Polityka obronna

Błaszczak: Podwyższymy uposażenia żołnierzy w przyszłym roku

Fot. DPI MON
Fot. DPI MON

„Będą kolejne podwyżki dla żołnierzy. zdecydowałem o podwyższeniu uposażenia żołnierzy w przyszłym roku o ponad 600 złotych” - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak.

„Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie godnych warunków służby w Siłach Zbrojnych RP.” – stwierdził w swoim wpisie szef MON. Może to sugerować, że celem jest skorygowanie dochodów, szczególnie najmniej zarabiających żołnierzy, w stosunku do rosnącej inflacji. Liczony rok do roku współczynnik we wrześniu 2021 roku osiągnął 5,9%.

Dochody żołnierzy zawodowych zależne są przede wszystkim od stopnia. Najniższe, minimalne uposażenie szeregowego to 4,11 tys. zł brutto. Dla kontraktu podstawowa pensja generała wynosi 16,83 tys. zł brutto miesięcznie. Do tej podstawy należy doliczyć przeróżne dodatki i świadczenia, związane przede wszystkim z długością służby i wykonywaną funkcją, udziałem w misjach międzynarodowych czy inne szczególne warunki służby. Wszystkie wartości regulowane są przez stosowne rozporządzenie ministra obrony narodowej.

Reklama
Reklama

Komentarze