Reklama
  • WIADOMOŚCI

„Ameryka jest w drodze do zwycięstwa”. Hegseth o wojnie w Iranie

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Pete Hegseth ogłosił, że siły USA i Izraela przejęły kontrolę nad irańską przestrzenią powietrzną oraz szlakami wodnymi. Jak podkreślił, operacja militarna przeciwko Teheranowi wchodzi w kolejną fazę, a irańskie lotnictwo zostało w praktyce zneutralizowane.

Autor. DOW Rapid Response/X

Podczas konferencji prasowej Hegseth mówił wprost, że działania nie mają charakteru „uczciwej” czy „równej” wojny.

Reklama

— To nie miała być żadna uczciwa czy równa walka. To nie jest równa walka. To my uderzamy i to uderzamy wtedy, kiedy nasz przeciwnik leży i tak powinno być — oznajmił. Sekretarz obrony zapowiedział, że Stany Zjednoczone wraz z Izraelem będą systematycznie rozszerzać kontrolę nad irańskim niebem i narzucać własne warunki konfliktu.

— Będziemy kontrolować przestrzeń powietrzną, wybierać cele i siać destrukcję z nieba cały dzień. Nasi żołnierze mają ze strony prezydenta pełne zezwolenie i autoryzację na działania, po to, żebyśmy pokazali potęgę Stanów Zjednoczonych — kontynuował.

— My dopiero zaczęliśmy ścigać, niszczyć, uszkadzać i zrównywać z ziemią ich zdolności obronne. To zakończy się w ciągu kilku dni, w ciągu tygodnia. Dwie najpotężniejsze floty powietrzne na świecie przejmą całkowitą kontrolę nad irańską przestrzenią powietrzną — zapowiedział.

W swojej wypowiedzi Hegseth nakreślił wizję całkowitej dominacji powietrznej nad Iranem. — Będziemy latać nad Teheranem, nad całym terytorium Iranu. Irańczycy będą patrzyli w niebo i będą widzieli tylko amerykańskie i izraelskie samoloty. Każdej minuty, każdego dnia, aż do momentu, gdy zdecydujemy, że wystarczy. Iran nie będzie w stanie zrobić nic. Śmierć i zniszczenie będzie spadało z nieba przez cały dzień, nieustannie — mówił.

Sekretarz obrony podkreślił również, że operacja dopiero się rozpoczęła i należy spodziewać się kolejnych uderzeń w najbliższych dniach. — Warunki tej wojny będą narzucane przez nas na każdym kroku — zaznaczył.

Hegseth odniósł się także do sytuacji wewnętrznej w Iranie, twierdząc, że struktury dowodzenia zostały poważnie osłabione. Według jego słów, najwyżsi przywódcy nie żyją, a członkowie tzw. rady rządzącej są martwi, zaginieni lub ukrywają się w bunkrach. Dodał, że oficerowie oraz szeregowi żołnierze mają problemy z komunikacją.

Sekretarz obrony USA potwierdził ponadto, że za zatopieniem irańskiego okrętu wojennego IRIS Dena na Oceanie Indyjskim stoją siły amerykańskie. Jednostka miała zostać storpedowana w ramach prowadzonych działań operacyjnych.

Reklama

W ocenie Hegsetha dotychczasowy przebieg operacji wskazuje na zdecydowaną przewagę USA i Izraela zarówno w powietrzu, jak i na morzu. — Ameryka jest w drodze do zwycięstwa — podsumował.

WIDEO: F-35 vs. JAK-130 | Fregata tonie | Kuwejt strąca F-15 - Defence24Week #151
Reklama