Reklama

Polityka obronna

Białoruś sprawdza gotowość bojową i powołuje rezerwistów

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Na polecenie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki rozpoczął się w poniedziałek kompleksowy przegląd gotowości bojowej białoruskich sił zbrojnych – informują białoruskie media.

Kontrolowane są różne rodzaje wojsk – zwiad, wojska rakietowe i artyleria, oddziały zmechanizowane, lotnictwo. Na potrzeby przeglądu powołanych ma zostać do 2 tys. rezerwistów. Sprawdzony ma zostać system mobilizacji wojsk, w tym gotowość do sformowania brygady zmechanizowanej i zdolność samodzielnego wypełniania przez tę brygadę zadań.

Przegląd prowadzi sekretariat Rady Bezpieczeństwa Białorusi. Poinformowano, że szczególna uwaga będzie zwrócona na ocenę możliwości ochrony rejonów administracyjno-przemysłowych i zapobiegania „aktom powietrznego terroryzmu”. Oceniany też będzie stan dyscypliny w wojsku, a także stan uzbrojenia.

Na Białorusi podobne sprawdziany gotowości bojowej mają miejsce regularnie, co pewien czas. Sprawdzana jest zdolność do szybkiego osiągnięcia zdolności wojsk do użycia, jak i przerzutu ich po terytorium kraju. Na uwagę zasługuje regularne szkolenie rezerw w ramach niespodziewanych ćwiczeń.  

PAP/JP

Reklama

Komentarze (3)

 1. Kutyszcze 1660

  Czym biedniejsze zacofane państwo tym bardziej podnosi larum o zagrożeniu. I możliwym akcie przemocy innych państw. Rodzina pochodzi z Grodna będąc tam na wycieczce ludzie z okolicznych wiosek wychodzą z rospadających się domów i nagle okazuje się,że wszyscy mówią po polsku. A ciekawsze jest to ,że chcą ,żeby polska wróciła. Bo bida straszna i wszyscy młodzi wyjeżdżają na zachód studiować i pracować. Baćka baćka ty doprowadzisz.

  1. poznaniak

   U nas codziennie podnosi się larum o zagrożeniu, resztę sobie dopowiedz. A w Grodnie 24% mieszkańców to Polacy, w niektórych wsiach 90%, co w tym dziwnego?

  2. Meszuge

   To dlaczego nie jadą do Polski? Podobno nie wszystkim się porządki polskich polityków nie podobają.

 2. kot

  co roku mają o tej porze sprawdzian gotowości nic nowego

 3. Davien

  Proszę na wschodzie naszych granic już wiosna i sezon ogórkowo przeglądowy a nasze jednostki jeszcze w zimowym letargu ? MON - planuje jakieś konserwacje po zimowym sezonie lub przedwiosenne luftowanie garaży i hangarów ?

  1. lacki yh

   Jakie nasze. Tu nic nie ma, do granicy mam 10km i po mojej stronie tylko kop, macie ludziska 100mg i RPG, sami będziemy bronic

Reklama