Reklama

Polityka obronna

Policja kupuje "specjalne" strzelby

 • Fot: MON
  Fot: MON

Komenda Główna Policji ogłosiła nieograniczony przetarg na zakup 70 kompletów strzelb gładkolufowych w kal. 12/76 Mossberg Flex 500 Tactical. Termin dostawy został wyznaczony na listopad br.

Ogłoszenie przetargowe ogłoszone jest w krótkim trybie, albowiem termin składania wniosków wyznaczony został na 10 czerwca br., zaś termin dostawy strzelb już na listopad br.

Zgodnie z specyfikacją techniczną, strzelba ma być przeznaczona do realizacji działań związanych z forsowaniem przeszkód technicznych, budowlanych oraz unieruchamianiem pojazdów. Ponadto musi być przystosowana do strzelania wszystkimi typami amunicji specjalnej kal. 12 mm wprowadzonej na uzbrojenie Policji.

Jej wymiary nie mogą przekraczać 1 m (40 cali) wraz z chwytem pistoletowym oraz przystawką do odstrzeliwania zamków (tzw. door buster), a waga 2,6 kg. Strzelba musi być również wyposażona w szyny montażowe w standardzie MIL-STD 1913 umieszczone na rękojeści przeładowania, w tym: jedna szyna dolna i dwie boczne.

AT
Fot. policja.pl

Zamawiana przez Policję strzelba gładkolufowa ma działać w systemie pump action, co oznacza, że załadowanie naboju do komory następuje po przeładowaniu ruchomego łoża za pomocą ręcznego przesunięcia i odciągnięcia czółenka broni. Obecnie policja używa trzech modeli strzelb 12/76 (wagowymiar): amerykańskich Mossberg, tureckich Hatsan Escort i niemieckich SDASS Imperator.

Czytaj także: Policja kupuje karabiny wyborowe. "Wzmocnienie przed ŚDM"

Reklama

Komentarze (4)

 1. instr

  Kaliber w ogóle nie musi się odnosić do odległości wewnętrzych pól lufy, ani przekroju pocisku. Inna sprawa że WPA lubi takie kwiatki. I tak sporo sportowców na strzelnice chodzi z 22mm działkami.

 2. Mat

  "Ponadto musi być przystosowana do strzelania wszystkimi typami amunicji specjalnej kal. 12 mm" Czy przypadkiem "mm" nie są tutaj zbędne?

  1. Andy

   Mat cal 12 lub cal 20 to oznaczenia związane bardziej z wagą pocisku. Cal 12 ma wiaksza srednice od cal 20. Poczytaj o kalibrach broni gladkolufowej.

  2. pro-test-ant

   Są zbędne, a nawet fałszywa. Dla broni gładkolufowych używa się tzw. wagomiaru - kaliber 12 oznacza, że z funta ołowiu można odlać 12 kul o takim kalibrze co daje średnicę 18,4 mm

 3. dd

  Powinni też zakupić paralizatory - taser.

 4. sil

  Kaliber strzelby 12/76 nie oznacza, że lufa ma średnicę 12mm

Reklama