Reklama

Polityka obronna

Policja kupuje broń długą. Przygotowania do szczytu NATO w Warszawie?

Fot. Marek Krupa/KGP / archiwum BOA
Fot. Marek Krupa/KGP / archiwum BOA

Komenda Główna Policji rozpisała przetargi dotyczące zakupu karabinków HK416 i HK417, pistoletów maszynowych MP5A5 oraz karabinów wyborowych kalibru 7,62mm. Dostawy wszystkich wymienionych rodzajów broni mają zostać zrealizowane najpóźniej w czerwcu 2016 roku, a więc przed Szczytem NATO w Warszawie, zaplanowanym na 8 i 9 lipca bieżącego roku. 

Przetargi do których można aplikować w terminie do 15 lutego obejmują dostawy broni w okresie od 1 kwietnia do 26 czerwca 2016 roku. Wśród zaplanowanych zakupów znalazły się:

24 kpl. karabinków szturmowych HK416A5 kalibru 5,56x45 mm NATO w wersji sub-kompaktowej z lufą o długości 11” (279 mm) lub broń równoważna;

15 kpl. karabinów szturmowych HK417 kalibru 7,62x51 mm NATO z lufą długości 16,5” (419 mm) lub równoważnych;

25 kpl. pistoletów maszynowych MP5A5 kalibru 9x19 mm Parabellum lub równoważnych;

5 kpl. karabinów wyborowych kalibru 7,62x51 mm NATO.

We wszystkich wymienionych przetargach 80% oceny ofert będzie stanowiła cena. W przypadku karabinów wyborowych pozostałe 20% to długość gwarancji, natomiast w pozostałych po 10% będzie stanowiła ocena kompatybilności z bronią tego samego typu posiadaną przez Policję oraz okres gwarancji.

Termin zakończenia dostaw, ustalony na koniec czerwca bieżącego roku, nieprzypadkowo zbiega się z planowanymi na lipiec dużymi imprezami, stanowiącymi wyzwanie w zakresie zabezpieczenia, zwłaszcza antyterrorystycznego. Dotyczy to zarówno zaplanowanego na 8 i 9 lipca Szczytu NATO w Warszawie, jak też XXXI Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016.

W polskiej Policji wymienione typy uzbrojenia są używane między innymi przez pododdziały antyterrorystyczne, takie jak Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP. Przynajmniej częścią z wymienionych rodzajów broni dysponują też Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Sekcje Antyterrorystyczne w komendach wojewódzkich, podobne uzbrojenie było też dostarczane do Centralnego Biura Śledczego Policji.

Czytaj więcej: Co dalej z Biurem Operacji Antyterrorystycznych? Niepokojące zapowiedzi Policji [OPINIA]

 

 

Reklama

Komentarze (25)

 1. MOsiek

  A czemu nie najlepsza na świecie broń z Radomia? Co Beryl nie pasi panom milicjantom? Cena Beryla przewyższa nawet M4, Sig556 i FN-SCAR co świadczy o światowej jakości i klasie polskiego produktu. Filmów z Hollywood sie naoglądali. Kto wam płaci pensje Polacy czy Niemcy?

  1. Kamil

   Beryl to raczej konstrukcja juz idaca w odstawkę. Poza tym pojęcie o cenach broni to chyba wziąłeś spod monopolowego. Kupujemy to co najlepsze dla służb, oni wiedzą z czego chcą strzelać.

  2. znawca

   Beryl 3700 zl scar 12000 gdzieś Ty się matematyki uczył?

 2. BB

  Przecież atecja będzie robić razem z BOR osobistą, bo jest za mało borowców, na ten szczyt.

 3. zLoad

  Kolejne naglasniane rozwiazania typu -zakup czegos tam. A moze by tak obwieszczac zmiany orgnizacyjne lub ROZWIAZANIA KONKRETNYCH PROBLEMOW na szczeblu wyzszym niz zlapanie zlodzieja w spozywczym

 4. wolf

  a ilu jest producentów karabinków HK 416 i 417, że trzeba przetarg ogłaszać????

