Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: 60 mld dla polskiej zbrojeniówki w programie koreańskim [DEFENCE24 TV]

Autor. R. Suchy

„W tym roku negocjowaliśmy wspólną realizację kluczowych dla bezpieczeństw Polski projektów w przemyśle zbrojeniowym. Dzięki otwartości i woli współpracy negocjacje były prowadzone w bardzo szybkim tempie, skutecznie i satysfakcjonująco dla obu stron” - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas otwarcia polsko-koreańskiego seminarium współpracy przemysłu obronnego. Zwrócił również uwagę na zaangażowanie polskiego przemysłu w programy realizowane we współpracy ze stroną koreańską wskazując, że szacunki PGZ mówią o uzyskaniu ponad 60 mld zł przychodów z programów czołgu K2, haubicy K9 i wyrzutni rakiet K239 Chunmoo.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

 1. Chyżwar

  Do sądzących, że nas nie stać. Pod koniec Zimnej Wojny RFN miał 12 dywizji składających się z 36 brygad. Samych tylko czołgów miał więcej niż 7000. Proszę mi wiec nie mówić, że Polski dziś nie stać na 6 dywizji. Obecne, większe już, ale rozmamłane Niemcy mają tylko 8 brygad zgrupowanych w 3 dywizjach a wszystkich pancernych pojazdów bojowych jest w nich nieco ponad 1000 i nie ma szybkiego widoku na więcej. Takimi siłami ten kraj nie jest w stanie obronić nawet sam siebie. Niemieccy wojskowi biją na alarm, że działania ich polityków zmierzające do poprawy sytuacji to nic innego jak gaszenie pożaru przy pomocy dziecinnej sikawki na wodę. Dlatego o skutecznym wywiązaniu się, ze zobowiązań sojuszniczych z ich strony w tej sytuacji szkoda gadać. Reszta Europy na ogół ma się niestety jeszcze gorzej pod tym względem.

  1. Pitbull

   Tylko, ze te czolgi byly produkowane na miejscu w RFN i nikt tam nie rozpierniczal budgetu na kupno gotowcow z Korei. Czolgow wprawdzie Polska nie produkuje, ale Kraba jak najbardziej i wystarczylo powiekszyc linie produkcyjna jak zreszta prezes Zajac mowil Blaszczykowi i nie musielibysmy wydawac $2.86 mld dolarow na stara wersje K9A1 i przy okazji rozwalajac wlasnego Kraba. Za te wydane prawie 3 mld dolarow na K9A1 mielibysmy pare lini producyjnych Kraba.

  2. Ryback

   Dokladnie. Ten rzad doprowadza do przyspieszonego rozkladu panstwa. Stymulowal rewolucje w sasiedzkich panstwach, co doprowadzilo w koncu do wojny !! Zamknal ludzi w areszcie domowym na dwa lata ( a to niby wolny, demokratyczny kraj). doprowadzajac gospodarke do zalamania, przeprowadzil eksperyment medyczny na wlasnej ludnosci, przy tym odcinajac ludzi od planowych zabiegow jak rowniez naglej ochrony zdrowia, zadeklowal budzet panstwa dlugami. Premier tego kraju, jezdzil po europie wiosna, namawiajac do odciecia sie od tanich surowcow (chyba zeby jeszcze bardziej dobic gospodarke, czego skutki juz zaczyna widac), zasypal wlasne kopalnie wegla, zamiast rozbudowac wlasne moce produkcyjne- zrobil wszystko zeby kupic "gotowce" Mnozyc, mnozyc ... PS. Czekam, jaka to ze mnie onuca. A Wy !!! Tak, jak wyzej napisalem. Zbawcy polski tfuuu

  3. Był czas_3 dekady

   Ryback@ - 2 - Co do zakupu gotowców to zgoda. Za dużo tego bo brak było myślenia perspektywicznego. Łatwiej było budować ławeczki patriotyczne, zakupywć węgiel z budżetu MON itd. Na wojnę w Ukrainie poszło do niedawna 48miliardów zł, na granice z Białorusią ponad 2miliardy zł.. Masz kolejne przykłady jak Polska opływałaby w luksusach gdyby nie powyższe. I tak rząd sobie jakoś radzi pomimo olbrzymich wydatków i gdy też ciągle słychać żądania płacowe, zwłaszcza budżetówki.

