Reklama

Polityka obronna

Policja kupuje pistolety oraz kamizelki kuloodporne dla antyterrorystów

Fot.policja.pl
Fot.policja.pl

Komenda Główna Policji ogłosiła rozpoczęcie dwóch postępowań przetargowych na zakup sprzętu indywidualnego dla funkcjonariuszy. Pierwszy z nich dotyczy dostawy 400 sztuk pistoletów Glock 17, drugi natomiast kupna 323 kompletów kamizelek kuloodpornych. 

Pierwszy przetarg dotyczy dostawy dla Policji 400 kompletów pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum Glock 17 (3 gen) o parametrach podwyższonych lub równoważnych. Będą one najprawdopodobniej przeznaczone dla pododdziałów antyterrorystycznych. Termin dostawy został wyznaczony na połowę grudnia bieżącego roku. W skład kompletu oprócz pistoletu, zestawu czyszczącego i dokumentacji technicznej wchodzą dwa magazynki po 17 naboi i dwa magazynki na 19 sztuk amunicji.

Zgodnie ze specyfikacją techniczną produktu, pistolet powinien posiadać krótki odrzut lufy - zamek ryglowany poprzez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Masa pistoletu bez magazynka nie powinna przekraczać 720 g., zaś jego długość 200 mm. Szkielet pistoletu musi być wyposażony w szynę montażową, dla akcesoriów (oświetlenie taktyczne, wskaźnik laserowy, itp.) z systemem mocowania wg. standardu Picatinny MIL-STD-1913. Ponadto, w podwyższonym standardzie pistolet powinien posiadać fabrycznie nagwintowaną końcówkę lufy do zamontowania tłumika.

Drugi przetarg dotyczy dostawy 323 kompletów kamizelek kuloodpornych typu "plate carrier". Kamizelka musi składać się z części przedniej i tylnej. Każda z części musi posiadać własne poszycie zewnętrzne i wyjmowane miękkie wkłady balistyczne. Jej waga nie powinna przekraczać 5,5 kg.

Ponadto kamizelka ma stanowić platformę do przenoszenia oporządzenia taktycznego, dlatego też powinna być pokryta paskami calowego systemu montażu (MOLLE/PALS) umożliwiając montaż ładownic i kieszeni funkcyjnych w dowolnym rozmieszczeniu w zakresie 360 stopni.

Oba postępowania prowadzone są w trybie przetargu nieograniczonego, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, oferty mogą składać wszystkie zainteresowane podmioty.

Reklama

Komentarze (3)

 1. fghkl

  Paralizatory na skutych cywilów kiedy zamawiają?

 2. Zdziwiony

  Do znawców tematu. Jaka była przyczyna wyboru Glocka 17 gen 3? W czym gen 3 jest lepsza od jej nowszego odpowiednika gen 4? Różnica w cenie detalicznej pomiędzy nimi praktycznie żadna...

  1. Oskar

   Strzelam że pownie jakaś unifikacja

  2. Dll

   Bezawaryjna sprężyna powrotna i porządna powłoka zamka. W 4 gen. brakuje jednego i drugiego.

  3. m

   Gen. 4 jest przekombinowane, a i tak odstaje od konkurencji tj. H&K P30 czy Walther PPQ. jeśli Glock chce nadal bazowac na skrajnej prostocie to powinien całkowicie przekonstruować G17, zamiast dodawać tandetne modyfikacje tj. ten nowy zwalniacz magazynka. mechanizm powrotny gen.4 miał w zamyśle zmniejszać liczbę zacięć pistoletu z założonym modułem oświetlenia tj. GTL czy TLR czy tak się stało nie wiem, miałem do czynienia tylko z G19 gen.4 ale bez latarki. G17 gen.3 to świetny, prosty pistolet dopracowany w najdrobniejszych detalach którym posługiwałem się lata i jego wytrzymałość robi duże wrażenie. Niestety jakość pracy spustu nie zachwyca, podobnie, jak i ergonomia zwłaszcza na dzisiejszym rynku, gdzie jest kilka pistoletów znacznie lepiej dopracowanych w tym względzie.

 3. Prometeusz

  Glock 17 nie będzie spełniał wymogu długości całkowitej 200 mm bo ma 203 mm a z przedłużoną lufą z gwintem dla montażu tłumika będzie jeszcze dłuższy.

Reklama