 5. Sejsmo

  Nie wiedziałem, że 11 cali, to subkompakt. W takim razie 7 cali to co?

 6. Jaro

  MSBS są seryjnie produkowane od 2014 roku....ale dlaczego Policja szuka czegoś innego , trudno pojąć . Ale kto kiedykolwiek zrozumiał Policjanta????

  1. Fuga

   To postaram się napisać tak, aby było łatwo pojąć. Specyfika działania policjantów z AT wymaga użycia broni najlepszej z możliwych. Na ten czas, HK-416, HK-417 i MP5, są uważane za jedne z najlepszych na świecie. Być może, MSBS za jakiś czas też dołączy do elity, ale na razie jest jeszcze konstrukcją młodą i niesprawdzoną.

  2. Qba

   Nie opowiadaj bajek, bo uruchomienie seryjnej produkcji MSBS jest planowane w 2018 roku

  3. Bartek

   Ta produkcja jest produkcją przedseryjną albo małoseryjną czy jak to się tam zwie - ale fakt też ubolewam nad tym, że mogliby wybrać MSBS'a, żeby w końcu ruszyła produkcja pełną parą (i żeby przypadkiem nie uwalili tego projektu w takim momencie - a niestety u nas to możliwe) i może też MON by się zdecydował zamiast dokupywać Beryle - i byłaby to też swoista reklama.

 7. Jasio

  Już dawno mogli mieć na stanie polskie Alexy-338 idealne dla działań policji, bardzo celne o dużym zasięgu.

 8. KrzyuD

  Czy o szczycie dowiedzieliśmy się miesiąc?, kwartał? temu. Sprzęt ma być dostarczony najpóźniej na tydzień przed. No planowanie no my mamy na najwyższym poziomie. Trzeba być miszczem żeby to tak zorganizować. Czapki z głów. Sam zakup takich typów jest w porządku. Natomiast dziwi mnie, że nie wyprodukowano MSBS w wersji bezkolbowej, z krótką lufą. Kilkadziesiąt sztuk dla patroli z bronią typu długiego należało wyprodukować. Będą paradować z kałachami albo zagranicznymi. Przecież z newsach powinno być widać, że PP ma broń, która nie tylko strzela, ale i wygląda ciekawie (jest "fotogeniczna"). Te wszystkie HK, MP powinny "działać" na zapleczu.

 9. Aj waj.

  To co,? obawia się członków NATO. Że takie zakupy?.....no chyba nie na kwiaciarki na rynku.

  1. Felek

   Przygotowania do tłumienia oporu społecznego.

 10. .pln

  Czemu nie MSBS jeszcze nie produkują seryjnie ???

  1. malkontent

   Bo nikt nie zamawia?

  2. Qba

   Bo żadna się i jest drogi

 11. Andrew

  MSBS taki dobry ale go nie kupujemy bo za dobry ? :)

  1. Qba

   Bo zbyt kiepski i za drogi

 12. :)

  a dlaczego nie broń predatora? ew. tanie pepesze :D

 13. Mireq

  A dlaczego nie polskie nowe MSBS? Ktoś musi być pierwszy :)

  1. ROMAN

   Gdyż jest niedopracowany, po próbach poligonowych wyszło że nowoczesna konstrukcja zabudowy 80% broni. 1. Zwiększa 6 krotnie czas rozebrania broni. 2. broń jest bardzo narażona na blokowanie poprzez futurystyczną budowę. 3. wystąpił problem z chłodzenia lufy. BROŃ FAJNA ALE NA FOLDER REKLAMOWY A NIE W BRÓD I BŁOTO.