 2. zLoad

  A dla korei 6 bln. Ale polski podatnik da radę.

 3. Rafa0099

  To jakaś kpina - jak mówi się że pierwsze 500 czołgów ma być wyprodukowanych w Korei oraz zaoraliśmy Kraba kupując produkt podobny, gdzie po tom jak Krab się sprawdza na Ukrainie mógł być hitem eksportowym. To co jest opowiadane i zachlane w kontraktach Koreańskich jako soczyste jabłuszka na początku po podpisaniu kontraktów jabłkami robaczywymi.

  1. 7TP

   Hitem eksportowym jest K9.

  2. Pitbull

   Kazdy pojedynczy Krab na wojnie w Ukrainie oddal wiecej strzalow niz wszystkie wyeksportowane K9. Jesli mamy mowic o hitach eksportowych to przed wojna ruscy zdominowali pol swiata z hitami eksportowymi takimi jak t-72 czy BWP-2. I dopiero wojna na Ukrainie zweryfikowala co naprawde warte sa te hity exportowe. W przypadku Kraba mamy zweryfikowany na wojnie produkt, a pchamy sie w produkty ktore sa "hitami eksportowymi".

 4. Ogame

  Warto przy tym zauważyć że sprzęt jest projektowany przy uwzględnieniu zagrożeń podobnych do tych, których możemy się spodziewać w Polsce. Spełnia on nasz oczekiwania. Dobrze, że w Polsce nie ma nizin i czołgi będą po bokach osłaniane przez góry. Czołgiści już się cieszą...

  1. Extern.

   Rozumiem że to sarkazm, ale ale wbrew pozorom u nas te niziny są jednak dosyć specyficzne bo mocno porośnięte lasami z dużą ilością zabudowań. Oczywiście ten kij ma dwa końce bo przez takie ukształtowanie terenu, również łatwiej podejść czołgi z boku, ale jednocześnie czołgi są bardziej ukryte pomiędzy przeszkodami terenowymi, np. gdy jadą przecinką leśną to nagle z boku raczej postrzału z działa czy PPK nie dostaną. Generalnie należy dobrze zdawać sobie sprawę z silnych i słabych stron używanego przez siebie sprzętu i do tych uwarunkowań właściwie dobierać taktykę wykorzystania sprzętu. No i oczywiście świadomość sytuacyjna to dziś królowa pola bitwy, gdy wiesz gdzie jest przeciwnik to i ustawisz się do niego odpowiednią stroną.

  2. 7TP

   Jakaś mądra alternatywa?

 5. Piotr Glownia

  W Korei Południowej, Koreańczycy traktują K9-Thunder i K9-Krab jako trofea swojego własnego przemysłu i są z nich OBU dumni. Do tego dochodzi doskonała współpraca z polskimi inżynierami z HSW przy transferze technologi nie tylko na samo podwozie, co i jego nowoczesną produkcję. Transferze, na którym Koreańczycy bardzo dobrze zarobili i który dał im także pracę w Korei Południowej. My Polacy mamy w naturze narzekanie i potrzebę narzekania, co nie zmienia sprawy, że jesteśmy strategicznie dobrymi partnerami dla siebie na wzajem. Oczywiście bolączką rządu RP będzie znaleźć konieczne fundusze, lecz Koreańczycy są wręcz zachwyceni tą współpracą, bo zdobywają nowe rynki zbytu i otrzymują niewiarygodnie duże zamówienie z Polski. Tam jest oczywiście też koreański czebol haczyk, bo Polska winna mieć taki własny.

