Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów: Chińska armia wokół Tajwanu, Izrael wkracza do centrum Rafah

Fot. Steve Chao, Wikipedia, Creative Commons Attribution - Share in the Same Way 2.0
Fot. Steve Chao, Wikipedia, Creative Commons Attribution - Share in the Same Way 2.0

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

wiadomosci.wp.pl: Chińska armia wokół Tajwanu. Dwa dni po zaprzysiężeniu prezydenta

Chińska armia rozpoczęła w czwartek rano wspólne ćwiczenia wokół Tajwanu - podają chińskie media państwowe. Działania Chin mają miejsce zaledwie dwa dni po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Tajwanu Laia Ching-te. Chiny skrytykowały we wtorek wygłoszone dzień wcześniej inauguracyjne przemówienie prezydenta, określając je „opowiedzeniem się Tajwanu za niepodległością”. „Przemówienie to można określić jako opowiedzenie się za niepodległością Tajwanu i ” - zakomunikowało we wtorek chińskie Rządowe Biuro ds. Tajwanu.

wiadomosci.onet.pl:Izrael wkracza do centrum Rafah. Trwają intensywne walki

W środę wieczorem izraelskie czołgi zbliżyły się do skraju zatłoczonej dzielnicy Yibna w Rafah, w sercu południowej Gazy. To była jedna z najbardziej intensywnych nocy bombardowań tego miasta, od kiedy Izrael rozpoczął swoją ofensywę na terenie Gazy — informuje Agencja Reutera. Rafah, miasto na południowym krańcu Gazy, było schronieniem dla połowy z 2,3 miliona mieszkańców enklawy. Izraelski atak zmusił setki tysięcy ludzi do ucieczki, a jednocześnie odciął główne szlaki dostarczania pomocy do Gazy. To wywołało międzynarodowe obawy o potencjalne masowe ofiary i groźbę głodu. Izrael twierdzi, że jego celem jest wyeliminowanie ostatnich batalionów bojowników Hamasu, którzy według niego ukrywają się w Rafah. Od początku miesiąca, izraelskie oddziały powoli wkraczają na wschodnie obrzeża tego miasta.

DZIENNIK GAZETA PRAWNA: NIEBEZPIECZNA ROZGRYWKA NA BAŁTYKU

Reklama

Moskwa planuje korektę granicy wód terytorialnych na Morzu Bałtyckim. Może to otworzyć drogę do incydentów w relacjach z NATO-wskimi sąsiadami, w tym z Polską. Dokument przygotowało Ministerstwo Obrony, ale gdy sprawa wyszła na jaw, jego opis został usunięty z rządowego portalu. Wbrew doniesieniom „Moscow Times”, który opisał projekt rządowego zarządzenia, sprawa dotyczy nie tylko Finlandii i Litwy, lecz także Estonii i Polski. Wszystkie cztery kraje należą do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zmiany miałyby wejść w życie w styczniu 2025 r.

geekweek.interia.pl: Rosja podpala Europę, a zaraz może zacząć strącać satelity

Władze Rosji już nie tylko chcą zdestabilizować serią potężnych pożarów kraje NATO, które wspierają Ukrainę, ale teraz również rosyjska armia będzie miała możliwość niszczyć satelity w przestrzeni kosmicznej. Służby wywiadowcze wielu krajów Europy biją na alarm, że ostatnie fale pożarów w różnych krajach Europy, w tym również w Polsce, są dziełem rosyjskich agentów, którzy na polecenie samego Władimira Putina mają zdestabilizować państwa wspierające Ukrainę. Najgorsze ma jednak dopiero nadejść. Okazuje się bowiem, że Kreml kilka dni temu miał wysłać na ziemską orbitę pojazd wyposażony w broń antysatelitarną. Dzięki niej, rosyjska armia będzie mogła niszczyć instalacje kosmiczne nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale również krajów Europy, które wsparciem dla Ukrainy utrudniają Władimirowi Putinowi zdobycie tego kraju.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. GB

    Wczoraj w O.Donieckim koło miejscowości Mospino coś zniszczyło elementy baterii S-400. Zniszczony został radar 96L6A i 2 wyrzutnie, tzn tyle widać ze zdjęć i filmiku.

    1. GB

      Do tego zniszczone stanowisko dowodzenia i uszkodzona jeszcze jedna wyrzutnia.

Reklama