Reklama

Polityka obronna

Policyjni „antyterroryści” dostaną nowe karabinki szturmowe

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Policja poinformowała o zawarciu umowy na dostawę 135 kompletów karabinków szturmowych HK416 A5 11” na pociski 5,56x45 mm. Kontrakt wart jest 3,55 miliona PLN.

Nowe karabinki dostarczy spółka Cenrex z Warszawy, która poza uzbrojeniem zajmuje się również dostawami m.in. sprzętu inżynieryjnego, radarów, systemów ochrony balistycznej i urządzeń walki elektronicznej. Była ona jedynym oferentem w przetargu otwartym, organizowanym przez Komendę Główną Policji.

Policyjni antyterroryści otrzymają karabinki HK416 A5 z najkrótszą lufą o długości 11 cali (firma Hockler & Koch oferuje jeszcze lufy w długości 14,5”, 16,5” i 20”). Osłona lufy będzie posiadała prawdopodobnie ze wszystkich czterech stronach szyny montażowe typu Picatinny zgodne z dokumentem STANAG 4694 (chociaż dopuszczono by po lewej i prawej stronie był system montażu „Key-Mod). Taka szyna jest również zamontowana na komorze zamkowej.

Karabinek będzie miał chwyt przedni, osłonę języka spustowego typu zimowego, pistoletowy chwyt tylny z zasobnikiem na narzędzia do codziennej obsługi broni oraz powiększoną rękojeść przeładowania.

Lufa o długości 11” będzie wyposażona w tłumik płomieni i mieć możliwość szybkiego montażu tłumika dźwięku. Kolba teleskopowa będzie miała prawdopodobnie trzystopniową regulację. Założono wyposażenie broni w magazynek dwurzędowy, stalowy na 30 nabojów. Gniazdo ma mieć jednak możliwość stosowania wszystkich magazynków typu M4/M6: metalowych i z tworzywa sztucznego.

Każdy komplet ma się składać z: karabinka, celownika holograficznego EOTech 552 Laser Battery Cap (z przewodami żelowymi), 10 magazynków, 10 gumek na magazynki ułatwiających jego dobycie (nie gorsze niż typu MAGPUL nr MAG001), pasa nośnego taktycznego typu MAGPUL MS3 sling 2 gen, uchwytu do broni na sling MAGPUL ASAP MAG500, przyborów do czyszczenia i konserwacji, tłumika dźwięku (nie gorszy niż ROTEX-V nr 967251), łapacza łusek, zestawu narzędzi do podstawowej obsługi broni, skrzynki transportowej oraz wkładki do treningu strzeleckiego amunicją barwiącą typu UTM (lub FX).

Nowe karabinki policyjne będą miały prawdopodobnie również zmiany wprowadzone przez producenta w ostatnich dwóch latach pozwalające na wykorzystania broni przez osoby lewo i praworęczne (zmodyfikowano przy tym sposób wymiany magazynka, obsługi zamka i bezpiecznika oraz zastosowano nowy zaczep pod pas nośny). Muszka (wykorzystywana, gdy zawiodą przyrządy optyczne) będzie składana do przodu i chowana w nowy sposób, bardziej bezpieczny (poprzednio składało się ją na węźle gazowym przez co dochodziło do jej urwania). Szczerbinka standardowo będzie składana do tyłu. Zastosowany będzie również zmodernizowany regulator gazowy (stosowany np., gdy chce się wykorzystywać tłumik). Obecnie produkowany jest łatwiejszy w obsłudze (przekręcenie go w jedno z dwóch położeń nie wymaga narzędzi).

Przypomnijmy, że karabinek automatyczny HK416 został wprowadzony w 2005 roku i od razu stał się ulubioną bronią komandosów i oddziałów antyterrorystycznych. W Polsce wykorzystują go m.in. żołnierze wojsk specjalnych, funkcjonariusze CBA, policjanci Wydziału Specjalnego CBŚ oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Karabinek działa na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Jest to broń kalibru 5,56 mm o szybkostrzelności 850 strzałów na minutę.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Smutas

  Smutne

 2. m

  Porównajmy teraz zakupy m.in. policji i pozostałych państwowych służb ochrony porządku publicznego z liczbą sytuacji, gdy doszło do wymiany ognia z przestępcami. Ile przestępstw z użyciem broni miało miejsce w ostatnich latach ? Tymczasem pompuje się pieniądze w uzbrojenie, które jest im zbędne, zamiast inwestować w szkolenie zwykłych policjantów z prewencji i kryminalnych, którzy wykonują 99% zadań i muszą mieć najszersze spektrum wiedzy i umiejętności, a zarazem są najbardziej narażeni ......

  1. QTip

   Noooooo. jasne.... Juz taki pokaz "AT nie potrzebuje" mielismy, pare lat temu, w Magdalence. To ich zycie, nie panskie, jesli bylby pan na lini i zbyl szpej, "bo nie czesto go uzywam" to panska sprawa....

 3. 12PUP

  z kad te ceny, w USA karabiny z rodziny m4 to wydatek 700-1600$ od Bushmastera do Colta ktory jest uzywany jako "military grade" w armii i SWAT, jak sie myle zmiescilby sie w tym przedziale HK. Sight EOTECHa to ok 500$, magazynki magpula to 12$ inne dodatki groszowe sprawy. Smierdzi przekretem ja przy amunicji zakupie od 4zl do 20zl w zaleznosci od kalibru (dodam 5.56mm w standardzie military 7$ 20 sztuk przy milionach sztuk cena 4 zl za naboj musi byc na wilkolaka ze srebra!

