Die Welt, „Luki w zdolnościach i brutalna zależność od USA. Niepokojąca prawda o zdolnościach obronnych NATO": Jakie są słabe punkty obrony powietrznej NATO? Na to pytanie odpowiedziały manewry Air Defender 2023. Ich celem jest również zaprezentowanie gotowości do obrony i wysłanie sygnału światu zewnętrznemu, a także uspokojenie wschodnioeuropejskich sojuszników. Ćwiczenia sił powietrznych NATO odbywają się pod niemieckim przywództwem. „Rozpoczęły się największe ćwiczenia w historii sił powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego - Air Defender 2023. Ogromne manewry ujawniają jednak nie tylko możliwości NATO, ale i jego czułe punkty - w tym 'brutalną zależność' od USA oraz poważne luki w zdolnościach. \[...\] Dużym problemem jest też to, że brakuje amunicji dla floty powietrznej. A jaki jest pożytek z operacyjnego samolotu bojowego, jeśli nie jest on uzbrojony na tyle, aby był w stanie przetrwać? \[...\] W okresie poprzedzającym manewry Gerhartz tylko na marginesie wspomniał o innym słabym punkcie ćwiczeń. Będą one odbywać się wyłącznie na samolotach, bez udziału naziemnej obrony powietrznej.\[...\] Problem w tym, że naziemne systemy uzbrojenia są niezbędne, jeśli chce się skutecznie odpierać różne zagrożenia z powietrza - takie jak odrzutowce, helikoptery, pociski manewrujące, rakiety balistyczne, moździerze, artyleria czy drony. Fakt, że systemy naziemne są nieobecne w ćwiczeniach Air Defender 2023, wynika z tego, że Bundeswehra i jej europejscy sojusznicy mają luki w zakresie tych zdolności."

Jakub Kamiński, Forbes, „Rozmowy pokojowe ponad głową Kijowa? Chiński profesor amerykańskiej uczelni wyjaśnia, w jaką grę gra Państwo Środka": Wywiad z prof. Yu Bin, specjalista w zakresie stosunków rosyjsko-chińskich, wykładający na Uniwersytecie w Wittenberdze (Ohio, USA) i współpracujący z chińskimi East China Normal University oraz Shanghai Association of American Studies. „Z chińskiej perspektywy, rosyjska 'specjalna operacja wojskowa' na Ukrainie — bez względu na to, jak wielkim jest złem — jest jedynie symptomem znacznie większego i głębszego problemu w europejskiej strukturze bezpieczeństwa, która została naruszona przez pięć rund ekspansji NATO na wschód. Nawet demokratyczna Rosja Jelcyna nie tolerowałaby zachodnich interwencji podczas wojen w Bośni i Kosowie. \[...\] Można zastanowić się, jak Rosja zareagowałaby na próby odzyskania przez Chiny 1,5 mln km2 utraconego terytorium, wykorzystując jej ówczesny kryzys spowodowany rozpadem Związku Radzieckiego. Długa chińsko-rosyjska linia graniczna stanęłaby w płomieniach, przy których obecny konflikt na Ukrainie jawiłby się jako niewinna igraszka."

Reklama

Komentarze (6)

 1. Franek Dolas

  Orban niestety dał się kupić Niemcom w zamian za pieniądze z funduszu odbudowy. Tuż po podpisane przez siebie i Morawieckiego zgody na mechanizm jak on się cudacznie zwał chyba "pieniądze za praworządności" zachaczył o Berlin i od razu dostosował swoją politykę do niemieckiej tj. chamowania pomocy dla UKR. Założę się że te pieniądze dostanie. Oko to nie Węgry ale Niemcy powinne być wyrzucone z NATO gdyż są źródłem kolejnych działań skłucających państwa europejski (np. sprawa imigrantów, polityka "klimatyczna" itd.) osłabiających Europę i NATO. W USA już to kilka lat temu zauważyli i to zarówno w środowiskach związanych z Republikanami jak i Demokratami nazywając ich "Koniem trojańskim" w NATO.

 2. ostatni

  Wegery maja jaja . Orban ostani prawdziwy polityk w Europie. Reszta to klakierzy

 3. oko

  Węgry powinny być usunięte jako członek NATO jako kraj komunistyczny współpracujący z Rosją na zasadzie podwójnego szpiega . Żadnej broni nie wolna sprzedawać Węgrom. To kraj wrogi wobec NATO !!!

  1. DariuszI

   Wegry nie sa krajem komunistycznym. Nadto musimy pamietac, ze Orban odejdzie i to wczesniej niz pozniej. Wraz ze zmiana ekipy pro-rosyjska polityka moze ulec zmianie, A nade wszystko mowimy tu o Wegrach, jedynym narodzie w Europie, ktory darzy nas szczera przyjaznia. Tak wiec ostroznie z z wnioskami.

 4. MiP

  Amerykanie nie lubią Węgrów a Kaczyński mówił że w Warszawie będzie drugi Bukareszt

  1. farfozel

   Budapeszt .

 5. hoplit

  Zastanawia mnie czemu przyjmuje się że śmigłowce w Bediańsku są przygotowane tylko dla ewakuacji z frontu , a może w drugą stronę ? Szybki desant na zagrożony odcinek .

 6. X

  "HIMARSy nie dla Węgier..." - i prawidłowo !

Reklama