Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: Zwiększymy liczbę miejsc na uczelniach wojskowych

szef mon Mariusz Błaszczak
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/Twitter

Będziemy zwiększać liczbę miejsc na uczelniach wojskowych - zapowiedział w sobotę wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas promocji oficerskiej absolwentów Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Uznał, że są oni „nadzieją Wojska Polskiego i nadzieją naszej ojczyzny”.

Reklama

"Będziemy zwiększać liczbę miejsc na uczelniach wojskowych i zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie wiedzą, co chcą w życiu robić, żeby przystąpili do Wojska Polskiego" - mówił szef MON w wystąpieniu z okazji promocji oficerskiej absolwentów Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki.

Reklama

Jak zaznaczył, "najambitniejszy z nich niech zostaną oficerami Wojska Polskiego". "To wymaga wysiłku, to wymaga poświęcenia, ale jak widać po naszych oficerach dziś wypromowanych, można osiągnąć ten cel" - powiedział.

Wicepremier wyraził przekonanie, że oficerowi wypromowani w sobotę we Wrocławiu będą "świetnymi dowódcami", a szczególnie pogratulował tym, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce. "Jestem przekonany, że będziecie sobie doskonale radzić jako dowódcy. Życzę wam, żeby wasza kariera wojskowa rozwijała się, żebyście obejmowali dowodzenie w coraz większych jednostkach wojskowych" - oświadczył.

Reklama

Błaszczak zwrócił uwagę, że będzie to wyzwanie związane także z nowoczesną bronią, która wchodzi na wyposażenie Wojska Polskiego. "Obsługa tej broni wymaga bardzo wysokich kwalifikacji. Ale wy jesteście przygotowani, żeby temu wyzwaniu sprostać" - powiedział.

Szef MON podziękował także przybyłym do Wrocławia rodzinom wypromowanych oficerów. "Oni są świetni również dlatego, że państwo ich wspieracie, dlatego, że państwo ich wychowaliście, (...) że otrzymali wychowanie właśnie w rodzinach bardzo polskie, patriotyczne wychowanie. Dlatego dziś są tacy, jacy są, dlatego dziś są nadzieją Wojska Polskiego i nadzieją naszej ojczyzny" - oświadczył.

Wcześniej wicepremier Błaszczak wręczył szablę honorową Wojska Polskiego prymusowi studiów oficerskich. Jak poinformowało ministerstwo obrony, w tym roku prymusem jest ppor. Anita Szczech. Szef MON wręczył także pamiątkowe ryngrafy absolwentom, którzy ukończyli studia AWL we Wrocławiu z najwyższymi lokatami.

Według MON, na pierwszy stopień oficerski – podporucznika, promowanych zostało w sobotę 386 absolwentów Akademii Wojsk Lądowych (275 absolwentów studiów stacjonarnych oraz 111 sześciomiesięcznego studium oficerskiego).

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. sswpss

  A kim będą dowodzić?

  1. Ogame

   Rezerwistami w wieku 40-60 lat .................... którzy często idą na ćwiczenia jak gorszy sort i często są tak traktowani przez żołnierzy zawodowych. Dlatego podejście ich jest takie jak każdy wie.

 2. Chyżwar

  Ja natomiast proszę o zwiększenie ilości Krabów w Wojsku Polskim. Na razie wszelakiego sprzętu przybywa w zasadzie jedynie na papierze. Na stanie zaś jest go coraz mniej i jak do tej pory nic nie słychać o jakichś konkretach wynikających z wizyty w Korei. Skoro Polska nie posiada odpowiednich mocy produkcyjnych to powinien Pan stamtąd przywieźć gotowe K9, żeby zrekompensować to, co poszło i nadal idzie na Ukrainę.

 3. bc

  Wystarczy pewnie tylko na bieżąco, a taka Ukraina wystawiła ponoć 900tys żołnerzy. W USA ok 70% oficerów rocznie jest z ROTC na uczelniach cywilnych, tyle że tam to jest rozdzielone na dwa etapy po dwa lata ale mimo to mają tysiące uczestników. W Polsce na moduł oficerski rezerwy Legi Akademickiej jest bodajże 250 miejsc i odbywa się to tylko w akademii wojskowej w wakacje. Może trzeba to rozkręcić bardziej w stylu USA, dłuższa teoria ale na certyfikowanych państwowych uczelniach technicznych prowadzony przez oficerów zawodowych i więcej praktyki.

 4. sswpss

  Jakie?