 6. Marcus102

  Podobno po testach w 18 DZm. Borsuk zagryzł AS21 Redback. Redback w porównaniu z Borsukiem okazał się pojazdem jeszcze nie do końca dopracowanym z działkiem o takiej sobie celności.

  1. ANDY

   te testy redbacka to jakaś parodia ... Borsuka na siłę AU i inne Inspektoraty zrzynają aby wyautować go całkowicie i kupić gotowca z "półki" za ciężkie MLD ... i powtórzyć kazus Kraba zastępowanego gorszym i droższym K9

  2. CdM

   To nawet nie były testy, tylko zapoznawanie się (prezentacja). Po zapoznawaniu się temat testów w ogóle przestał być... tematem, ponieważ wóz z Korei to zaledwie niedopracowany prototyp, kilka lat za Borsukiem, i bez gwarancji że będzie kiedyś dobry. Wieża, to już raczej wiadomo, dobra nie będzie nigdy. Ale poczekajmy co zrobi MON. MON może wszystko!

  3. Był czas_3 dekady

   Dlatego wieże powinny być nasze czyli ZSSW 30.

 7. ANDY

  poraża zadowolenie i duma z transferu potężnych środków finansowych do Korei ... i ochłapu jaki zostanie przy okazji tych deali w montowniach które powstaną na naszym terytorium .... i mogą zniknąć tak szybko jak się pojawią - ani słowa i torpedowaniu rodzimych opracowań powstających przy symbolicznych nakładach i koszmarnych procedurach (dla producenta ...) zdawczo / odbiorczych czy zleceniu naszym ośrodkom badawczym (za czym powinny iść konkretne nakłady ...) zadań nowoczesnych opracowań ... a nasi partnerzy są nader oszczędni w deklaracjach budowy potęgi przemysłowej w Polsce ... a każde wspomnienie w wystąpieniach ich notabli o partnerstwie nasza propaganda rozdmuchuje do granic absurdu - bo dla nich jak pisała to cała prasa koreańska to największy sukces finansowy zapewniający na dziesięciolecia zyski i bonusy koreańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu ... na koszt polskiego podatnika

  1. Chyżwar

   Jeśli coś poraża, to tylko poziom wyprania mózgów u co poniektórych. Z ojropki w temacie czołgów mogliśmy liczyć jedynie na gotowce. I było to już dawno powiedziane otwartym tekstem. Tak samo jak otwartym tekstem powiedziane jest, że fabryki zajmujące się produkcją pochodzącej z Korei broni będą własnością polskiego państwa. A już o Borsuku wypisujesz brednie jakich mało, bo nikt nie zamierza z niego rezygnować. Współpraca z Francuzami przy okazji Feniksów powinna cię czegoś nauczyć. Sami nie mogliśmy opracować większego zasięgu, więc niby była konieczna. Tylko na jej skutek otrzymaliśmy wykastrowaną rakietę o obniżonej skuteczności ponieważ nie możemy w niej stosować głowic kasetowych. Pozyskanie licencji na koreańskie MLRSy pozbawione jest tych wad. Oni podobnie jak i my nie podpisali konwencji z Dublina, dlatego amunicja do nich wyprodukowana w Polsce będzie mogła te głowice mieć. To tylko niektóre przykłady wskazujące dlaczego współpraca z Koreą jest bardzo korzystna.

  2. CdM

   Z Korei też będą gotowce. Pierwsze 180, oraz kolejne 300 - to już też wiadomo - będą z Korei. Pozostałych 500 zaś... no cóż, to tylko opcja, mamy już prawie 500, a budżet trzeszczy, zresztą, jest już po wojnie... i zostaniemy z 500 szt z Korei. Zakład?

  3. ANDY

   @Chyżwar napisz jeszcze że FA 50 to to samo co f16 ... prawie jak F35 ... i wcale nie zaorano Kraba .... zamiast rozbudowy zdolności produkcyjnych zamawiając absurdalne ilości gorszego K9 ... i zmuszając kompetentnego prezesa HSW do rezygnacji a testy prototypowego niedorobionego ale chwalonego z całych sił przez mon Redbacka to "zamęczanie" sprzętu ... przez cały tydzień prób około poligonowych ... nasi zamawiacze z mon i au chyba nie wiedzą że zdolności obronne to min siła ekonomiki i przemysłu a nie radosna twórczość zakupowa całkowicie w zagranicznych firmach przynosząca korzyści chyba tylko im osobiście a nie społeczeństwu ....

