Reklama

Polityka obronna

Brygada pancerna w Opolu? PSL proponuje wzmocnienie Sił Zbrojnych RP

Zdjęcie poglądowe / Fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna
Zdjęcie poglądowe / Fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna

Polskie Stronnictwo Ludowe, zaproponowało reaktywację jednej z brygad pancernych Wojska Polskiego. Ma to być element szerszego planu wzmocnienia Sił Zbrojnych RP przygotowanego przez ludowców.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W trakcie swej wypowiedzi, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Marcin Oszańca, zaproponował reaktywację 5. Brygady Pancernej "Skorpion", która w trakcie swego funkcjonowania w latach 1994-2001, stacjonowała w Opolu i Opolu-Szczepanowicach.

Poseł Paweł Bejda, zapowiedział natomiast, że PSL ma zaprezentować szeroki plan wzmocnienia Sił Zbrojnych RP. Plan ten ma być prezentowany w całym kraju, natomiast reaktywacja 5. Brygady Pancernej ma być pierwszą propozycją w ramach wspomnianego planu.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. raczek

  A co niemry poprosili bo to na pewno nie w interesie Polski trzeba wroga zatrzymac na granicy a nie na odrze bo wtedy zlupi pol Polski bardzo glupi pomysl zreszta jak cale PSL.

  1. VIS

   Istnieje coś takiego jak przerzut strategiczny.

  2. HusarzPolski

   ale żeby się odbył przerzut strategiczny ktoś musi trzymać linię frontu. A to na wschodzie psl z po likwidowali jednostki i tam je trzeba odtwarzać. mamy bronić Polski a nie niemiec

 2. PPPM

  Ja rozumiem walkę o głosy, ale dlaczego akurat w Opolu?

  1. [email protected]

   A dlaczego nie? Daleko od dzisiejszego frontu, jako szkoleniowa jednostka tyłowa.

  2. Adr

   Wyrzuty sumienia, kiedyś zlikwidowali.

  3. Thorin

   a ludzi to tam skąd weźmiesz? kto tam pójdzie za 4500 miesięcznie?

 3. gregoz68

  Skorpion to Monte Cassino i dalej:)

 4. HusarzPolski

  W Opolu jest mało istotne. Niemcy raczej nas nie zaatakują. Najważniejszy jest i najbardziej zniszczony, zdemilitaryzowany przez po psl teren po wschodniej stronie Wisły.

 5. staryPolak

  szkoda że Pawlaki nie współrządzili w Polsce przez ostatnie ponad 30 lat, bo na pewno nie zgodziliby się na likwidacje jednostek wojskowych.

 6. Autor Komentarza

  Chodzi o Opole Lubelskie, czy Stare Opole?

 7. wert

  swego czasu było sporo wojska w Opolu i okolicach. Dzisiaj wszystko wyprzedane, min innymi 200 ha poligonu w Łambinowicach kupił znany lekarz z Krakowa (prezes?). Na wykupie można sporo zarobić. Szukaja frajerów na kulczyka?

 8. ASW

  Skorpiony to była eksperymentalna jednostka. Wbrew przyjętym zwyczajom przysięgę od poborowych odebrano po tygodniu tak, że zamiast „tupać” na próbach szkolili się w polu.

Reklama