Reklama

Polityka obronna

Policja kupuje 10 mln sztuk amunicji pistoletowej

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na dostawę amunicji pistoletowej kal. 9x19 mm Parabellum oraz kal. 9x18 mm Makarow. Zgodnie z informacją, policja planuje łącznie kupić 10 mln sztuk naboi.

Przetarg ogłoszony przez Komendę Główną Policji składa się z trzech części zadaniowych, do których chętne podmioty mogą aplikować oddzielnie. Zadanie pierwsze polega na dostawie 9 mln sztuk amunicji pistoletowej kal. 9x19 mm Parabellum z pociskiem pełnopłaszczowym FMJ (Full Metal Jacket).

Drugie zadanie dotyczy dostawy 103 tys. sztuk amunicji pistoletowej kal. 9x18 mm Makarow z pociskiem pełnopłaszczowym. Wykorzystywana ona będzie do prowadzenia ognia z broni palnej, w tym do zwalczania siły żywej, sprzętu technicznego lub do celów szkoleniowych przy użyciu pistoletów P-64, P-83, stanowiących wyposażenie polskiej policji.

W trzeciej części zamówienia Komenda Główna Policji planuje zakup miliona sztuk amunicji kal. 9x19 mm Parabellum nietoksycznej z pociskiem o zmniejszony rykoszetowaniu typu JHP (Jacketed Hollow Point), czyli półpłaszczowe z wydrążonym czubkiem.

Naboje mają posiadać mosiężną łuskę i być wodoodporne. Termin przewidywanych dostaw został wyznaczony na 1 września – 16 grudnia 2016 roku. Oferty będą oceniane na podstawie ceny brutto (waga 90) oraz terminu realizacji (waga 10).

Warto zaznaczyć, iż trwa postępowanie przetargowe na zakup przez policję 1400 pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum. Jego początkowy termin zakończenia składania wniosków został przedłużony z 7 lipca na 22 lipca br.

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. m

    Półpłaszczowe z wgłębieniem wierzchołkowym to SJHP - JHP to płaszczowe z ..... Wbrew pozorom jest pomiędzy nimi istotna różnica, nie tylko w budowie, ale i we własnościach użytkowych. JHP rozwinął się głównie z powodu większej niezawodności w zasilaniu broni automatycznej i kiedy się prześledzi rozwój amunicji z pociskami ekspansywnymi, to widać, że jednak warto rozróżniać oba te rodzaje: SJHP, JHP, a zwłaszcza JSP/SP - czyli te właściwe "półpłaszczowe".

  2. m

    "Drugie zadanie dotyczy dostawy 103 tys. sztuk amunicji pistoletowej kal. 9x18 mm Makarow z pociskiem pełnopłaszczowym. Wykorzystywana ona będzie do prowadzenia ognia z broni palnej, w tym do zwalczania siły żywej, sprzętu technicznego lub do celów szkoleniowych przy użyciu pistoletów P-64, P-83, stanowiących wyposażenie polskiej policji." - nowomowa spotykana coraz częściej jest tragi-komiczna, nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Zwłaszcza to zwalczanie siły żywej i sprzętu technicznego przy użyciu P-64 i P-83 jest skrajnie dramatyczne ..... Ludzie, ja rozumiem, że główną inspiracją są media angielskojęzyczne, ale na Boga mówmy po polsku we własnej ojczyźnie. Bądźmy mniej kreatywni, a więcej twórczy i pomysłowi :)

Reklama