Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: Podwyższymy uposażenia żołnierzy w przyszłym roku

Fot. DPI MON
Fot. DPI MON

„Będą kolejne podwyżki dla żołnierzy. zdecydowałem o podwyższeniu uposażenia żołnierzy w przyszłym roku o ponad 600 złotych” - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak.

„Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie godnych warunków służby w Siłach Zbrojnych RP.” – stwierdził w swoim wpisie szef MON. Może to sugerować, że celem jest skorygowanie dochodów, szczególnie najmniej zarabiających żołnierzy, w stosunku do rosnącej inflacji. Liczony rok do roku współczynnik we wrześniu 2021 roku osiągnął 5,9%.

Dochody żołnierzy zawodowych zależne są przede wszystkim od stopnia. Najniższe, minimalne uposażenie szeregowego to 4,11 tys. zł brutto. Dla kontraktu podstawowa pensja generała wynosi 16,83 tys. zł brutto miesięcznie. Do tej podstawy należy doliczyć przeróżne dodatki i świadczenia, związane przede wszystkim z długością służby i wykonywaną funkcją, udziałem w misjach międzynarodowych czy inne szczególne warunki służby. Wszystkie wartości regulowane są przez stosowne rozporządzenie ministra obrony narodowej.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (20)

 1. Jaaa

  To nie jest podwyżka tylko wyrównanie do inflacji mądry człowiek zrozumie

 2. Magda

  Nie zależy mi na podwyżkach. Ja służę ojczyznie. I tak za dużo zarabiam w stosunku do tego co robię.

  1. Młody

   Nie mierz wszystkich swoją miarą. Niektórzy spędzają pół roku na poligonie albo mają kilkumilionową odpowiedzialność majątkową.

  2. Jak zarabiasz za dużo to przekaż część harytatywnie

  3. Ania

   za dużo? To może warto oszczędzać bo nigdy nie wiesz gdzie dowódca Cię wyślę i jak dalej Twoje życie się potoczy, bądź zacznij angażować się w służbę żeby była równoważna do Twojej pensji :) powodzenia

 3. archie

  Masakra. Moja żona 36 lat uczy w liceum matematyki i zarabia jak starszy szeregowy z 2-letnim stażem. A ... nie ma żadnych dodatków więc zarabia kwartalnie jak szeregowy miesięcznie.

  1. Gug

   Wysłać małżonkę do armii, przychodzą takie, i po kilku lub kilkanastu miesiącach rezygnują, bo nie tak miało być, w internecie tak fajnie na forach opisywali, masakra.......

  2. Seba

   Jestem mgr inż. Ja twoją żonę w liceumzastąpie, ale ona mnie w wojsku nie zastąpi. Jeżeli chce to niech przyjdzie do wojska szybko zatęskni za ciepła klasową salą.

  3. To niech idzie do monu są przyjecia

 4. Gt

  Jak dadzą od stycznia, to niektórzy zdążą w tym roku wycofać wypowiedzenia.

  1. West

   Albo będą cieszyć się wyższą emeryturą

  2. Aa

   Czytać ♈ że zrozumieniem wchodzi od połowy roku

 5. Wstyd

  Ty zapewnij najpierw dobre wyposażenie dla żołnierzy,chelmy ,(aby nie chodzili w metalowych garnkach )broń i celowniki do broni obuc się czlowieku.odpowiednie mudurry

  1. Steve Stivens

   A ja wolałbym porządny hełm, zamiast najlepszego "Chełmu".

  2. :D

 6. XXX

  A CO Z PODWYŻKAMI DLA "FILARU I FUNDAMENTU SIŁ ZBROJNYCH" PRACOWNIKÓW RON.

 7. Yty

  Szybko, szybko zanim się więcej zwolni. Część żołnierzy, którzy rzucają L4 przed wyjazdem na granice zapakował bym do sanitarek i tam stworzył izbę chorych. Po podwyżki i pieniądze co miesiąc są pierwsi. Przy podpisywaniu kontraktów punktował bym jednego po drugim,a tak siedzą w domu, dłubią w nosie i śmieją się z tych którzy pojechali. Dymają armię jak mogą. Po kilku latach w armii byliby tylko ci, którzy chcą służyć. Żadnej zgody na dodatkową pracę, awansów itp. Podwyżki procentowo większe, dla tych którzy nie uchylają się od służby. W wojsku służyli by żołnierze, a tak służą ściemniacze i prywaciarze. Naciągają państwo na grube pieniądze.