  1. BS

   Krótko: w USA. Jesteśmy w Europie. Elementy sprowadzane z USA wymagają transportu, opłacenia cła i licencji eksportowych. Poza tym kupując te karabinki kupuje się serwis. 25K brutto za komplet, gdzie sam karabinek to koszt około 12-15K PLN nie wydaje się przesadzona. Ale pewnie jesteś specem od obrotu specjalnego, więc co ja będę Ci tłumaczył.

 4. MSBS!!!

  FB Radom MSBS-5,56 jest gotowy a oni kupują jakieś cudo z lat 60tych

  1. anakonda

   FB Radom MSBS to karabinek pola walki a nie dla słuzb specjalnych pacanie

  2. GTS

   Widzę że nie tylko inteligencja ale tez i znajomością historii i liczenia lat pan nie grzeszy. Po za tym nie słyszałem jeszcze aby ktoś seryjnie produkował MSBS zwłaszcza dla policji. Jeśli potrzebują broń na już toczy i ile maja czekać na naszą?

 5. ŻW-K

  Osobiście wolę mini Beryla poręczniejszy w zamkniętych przestrzeniach jest jak hybryda mp5 na nabój 5,56m tylko celniejszy na większym dystańsie w którym idealnie sprawdza się tłumnie akustyczny. Ale Moda ma swoje priorytety, a szczególnie w wysokości prowizji!!

  1. vvv

   hk416 gorszy od beryla mini? :D miales kiedys oba karabinki w reku? bo ja tak i beryl to mienota przy hk416. hk uklada sie tak jakby byl on czescia twojej reki i jest niesamowicie poreczny i niezawodny

 6. Jakub Palowski Defence24.pl

  W Dzienniku Urzędowym UE została podana błędnie kwota 3,55 mln EUR jako całkowita wartość końcowa zamówienia (zamówień), natomiast prawidłowa kwota zamówienia to 3,55 mln PLN, co potwierdza informacja z Policji.

  1. Waszku

   Czyli zapłacili 100k więcej niż ceny katalogowe. Licząc dyskonto na hurt, mamy marżę "polskiej firmy".

 7. Michał

  26 tyś euro za jeden karabin ?!?!

  1. gość

   ZŁOTYCH !!! czytanie ze zrozumieniem,cena podana jest w złotowkach.

 8. Leo

  Jeśli się nie mylę cena golasa to ok 4 tyś euro, co przy 135 szt daje 540 tyś euro. Nawet gdyby brać z osprzętem to 8 tyś za szt. co daje ok 1 mln euro. A przy zamówieniach hurtowych cena powinna być jeszcze niższa. Może chodzi o 1350 szt.??? O co tu chodzi???

  1. zona pulkownika

   o serwis, ludzie, tyle bylo juz przetargow, tyle razy dzieliliscie koszt calkowity przez liczbe zakupionych sztuk sprzetu i wychodzily wam kosmiczne wartosci i wtedy bardziej obeznani w temacie czy tacy z wieksza zdolnoscia do uczenia sie wyjasniali wam ze oprocz sprzetu do oferty wchodzi szkolenie, serwis, czesci zamienne, czynnosci gwaancyjne, wyposazenie dodatkowe a wy dalej swoje...

  2. gość

   Kurs Euro 4.22 x 1 mln. = 4.220 000 zł, cos z Twoimi obliczeniami jest nie tak

 9. Bakcyl

  MSBS?

  1. Kilo

   Moze nie dziala?

 10. Sejsmo

  Nie ma pocisku 5,56x45 mm Jest taki nabój. I te 26 tys. Euro za szt.... z wolframu i litali je zrobili?

 11. jabol

  "Przypomnijmy, że karabinek automatyczny HK416 został wprowadzony w 2005 roku i od razu stał się ulubioną bronią komandosów i oddziałów antyterrorystycznych. " Skąd to przeświadczenie? Może by tak popytać u źródła, np. w BOA? Sam karabinek to broń niezła ale wymagająca wysokiej kultury technicznej czyli dostępu do rzetelnego serwisu, posiadającego odpowiedni zasób części zamiennych. A z tym w polskiej Policji jest słabo nawet bardzo słabo.

 12. AntMrufka

  Cena H&K 416 z 11 calową lufą to 4500-5000 $ , Eotech 552 to 569$, skrzynia transportowa Peli to 200-380$, 10-ciopak Pmag Magpula to 89$, sling Magpula 50$, tłumik Rotex 1000$ = 7088 $ X 3,6zł

 13. A

  Dlaczego polska policja złoży zamówienia na zakup 135 kompletów systemu MSBS?

  1. Arek

   ponieważ nie jest jeszcze produkowany seryjnie?

 14. ecik

  Po podzieleniu kwoty przetargu przez ilość sztuk zaczynam powątpiewać w moją elementarną znajomość matematyki. Powtórne sprawdzenie na kalkulatorze i znam wynik. - Jest to co najmniej niegospodarność żeby nie użyć bardziej precyzyjnych i konkretnych słów.

  1. ignorant

   Karabinek na rynku 4500-6000 USD, celownik okolo 1000 USD, co daje razem maks 7000USD>Dorzucimy te dodatkowe magazynki i inne pierdowly i otrzymujemy razem 10000 USD, czyli maks 40.000 PLN, a podatnicy zaplaca ponad 100.000 PLN. Ale jak sa bogaci, to niech placa.

Reklama