Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Plan na rok 2019: 450 nowoczesnych pojazdów pancernych dla wojsk rosyjskich

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony przekazało mediom informację, zgodnie z którą w 2019 r. do wojsk lądowych tego państwa trafi ponad 450 egzemplarzy rozmaitych typów nowoczesnych pojazdów pancernych.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w 2019 r. do jednostek lądowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej spodziewana jest planowa dostawa ponad 450 egzemplarzy nowoczesnych czołgów T-72B3M i T-90M oraz wozów bojowych i transporterów BMP-3, BTR-82A i BTR-82AM. Dostawy nowych pojazdów będą realizacją części zamówień złożonych w ostatnich latach.

Zdaniem rosyjskiego ministerstwa tempo dostaw nowych wzorów uzbrojenia spowoduje, że do końca 2020 r. udział nowoczesnych systemów broni w siłach zbrojnych Rosji wzrośnie do 70%.

Reklama

Komentarze (29)

 1. Davien

  Panie Dialog, PT-91M ma od T-90 lepsze SKO , no i ERAWA-2 jest lepszym ERA od Kontakt-5, ale to jedyne przewagi. W reszcie czyli w uzbrojeniu, pancerzu itp to ustepuje i to powaznie T-90. Rozmowy o przewadze PT-91M nad T-90 wzieły sie zapewne stad ze wygrał z T-90 w przetargu dla Malezji.

 2. Davien

  Panie Stalker, do działa 2A46M najlepsza dostepna amunicja ma ok 550mm penetracji maks i nic lepszego nie ma wiec kuku tym T-72B3 /T-90 nie zrobisz. Musiałbys wymienic i działo i autoloader, a może nawet i wieżę( jak inne działo niz 125mm 2A46). Natomiast taki WWO/WWB z działem 120mm zrobi kuku T-72B3/T-90 bez problemu.

 3. Stalker

  Modernizacja naszych T-series to mus mimo że PT-91 w jakiej wersji sobie nie wymarzycie jest gorszy od T-90 w każdym aspekcie. Jednak z odpowiednią amunicją (bo zrobi kuku T-90/T-72b3) wole Twarde niż stratę pieniędzy i czasu na opracowanie potworka pokroju WWB/WWO

 4. dim

  @Stary Grzyb - A czy pisałem, że biorą udział w manewrach ? Pozostają zmagazynowane. Były, nie złomowano ich, ani do Afryki nie sprzedano. Rosja nie jest aż tak głupia, by pozbyć się możliwości wykonania tradycyjnego w całej swej historii ataku saturacyjnego. Pod Mohylewem 30 tysięcy Rosjan zaatakowało tak kilkudziesięciokrotnie, może kilkusetkrotnie ? mniej liczną polską horągiew husarską... skutek znamy. Ale wtedy to my byliśmy od Rosjan znacznie lepiej uzbrojeni. I o tym właśnie piszę - poproszę niezwłocznie o 10 tysięcy znakomitych ppk. Przy czym znacznie część z nich ma być koniecznie pozahoryzontalnego typu. Gdyż inaczej ich działka odstrzelą nas zupełnie automatycznie - takie idą na wojnie czasy.

 5. DialogTechniczny

  @Stary Grzyb odpiszesz w końcu w czym konkrentnie T-90 jest gorszy od PT-91M?

 6. Stary Grzyb

  Do "dim". Żadnych "dziesiątków tysięcy czołgów w zapasach mobilizacyjnych" Rosja nie ma i nigdy nie miała, o możliwości ich uruchomienia nie wspominając. Te "dziesiątki tysięcy"są propagandą powstającą w następujący sposób: 1. Pierwsza iteracja dezinformacji: "W manewrach weźmie udział 30.000 pojazdów wojskowych", czego oczywiście nikt nie weryfikuje. 2. Druga iteracja dezinformacji: "W manewrach weźmie udział 30.000 pojazdów pancernych", co dodają także "medialni eksperci", i czego rzecz jasna także nikt nie weryfikuje. 3. Trzecia iteracja dezinformacji: "W manewrach weźmie udział 30.000 czołgów", co jest kontynuacją medialnego bełkotu i czego tym bardziej nikt nie weryfikuje - wystarczy zauważyć, że 30.000 czołgów to jest 300 brygad pancernych, czyli skromnie licząc 1.000.000 żołnierzy, dwa razy tylu, ilu jest ich w całych wojskach lądowych Rosji.