  1. Dobrze piszesz ale niestety na tym się tylko skończy a szkoda

  2. Treściwie i prawdziwie

  3. Żona

   To zapraszam do wojska skoro tam tak jest tak wspaniale! Mój mąż właśnie wyjechał na granicę z gorączką z zapaleniem gardła takim, że mówić nie może. Testu na covid nikt mu nie zrobił! L4???? Jeszcze nigdy nie dostał nawet jak byłam po cesarkach to opieki na mnie nie mógł wziąć bo by mu kontraktu nie podpisali! A teraz jak jest chory też nie może wziąć zwolnienia lekarskiego bo im dowódca zagroził, że ich oddeleguje na drugi koniec Polski!!! TAK JEST CUDOWNIE W WOJSKU!!! POLECAM!!! DROGA WOLNA ZACIĄGNIJ SIĘ A NIE NARZEKAJ!

 8. CK

  Od kiedy podwyżki? Pytam o m-c.

  1. TakiJanek

   Pewnie jak zawsze- w marcu z wyrównaniem od stycznia.. Albo w czerwcu z wyrównaniem od marca...

 9. Piotr

  A, ok. To znaczy, ze Blaszczak juz wie, ze w przyszlym roku nie bedzie juz ministrem. :D

 10. WojoWojo

  W końcu jakaś lekka amortyzacja pędzącej inflacji , paliwo ,prąd ,gaz śmieci ceny usług takich jak stomatolog czy inni specjaliści. Dobrze, że będą jakieś ,,podwyżki '' w cyliwu kierowca z kategoria c+e jest w stanie zarobić około 7 tys tymczasem armia płaci około 5 tys z wysługą lat i mieszkaniówką do tego poligony x3 razy w roku służby 24h czy pilnowanie granicy , częste nadgodziny z powodu braków kadrowych za które armia nie płaci są ludzie którzy miesiąc w miesiąc mają lekko po 80h nadgodzin. Dzisiaj armia jest średnio atrkacyjnia finansowo dlatego dużo ludzi odchodzi głównie szeregowych bo nie mają możliwości rozwoju i często są blokowani przez przełożonych którzy celowo zaniżają oponie służbowe bo nie chcą stracić dobrego kierowcy . Jeśli ktoś patrzy pod względem finansowym to jest średnio chyba , że ktoś robi to z pasji to polecam jak najbardziej . Mimo to ten rząd chociaż daje jakieś podwyzki nie to co za czasów PO jak zniszczyli armię redukcja etatów i zrobili prywate na biurze przepustek firma prywatna ochrania wojsko.

  1. Mg

   Weź pod uwagę na korzyści pozafinansowe, pozatyn kto cię ubezpieczy w prywatnej firmie od 7 tys, zostaję minimalna

  2. wert

   chcieli ojrotojrokołchozu? To płacić, nie stękać! Koszt wyprodukowania MWh energii w hiszpanii- kraju wiodącym w "zielonej"- wiatrowej energii wynosi 220EU, koszt tej samej MWh w Polsce to niecała POŁOWA a w niej już blisko POŁOWA to "koszt" CO2. Energia to POdstawowy czynnik cenotwórczy!! Najśmieszniejsze że dziś w świecie 6-iu największych emitentów "śmiercionośnego" CO2 buduje 600 elektrowni węglowych i 400 nowych kopalni węgla. ojrokołchoz odpowiada za 17 (SIEDEMNAŚCIE) PROCENT EMISJI CO2 i właśnie doprowadza swoich "obywateli' do ruiny a Ci jeszcze biją brawo

 11. asdf

  u nas jak zwykle maslo zamiast armat

 12. Billabongpl

  Ta w przyszlym roku to taki standardowy tekst naszej władzy haha

 13. Admin

  600 zł brutto netto ? I od kiedy mają być te podwyżki. W cywilu z kategorią c+e można zarabiać około 7. W wojsku nie całe 5 tys z wysługą lat .

  1. Ta 17 od razu. Coś 400 ekstra na rękę za wytapianie od pn-pt 7-15 to nie jest źle.

  2. Piotr

   Pn-pt 7-15 a gdzie szkolenia poligonowe i służby 24h. Może spróbujesz w NS10 trzy tygodnie na Drawsku,spróbujesz dyscypliny wojskowej i musztry na placu apelowym.nie na weekend ale min.12 lat.gamoniu szaczun dla obrońców granic to oni m.in przelali krew za naszą ojczyznę!!!

  3. db+

   Jeżeli komuś nie pasuje służba, którą sam wybrał zawsze może walnąć papierami i pójść pracować na stację Orlen. Firma prestiżowa, pensja minimalna krajowa, 12godzinne zmiany, praca w weekendy i święta. A z tym przelewaniem krwi to pojechałeś. U mnie jak przyszły rozkazy wyjazdu na granicę z Białorusią 30% stanu poszło na L4.