 14. orient

  Do Roshedo - rzecz nie w sile ognia tylko w celności. MP5 to jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny pm, który nie ma zamka swobodnego dzięki czemu bije na głowę celnością inne konstrukcje. Podobnie w broni długiej, broń wywodząca się z kałacha ma ciężkie zespoły suwadła z zamkiem, co rujnuje celność. Broń wywodząca się z M16 jest o niebo celniejsza.

  1. Olgierdo

   nie masz zielonego pojęcia o konstrukcji broni kolego. MP5 ma zamek półswobodny hamowany rolkami i taki system nie ma nic wspólnego ani z systemem kałasznikowa ani z AR15.

 15. Dobra zmiana

  Dla ochrony siebie i VIPów na czas szczytu kupują zagraniczne, najlepsze a waga ceny to nie 90% ale 80%. Polski niechciany przez VIPów przemysł może produkować sprzęt dla zwykłych trepów oni i tak pójdą na złom. Zaraz kupią samoloty dla VIPów a wojsko dalej na antycznych śmigłach będzie latać. Liczy się tylko władza a w razie W pojadą do Londynu do naszego "sojusznika". 300 mln zabrali na węgiel a na wymianę hełmów na takie, które rzeczywiście mogłyby ocalić niejedno życie, kasy od lat nie ma.

 16. Fuga

  Mam takie pytanie - Co kryje się pod terminem "broń równoważna"? Czy chodzi o "klony" lub wersje poprawiane przez inne firmy i sprzedawane pod inną nazwą, czy broń innych producentów o takich samych parametrach i zasadzie działania (czy taka istnieje a jeśli nie, to czy parametry innego modelu, zbliżonego do wzoru są "równoważne"), czy może Policja chce kupić konkretne modele ale procedury przetargowe wymagają konkurencji i jest to tylko pic na wodę?

 17. dd

  Widzicie czemu w Polsce bieda. Wszystko jest zamawiane w zagranicznych fabrykach. Nie zamówią w polskiej fabryce i nie dadzą zarobić polskiemu robotnikowi.

  1. Kami

   Bieda jest, ale w głowach starych ludzi. U mnie same duże inwestycje, po studiach sporo można osiągnąć ;). Poza tym nie mamy nic nowego i sprawdzonego co by sie nadawało.

 18. ADAM ŁÓDZ

  Mamy własny karabin MSBS-5,56 z Radomia!!! Po jakiego kupować HK?? Co z tym PISem? To zdrada interesów polskiego przemysłu. Mamy dobry produkt trzeba go promować. Co z tymo naszymi rządami wszyscy mądrzy przed wyborami. Czuje się ponownie zdradzony.

  1. Kamil

   MSBS nie jest gotowy. A wybór glownie taki, a nie inny, bo taki preferują antyterroryści. Jednostki specjalne głównie same wybierają broń, patrząc po swoich doświadczeniach.

 19. jan

  Śmieszne dyskusje

 20. liod

  Czemu nie MSBS bo to kopia ACR.

 21. Roshedo

  czy zamiast MP5 nie dąły radę kupić więcej sztuk ale Glauberytów? Siła ognia ta sama a broń tańsza i poręczniejsza...

  1. David

   Ty chyba nie strzelałeś z Glauberyta? Nawet go w ręku nie miałeś? Inaczej byś tego nie napisał.

 22. obywatelRP

  W Polsce choćby porządnych pistolecików też nie potrafią nasi "specjaliści" wyprodukować? To z czym do ludu?Rosja nas kałachami wybije.To się w głowie nie mieści.

 23. Rozgoryczony

  A gdzie MSBS ?

  1. Piotr

   10 szt. na testach w magazynie :D ale beka

 24. Otek

  Zakup MSBS wersji subkarabinka był by świetną promocją.

 25. Marek

  Nie trzeba być fachowcem, by wiedzieć, że przyjazd z całego świata ponad miliona ludzi na Światowe Dni Młodzieży, to IDEALNA okazja dla wszelkiej maści muslimskich terrorystów.

Reklama