 7. Stary Grzyb

  Do "Olo". Wszystkie PT-91 "Malaj" (w Malezji nazywają się "Pendekar") są w służbie malezyjskich sił zbrojnych.

 8. Wania

  do niki. Były już plany wyprodukowania ponad 2300 czołgów t-14 do 2020 roku. Nawet podpisane zostały kontrakty. Ale jak to bywa w Rosji plany to jedno, a rzeczywistość jest nieco inna. W ubiegłym roku zamówiono ostatecznie 32 czołgi, których 9 miało dostarczone do końca ubiegłego roku. Czyżby znowu lipa?

 9. kjhlkjoui

  Ja bym się z Rosji nie śmiał bo oni po prostu wykonują systematycznie wysiłek zbrojeniowy. Każdego roku po trochu wzmacniają armię, wg całkiem niegłupiego planu. To, że akurat jakiś sprzęt jest trochę gorszy, albo trochę lepszy niema aż tak dużego znaczenia, bo właściwie użyty może być groźny. Powinniśmy brać przykład i zamiast marzyć o super sprzęcie i rozwiązaniach doskonałych, po prostu systematycznie wzmacniać armię.

 10. jang

  Cóż..Kupiliśmy od Rosji w 2018 r węgla za ponad miliard dolarów to sobie troche broni defensywnej czyli czołgów sprawili

 11. Autor2

  czyli T-72 po 17-tym liftingu, to jakby modernizować Poloneza, niby można, tylko to dalej będzie Polonez

 12. Siedzik

  @dim: Ponieważ skończyłeś podstawówkę - rozróżniaj "ilość" od "liczby". I przypomnij mi proszę ile to ppk (nawet niekoniecznie najnowszego) kupiono w ostatnich latach? Bo jeśli zapowiedzi naszego MON pozostają w tym względzie na papierze, to skąd pomysł że coś się może zmienić po zapowiedziach Moskwy? O ich realności szkoda nawet pisać. Co do ludności czy PKB per capita, to polecam sprawdzić, czy PKB Rosji bierze się z jej ludności, czy z rabunkowej eksploatacji złóż naturalnych, podczas gdy ludność to de facto niewolnicza siła robocza należąca do Samodzierżcy Wszechrosji. Również wskaźnik per capita w tym przypadku nic nie mówi, bo ludność ta nie ma praktycznie nic ze swojej ciężkiej pracy, a wartość waluty w której zarabia straciła w ciągu roku blisko jedną piątą wartości - ilość ropy czy gazu sprzedawanej przez oligarchów i podzielona przez ogólną liczbę ludności kraju trzeciego świata nie obrazuje nic. I na koniec: co nas obchodzi hipotetyczna opinia np. konfederatów barskich? Choćby taka bitwa pod Olmontami pokazała ile to wszystko było warte i że lepiej nie iść ich drogą.

 13. Infernoav

  Odpowiedz,is na to powinno byc 1000ppk i zakupy Kraba. Mając działka 23mm możemy z łatwością zrobić zdalnie sterowane zestawy przez kabel dla OT. Taki zestaw obejmowałby sprzężone 23mm i zamiast rakiet plot właśnie ppk. 2 takie zestawy mogą skutecznie zamienić kolumnę marszowa pojazdów pancernych i zmechanizowanych w kolumnę wraków i zwłok. Tym bardziej, że dane z nich mogą posłużyć również artylerii. Wydatek nie duży, a technologie już posiadamy. Wystarczy wybrać odpowiednie ppk i je zintegrować pod optoelektronika takiego zestawu. Dodajmy do takiego zestawu kamuflaż z Lubawy i mamy coś przed czym Rosjanie maszerujący na Warszawę robiliby pod siebie. Obsługa na kablu 2 km dalej z kładłem do ucieczki. Proszę bardzo, taki niekonwencjonalny pomysł na spowalnianie i osłabianie maszerującego wroga. Ukryte zestawy mogłyby atakować nie tylko kolumny marszowe, ale też zaopatrzenie idące z tyłu.

