Reklama

Polityka obronna

Policja kupuje karabiny wyborowe. "Wzmocnienie przed ŚDM"

Fot. Policja
Fot. Policja

Komenda Główna Policji ogłosiła zwycięzcę przetargu na dostawę karabinów wyborowych kal. 7,62x51 mm NATO (.308 Win). Zakupione karabiny będą stanowiły wzmocnienie dla policji w zabezpieczaniu Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Polsce.

W przyśpieszonym przetargu ogłoszonym przez KGP na dostarczenie pięciu kompletów karabinów wyborowych kal. 7,62x51 mm NATO (.308 Win) brały udział dwa podmioty. Zwycięzcą przetargu, w ramach którego wybrano propozycję o wartości ponad 193 tys. zł, zostało konsorcjum Works11 Sp. z o. o. członek konsorcjum Works11 Michał Lubiński. Drugim z oferentów była warszawska firma Kaliber, której oferta została wyceniona na ponad 215 tys. zł. 

W związku z tym, że kupno karabinów związane jest bezpośrednio z zabezpieczaniem Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Polsce, termin dostawy został wyznaczony na 24 czerwca br. W ogłoszeniu nie określono dokładnie typu pozyskanej broni. Również przedstawiciele firmy Works11 odmówili podania informacji o szczegółach przetargu.

Pozyskany sprzęt trafi najprawdopodobniej do pododdziałów antyterrorystycznych polskiej policji. Światowe Dni Młodzieży będą trwały od 26 do 31 lipca w Krakowie oraz w Brzegach pod Wieliczką.

Czytaj także: Policja kupuje granaty ogłuszające

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Nikt

  I tak jak w przypadku Magdalenki karabiny zostaną w magazynie, bo okaże się iż nie ma podstaw prawnych żeby ich użyć.

  1. ebv

   podstawa prawna już jest

 2. sorbi

  Ani słowa o tym jaki karabin zakupili.

  1. Przechodzień

   W rękach policji zawsze niebezpieczny dla otoczenia.

  2. Urko

   Może jeszcze nie wiedzą co kupili...

 3. Andrzej

  0,308 Win to chyba kaliber 7.82mm a 0,300Win to 7,62mm...

  1. Urko

   Wręcz przeciwnie - to dokładnie ten sam kaliber. Amerykańskie oznaczenia nie przekładają się wprost na milimetry, ponieważ przyjęło się u nich zmienianie lub dodawanie dodatkowych cyferek tylko po to, by odróżnić naboje różniące się np. tylko łuską (i jej zawartością). Dodatkowo, nie zawsze mierzą kalibry w ten sam sposób. Np. z rewolwer kaliber ".357 Magnum" można załadować nabojem ".38 Special" i bezpiecznie z niego strzelać - bo to ten sam kaliber pocisku! ( Raz mierzony według mniejszej średnicy lufy a w drugim przypadku według zewnętrznej średnicy pocisku)

 4. sierż szt.

  Wzmocnieniem policji na ŚDM powinien być remont radiowozów dla patrolówki, sprawne środki łączności, dodatkowe szkolenia z zakresu zabezpieczenia tego typu imprez oraz z pierwszej pomocy. I apteczki z prawdziwego zdarzenia dla funkcjonariuszy z błogosławieństwem na ich używanie bez względu na koszty. Bardziej się przyda niż karabiny wyborowe....

  1. nie znam się

   Dostawa 24 czerwca, zanim trafią do operatorów minie pewnie tydzień, niecały miesiąc na przestrzelenie i przyzwyczajenie się do wynalazku, który dostaną.

 5. Olgierdo

  Jeśli wygrało Works11, to pewnie jest to karabin ze stajni KA http://www.knightarmco.com/

 6. dtn6

  To lepiej haubice ...;) Wieje dobry wiatr (jest okazja) to trzeba korzystać. Później włodarze naszego kraju mogą nie być tacy szczodrzy do kupowania nowych zabawek.

Reklama