 14. Ernst Stavro Blofeld

  I bardzo dobrze bo 4000 brutto przy obecnych cenach to kpina. Tylko ciekawe jak to zrobią skoro kasy ewidentnie brakuje a dług państwa urósł niemiłosiernie. Jeśli myślą że podwyższą socjal i ściągną w podatkach, jednocześnie zmuszając tych co już płacą najwięcej żeby płacili jeszcze więcej to się zdziwią.

  1. stary człowiek i może

   To proste, wybory mają być prawdopodobnie na wiosnę, więc trzeba zalać Polskę obietnicami i kasą, a później 3 lata na odrobienie podatkami. Nowy Ład już głodzi miasta, podwyżka akcycy na alkohol, inflacja i kolejne podwyżki juz w planach. Wybory ci kryminaliści muszą wygrać a cena nie gra roli choćby miliony zagłodzili. Jak to konus mówił: naszą (bolszewicką) rewolucję nawet diabeł nie zatrzyma.

  2. Ja

   No to teraz paliwo może być po 7 złotych - znasz autora tego tekstu?

  3. db+

   Powiedz to tym, którzy zarabiają minimalną krajową. A u mnie jest to większość cywilnych mieszkańców. Osiedle wojskowe to inny świat. Tam nawet szeregowy zarabia AŻ 4 tysiące.

 15. Dowódca

  Czyli rozumiem, że szeregowy dostanie najwięcej, za najmniej obowiązków? Ta trzymać czyli dowodzenie nimi będzie on linę,itd

  1. Asarabar

   A gdzie wyczytałes że szeregowy dostanie najwięcej ?

  2. Zmechol

   A kto powiedział, że szeregowy dostanie najwięcej? Na razie wiemy że podwyżki mają wynosić ponad 600 zl. To najpewniej średnia z podwyżek we wszystkich korpusach. Nie rwij, więc włosów z głowy - oficerowie do kieszeni dostaną na pewno więcej niż szeregowi, jak zawsze.

  3. ---

   Jeśli wszyscy po równo, to proporcjonalnie do swoich zarobków najwięcej.

 16. Szeryf

  Te 600 to z nagrodą roczną i brutto tak więc zależy kto jak uważa raczej przy obecnych szaleństwach z cenami nikt realnie wieciej pieniędzy mieć nie będzie .to po prostu inflacyjne ale dobre i to.

  1. ---

   To pomyśl o tych co podchodzą pod budżetówkę i mają niby zapowiedziane 4,4% w przyszłym roku, ale nie dla wszystkich po równo. U mnie już są przecieki że 0, czyli pewnie dostaną nieliczni, a większość pójdzie na nowe etaty bo zadań przybywa. Proponuję nie narzekać!

 17. Andrettoni

  Czy to wystarczy choćby na podwyżki cen energii? Ceny rosną już dzisiaj, a podwyżki mają być w przyszłości. Realnie będziemy ubożsi. Nie tylko żołnierze - wszyscy obywatele. Nie tylko Polski, ale całej UE. Jeżeli UE nie zacznie myśleć, to wojsko może okazać się bardzo potrzebne. Nie przeciwko Rosji. Czy "żółte kamizelki" zniknęły? Problemy są od dawna, nikt ich nie rozwiązuje, narastają, a dochodzą nowe. Plan. Plan jest taki, że UE zaplanowało, że transformacja energetyczna przyniesie zubożenie, a na to nałożyła się pandemia. Parę "stówek" nie naprawi problemu strukturalnego.

  1. Ame

   W punkt.

 18. Saki

  Szeregowy robi najwięcej bez niego armia by nie istniała. Oni są trzonem , filarem armi. Szeregowy z stażem 16 lat.

  1. Wasyl

   Szeregowy robi najwięcej hehe. Dobry Ty jesteś.

  2. Hahah

  3. ze stażem (ort.)

 19. bnd

  To nie podwyżka lecz połowiczna waloryzacja wynagrodzenia wobec inflacji

  1. Draskur

   Ale podwyżka lepiej się sprzedaje propagandowo.

 20. OIo

  W 2015 litr paliwa 95 kosztował 4.20 zł, dzisiaj najtańsze co znalazłem w mieście to za 6.12 zł. Co z tego, że dostaną te 600 zł jak wszystko zżera inflacja, drożyzna i brak podstawowych produktów w sklepach.

  1. Majki

   Olo przyjedź do Polski, u nas kupisz paliwo poniżej 6zł, a półki pełne podstawowych towarów.

  2. Prawda

   Gdzie ty robisz zakupy chyba w Białorusi.

  3. Olo unas pliwo 5,83 i półki pełne

Reklama