 14. Harry 2

  Najfajniejsze na wszystkich czołgach T 72 są te skrzynki, skrzyneczki, odstające elementy wokół wieży. Całość sprawia wrażenie przypadkowości. Jak to wszystko ma się do ewentualnego rykoszetowania pocisku w przypadku ataku na czołg?

 15. Olo

  dim: PKB per capita na nic ci się zda, póki kupujemy wszystko za granicą i każdy z nas zdziera ile się da. Rosjanie robią wszystko u siebie i dzięki temu armia kupuje wszystko za grosze.

 16. Gts

  Pomijam.juz jakosc tego sprzetu, ale w odniesieniu do nas to kupuja wiele. My za to przycmiewamy ich iloscia dialogow technicznych i faz analityczno koncepcyjnych, kupowaniem laweczek multimedialnych (wygladajacych jak trumna), tworzeniem pospolitego ruszenia i kupowaniem VIPowskich samolotow i limuzyn (w ostatnim przypadku rowniez bijemy ich na glowe rozbijaniem tych limuzyn.

 17. Olo

  Stary Grzyb: a któryś z Malajów jeszcze jest na chodzie, czy też już się wszystkie rozleciały?

 18. Adam S.

  W komentarzach występują tylko dwie narracje: albo "nic nie warte te czołgi", albo "za chwilę będzie po nas". Dwie postawy, które wzajemnie się wykluczają, i żadnego "środka". Nie uważacie państwo, że dajecie się wodzić za nos? Rosjanie sprzedają nam dwie wykluczające się narracje, żebyśmy przypadkiem nie doszli do zgody, bo podzielony kraj łatwiej podporządkować. W tym przypadku odpowiedź jest banalna: 'Rosja nigdy nie jest tak słaba, ani tak silna, jak się wydaje". Ale przecież tę technikę Rosjanie stosują wszędzie, od Londynu i Paryża, do Warszawy. Tylko destrukcji naszego kraju służy podsycany konflikt między umownym PO i PiS , który kiedyś był polityczny, a teraz jest pęknięciem cywilizacyjnym w każdej sferze naszego życia. Owszem, można mieć różne poglądy polityczne, ale nie potrzeba przy tym nienawiści. Jesteśmy jednym narodem, jedną cywilizacją. A Obcy, Klingoni - są za rosyjską granicą. Zasadniczą rzeczą, którą możemy zrobić dla obronności WSZYSCY, to przezwyciężać podziały wewnątrz kraju - albo przynajmniej budować zadaniowe porozumienia ponad podziałami.

 19. DialogTechniczny

  A w czym konkretnie niby T-90 okazał się gorszy od PT-91M?

 20. Pirat.

  Czekamy na 128 nowych Leopard PL.

 21. Wania

  Do niki. Jakie brawo Rosja. W 2020 mialo byc 1000 czolgów t-14. Plany w Rosji mają to do siebie, ze są tylko planami. Rosja nie podala ile czolgów dostala w 2018 roku. Tylko plany, testy, cudowna broń.

 22. dim

  @Stary Grzyb - a niech tylko 1/3 sprzętu pancernego Rosjanie wyciągną ze swych magazynów mobilizacyjnych, wliczając oczywiście także te dziesiątki tysięcy starych, prawie tak kiepskich jak obecne polskie, w linii, T-72 ? - czy będziecie mieć się czym bronić ? - Prosta matematyka !

 23. niki

  Brawo Rosja. Tak się modernizuje swoje siły zbrojne a nie dialogi techniczne i nowe procedury.

 24. z Gred

  Niemal co chwila tu, i w innych mediach, ukazują się informacje że Rosja zbroi się w to czy w tamto (oficjalnie, na papierze), jakby inne kraje świata nie istniały. Nie wiem po co to... My - zwykli zjadacze chleba, mamy robić w portki czy od razu umierać ze strachu przed Rosją? Jestem człowiekiem mocno niemłodym i widziałem wiele, m.in. i to, jak wielki kark zarobił w tubę od mikrusa. Spokojnie podchodzę do "tematu", i polecam to wszystkim. Odwagi!

 25. Stary Grzyb

  T-72B3M, czyli tańszy i gorszy zamiennik T-90, który z kolei okazał się gorszy niż PT-92 "Malaj", to jest "nowoczesny pojazd pancerny"?

Reklama