Reklama

Siły zbrojne

Pół miliarda dolarów na modernizację systemu AEGIS

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Koncern Lockheed Martin otrzymał kolejny kontakt na prowadzenie modernizacji okrętowego systemu walki AEGIS na amerykańskich niszczycielach typu Arleigh Burke i krążownikach typu Ticonderoga.

Prace prowadzone przez koncern Lockheed Martin mają objąć zarówno oprogramowanie, jak i osprzęt wchodzący w skład tego systemu na amerykańskich okrętach. Kontrakt jest fragmentem dziesięcioletniego programu, którego wartość ostatecznie może przekroczyć nawet 428 milionów dolarów.

W jego efekcie system AEGIS na pokładzie nowych i modernizowanych niszczycieli typu Arleigh Burke oraz modernizowanych krążowników typu Ticonderoga ma zostać zaktualizowany do konfiguracji AEGIS Baseline 9.

Okręty z taką wersją systemu mogą równocześnie wykrywać, śledzić i zwalczać różnej klasy cele powietrzne, takie jak statki powietrzne, rakiety manewrujące i przeciwokrętowe oraz rakiety balistyczne. Według Amerykanów jest to jedyny morski system okrętowy, który jest zdolny do prowadzenia zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. gosc

    Teraz jest pytanie czy ta nasza baza w Redzikowie, ktora ma byc elementem tarczy antyrakietowej w Europie zbudowanej wlasnie na bazie takiego systemu AEGIS jak na okretach Arleigh Burke, bedzie miala mozliwosc "śledzić i zwalczać różnej klasy cele powietrzne, takie jak statki powietrzne, rakiety manewrujące i przeciwokrętowe oraz rakiety balistyczne."? Bo informacje sa sprzeczne. A gdyby tak ta baze sprzac z przyszlosciowym polskim centrycznym systemem...

Reklama