 8. LMed

  Kiedyś na łamach prasy pojawiały się ogłoszenia " za długi męża nie odpowiadam", czy ta formuła jest do wykorzystania w jakimś zakresie obecnie (ze względu na nieodległe rozstrzygnięcie wyborcze)?

  1. Falcon

   Ciekawa propozycja. Szkoda ze nie zaproponowales jej po zalosnej 8 letniej kadencji PO u steru wladzy.

 9. Starszy Pan 2

  Jaka współpraca, raczej montownia z gotowych elementów wymyślonych i zaprojektowanych za granicą czołgów czy armatohaubic. O ile w przypadku czołgów jest to uzasadnione, w przypadku k9 moim zdaniem kwalifikuje się do postępowania w sprawie niegospodarności . Dla oglądaczy jedynie polskie telewizji, informuje że w przyszłym roku budżet NFZ będzie niższy o 13 mld złotych. Mam nadzieję że zwolennicy kupowania broni niezależnie od ceny odpuszcza sobie w przyszłym tygodniu wizytę w ośrodku zdrowia lub operacje w publicznym szpitalu...coś za cos

  1. Kawa

   Siejesz defetyzm.Krab jest bardzo dobra armatohaubicą ale z pomocą Koreańczyków będzie jeszcze lepszy.

  2. Rea

   @Starszy Pan 2: Chodzi o Kraba, tę AHS, której podwozie jest na licencji koreańskiej, a wieża na brytyjskiej (na szczęście brytyjska wieża jest tak stara, że dostaliśmy tę licencję za friko). Aha, no jest jeszcze TOPAZ, czyli największa zaleta Kraba (reszta to armata na kółkach, technologia, która była nudna 70 lat temu), ale to przecież od prywaciarza. Nie oszukujmy się, póki mamy moloch w rodzaju PGZ, który jest holdingiem pierdyliarda spółek i spółeczek, to PPO będzie wyglądał jak wyglądał. Czyli raz na 50 lat będziemy się ekscytować takim sukcesem jak Piorun. Trzeba jak najszybciej stworzyć w miejsce obecnego chlewu, tłumu wąsatych Januszy co najwyżej 4-5 firm i zacząć od nich wymagać efektów. Może współpraca z Koreą wymusi upadek części bardaku i integrację reszty.

  3. LMed

   Nie obawiasz się, że ten bardak dostaje właśnie kroplówkę?

 10. Ogame

  Szkoda że nie szanuje życia żołnierzy, którzy mają pracować w koreańskich czołgach. Po bokach są biednie opancerzone.

  1. Kawa

   K2pl będzie posiadał dodatkowe wzmocnienie pancerza bocznego tak jak k2no.Wiem że byś wolał by nasi chłopcy do walki jechali starymi t72 bo te są super opancerzone....

  2. TasJI

   1. Wykorzystuje silnik o mocy 1500 KM. 2. Możesz wzmocnić boki, dołączając pancerz boczny.

  3. Chyżwar

   Zamówione przez Polskę K2 docelowo mają dostać opancerzenie podobne do tego, jakie ma K2NO. Masa własna K2NO dostarczonego do testów to 61.5 Tony, czyli o 6,5 Tony więcej od oryginału. Coś jeszcze?

 11. Marcyk

  Mam nadzieję, że tak będzie ! Nawet jeżeli nas to będzie sporo kosztowało to lepiej być zadłużonym niż zniewolonym (przez kacapów) !!! Kto wie co będzie za kilka lat ?!

  1. Był czas_3 dekady

   Słusznie prawisz.

  2. Weneda 1977

   Dokładne.

Reklama