Reklama

Polityka obronna

Policja kupuje broń dla antyterrorystów. Dostawa przed ŚDM

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Komenda Główna Policji poinformowała, iż spółka Cenrex została wybrana na dostawcę karabinków HK416 A5 oraz HK417 A2, a także pistoletów maszynowych MP5 A5. Łącznie policja zamierza zakupić 64 sztuki broni, o całkowitej wartości miliona zł.

Spółka Cenrex jako jedyny podmiot wzięła udział w przetargu ogłoszonym w lutym bieżącego roku na dostarczenie polskiej policji karabinków i pistoletów maszynowych produkowanych przez firmę Heckler & Koch. Mają być dostarczone jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży.

Zgodnie z procedurą do połowy lipca Cenrex ma dostarczyć policji 24 komplety karabinków kal. 5,56x45 mm HK416 A5 11, a także 15 sztuk karabinów kal. 7,62x51 mm HK417 A2 16,5” oraz 25 kompletów pistoletów maszynowych typu MP5 A5 kal. 9x19 mm Parabellum. Uzbrojenie tej klasy jest wykorzystywane w polskiej policji przede wszystkim przez pododdziały antyterrorystyczne.

Łączna wartość podpisanego kontraktu wynosi 1 019 288,70 zł.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Steve

  Nieco drogo...

  1. Morgul

   15600 za sztukę światowego produktu kiedy nasza zbrojeniówka sprzedaje nam UKM 2000 po 56 000 (postsowiecka przeróbka PKM )

  2. ktokolwiek

   Właśnie dość mocno daje się zauważyć, że obronność, zamiast zyskiwać na współpracy z krajowym przemysłem, zwykle mocno traci. W punktacji winno być np. maksymalnie 20% punktów za "made in Poland", a i to zależnie od wsadu polskich części. A reszta - winna to być cena produktu. A polskie zakłady niech nareszcie zaczną prawidłowo gospodarować, bo na razie niektóre żerują i to z bezpośrednią stratą dla obronności.

 2. CYnik

  A dlaczego tej broni nie kupić bezpośrednio od producenta? Nie będzie taniej?

  1. kuchart

   Było by za tanio i pewnie za szybko zrealizowane. Policja jak MON i pozostałe ''to'' musi utrzymywać pewne standardy także zakupowe , w przeciwnym razie doszło by do bulwersującego przykładu jak można ''inaczej'' dbać o interes państwa i jego obywateli. Aż strach pomyśleć co by to było... normalnie rewolucja. Ciekawe czy pośrednik się komuś odwdzięczy ? .

 3. Antoni

  O umiejętności chyba nie trzeba się bać - w nagłówku piszą o zakupach dla antyterrorystów, więc całość zamówienia trafi do jakichś grup szybkiego reagowania czy typowych jednostek antyterrorystycznych. Ci strzelają pewnie trochę więcej. :)

 4. Olo

  Przyznam że obawiam się o umiejętność użycia tej broni biorąc pod uwagę że policjantowi przysługuje: Strzelanie szybkie (6 naboi), strzelanie dynamiczne (8 naboi) lub strzelanie sytuacyjne (2 naboje), ewentualnie strzelanie z broni maszynowej (12 naboi) minimum na ROK!!!! Fakt to tylko minimum tylko który komendant wychodzi poza to minimum i pozwala każdemu policjantowi odbyć wszystkie ww treningi a nie tylko jeden?

  1. Osprey

   Przecież nie dadzą tej broni prewencji czy drogówce.

Reklama