Reklama

Polityka obronna

20 lat Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych

Obchody 20. rocznicy powstania SPWL w Poznaniu
Obchody 20. rocznicy powstania SPWL w Poznaniu
Autor. Jacek Raubo/Defence24.pl

Poznańska Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych obchodzi 20-lecie swojego funkcjonowania. Przez ten czas przeszkolono blisko 50 tys. żołnierzy.

Podoficerowie w Wojsku Polskim pełnią kluczowe funkcje. To właśnie od nich w dużej mierze zależy wyszkolenie, dyscyplina, morale oraz wizerunek polskich żołnierzy. To podoficer w dużym stopniu kształtuje wizerunek całego Wojska Polskiego w społeczeństwie. Rolą Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych jest odpowiednie przygotowanie kandydatów do sprawowania tych stanowisk.

Reklama

Od dwóch dekad Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu kształci kandydatów na podoficerów w zakresie wiedzy i umiejętności oraz kwalifikacji instruktorskich wymaganych do objęcia stanowisk służbowych zaszeregowanych do stopnia etatowego kaprala, przygotowuje podoficerów do kierowaniu do kierowania żołnierzami na szczeblu drużyny oraz prowadzi kursy kwalifikacyjne dla podoficerów przed mianowaniem ich na kolejne stopnie wojskowe.

Obchody 20. rocznicy powstania SPWL w Poznaniu
Obchody 20. rocznicy powstania SPWL w Poznaniu
Autor. Jacek Raubo/Defence24.pl

Przez te lata zostało przeszkolonych blisko 50 tysięcy żołnierzy co sprawia, że wielkopolska szkoła podoficerska jest największą tego typu placówką w Polsce. SPWL wykształciła więc najwyższą liczbę żołnierzy na potrzeby wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczyste obchody 20. rocznicy powstania Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych odbyły się 28 czerwca 2024 roku w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. W imieniu redakcji Defence24.pl w uroczystościach brał udział dr Jacek Raubo.

Punktualnie o godzinie 9:00 p.o. Komendant Szkoły starszy chorąży sztabowy Jacek Staniszewski złożył meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu przybywającemu na uroczystość w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - Inspektorowi Szkolenia Generałowi Piotrowi Kriese.

Czytaj też

Dzisiejszy dzień to nie tylko upamiętnienie przeszłości i dokonań, ale także tworzenie i zapisywanie nowych kart w historii Szkoły w Poznaniu. W ramach obchodów, kadeci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych postawili swoje pierwsze kroki w służbie i przeżyli jedną z najważniejszych chwil w życiu każdego żołnierza. Składając przysięgę wojskową dokonali aktu oddania, poświęcenia i umiłowania Ojczyzny.

Autor. Jacek Raubo/Defence24.pl

Kolejnym ważnym elementem dzisiejszych obchodów było przekazanie obowiązków Komendanta Szkoły na ręcę dotychczasowego Kierownika Sekcji Szkolenia st. chor. sztab. Sebastiana Osickiego, który wraz z dzisiejszym dniem przejął dowodzenie nad największą Szkołą Podoficerską w Siłach Zbrojnych.

„Jeśteśmy dumni, że na czele Szkoły stanął żołnierz, który był w jej strukturach od samego początku i który niewątpliwie dzięki swojej pasji i zaangażowaniu przyczynił się do jej obecnego kształtu” - podkreślają służby prasowe SPWL.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    Ciekawe jak z jakością szkolenia, zapleczem szkoleniowym i kadrą? Swego czasu NIK oceniał negatywnie SPWL pod tym względem. Co było powodowane niskimi nakładami na armię. Broń można pozyskać jak trzeba w ciągu miesięcy, ludzi wyszkolić tak szybko się nie da i żadne pieniądze tego nie przyspieszą.

Reklama