Reklama

Geopolityka

PKW Łotwa zwiększa interoperacyjność w ramach eFP Battle Group

Fot. Archiwum eFP BG
Fot. Archiwum eFP BG

Polscy żołnierze z PKW Łotwa uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu Silver Arrow-17. Jak podkreśla DGRSZ, było to najważniejsze ćwiczenie sprawdzające zgranie Brygady Łotewskiej z pododdziałami z eFP Battle Group.

W manewrach uczestniczyło ponad 3,5 tys. żołnierzy. Poza Polakami ćwiczyli żołnierze z: USA, Wielkiej Brytanii, Estonii, Niemiec, Kanady, Łotwy, Hiszpanii, Włoch, Słowenii i Albanii. Celem ćwiczenia było zwiększenie interoperacyjności sił zbrojnych i wojsk sojuszniczych, a także przeprowadzenie zintegrowanego planowania, działań obronnych oraz szkolenia elementów wsparcia.

Jak informuje ppor. Małgorzata Zakrzewska, w pierwszym etapie ćwiczenia, kompania czołgów wraz z przydzielonym kanadyjskim plutonem zmotoryzowanym wyposażonym w pojazdy kołowe LAV 6.0. przemieściła się do rejonu ześrodkowania, gdzie zorganizowała zabezpieczenia bojowe i logistyczne oraz przygotowała rubieże opóźniania.

W kolejnej fazie ćwiczenia, po zajęciu kolejnych rubieży opóźniania, kompania zabezpieczała wycofanie z walki 2 batalionu piechoty. W tym czasie wykonano szereg zadań ogniowych, mających na celu obniżenie potencjału bojowego przeciwnika. Następnie, po wykonaniu przejść w polu minowym przez hiszpańskich saperów polscy czołgiści wzmocnieni kanadyjskim plutonem zmotoryzowanym przeprowadzili kontratak, ostatecznie rozbijając ugrupowanie przeciwnika i zajmując nakazany obiekt.

Reklama

Komentarze (1)

  1. hmm

    Ta grupa bojowa powinna się nazywać Dunkierka.

    1. Anonim

      You made my day :)

Reklama