Reklama

Siły zbrojne

PKW Łotwa - pożegnanie drugiej zmiany

 • Ilustracja: ScanPyramids mission
 • Zdjęcie parkingów sklepów detalicznych. Fot. DigitalGlobe
 • Ilustracja: voxspace.com
 • Strzelanie pociskiem NSM amerykańskiej marynarki wojennej. Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Zachary D. Bell/US Navy
 • Fot. Airbus Defence and Space
 • Ilustracja: DARPA.

W czwartek 7 grudnia, na uroczystej zbiórce w 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej pożegnano żołnierzy, którzy wezmą udział w II zmianie PKW Łotwa. Z tej okazji braniewską jednostkę odwiedził m.in. Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu MON.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie funkcjonuje w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą przedstawiciele: Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii. Pierwsza zmiana PKW utworzona została na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Na przełomie maja i czerwca br. brygada z Braniewa skierowała na Łotwę pododdział w sile kompanii czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią czołgi PT-91 Twardy i wozy dowodzenia. Czas rotacyjnej służby wynosi sześć miesięcy i właśnie się kończy. W czwartek 7 grudnia  w Braniewie pożegnano żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który utworzony został również na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli wojska, władz samorządowych i rodzin żołnierzy.

Każdy z Was żołnierzy będzie realizował misję o wyjątkowym, przełomowym znaczeniu. Misję, która udowadnia, że maksyma „ Jeden za wszystkich i wszyscy za jednego” nigdy dotąd w gronie Sojuszu Północnoatlantyckiego nie była jeszcze tak aktualna. Pamiętajcie bowiem, że podczas Waszej służby w ramach PKW Łotwa będziecie służyć nie tylko samodzielnie, ale wespół z żołnierzami łotewskimi, kanadyjskimi, włoskimi, albańskimi, słoweńskimi i hiszpańskimi. Do nich wkrótce dołączą także żołnierze czescy. Będziecie stać na straży niepodległości i integralności terytorialnej Łotwy, a przez to wszystkich członków NATO.

Wiceminister Tomasz Szatkowski

Fot: st. chor. S. Wachek, M. Hajkowicz

Udział w operacji wpisuje się w nowy wymiar stosunków państw koalicyjnych NATO i przyczynia się do umocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Jest to istotnie w odniesieniu nie tylko do odległych teatrów działań, ale także wobec naszego, bezpośredniego wschodniego sąsiedztwa. Misja w Republice Łotewskiej to kolejne zadanie, które kształtuje nasz wizerunek wiarygodnego i ważnego partnera zaangażowanego w budowę bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego. Jest także dowodem, iż Polacy nie pozostają obojętni na losy mieszkańców najodleglejszych zakątków – mówił gen. bryg. Wojciech Grabowski, Inspektor Wojsk Lądowych, który podpisał protokół o przekazaniu kontyngentu PKW przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwu Operacyjnemu RSZ. DO RSZ reprezentował w Braniewie płk Zbigniew Ząbek.

Fot: st. chor. S. Wachek, M. Hajkowicz

Z tradycyjnym dla żołnierza polskiego poczuciem obowiązku jesteśmy gotowi do pełnienia zadań w składzie Kanadyjskiej Batalionowej Grupy Bojowej sił wzmocnionych wysuniętej obecności NATO w Republice Łotewskiej. (…) Melduję gotowość II zmiany PKW do przejęcia odpowiedzialności w Republice Łotewskiej zgodnie z otrzymanymi zadaniami mandatowymi – powiedział mjr Leszek Woźny, dowódca II zmiany PKW Łotwa.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów 9BBKPanc. i wspólny posiłek wyjeżdżających na misję żołnierzy z żegnającymi ich gośćmi i rodzinami.

PKW ŁOTWA

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie funkcjonuje w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą żołnierze z Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

Pierwsza zmiana PKW utworzona została na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Na przełomie maja i czerwca br. brygada z Braniewa skierowała na Łotwę pododdział w sile kompanii czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią czołgi PT-91 i wozy dowodzenia.

Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii oraz rejonie Morza Czarnego, była jednym z najważniejszych postanowień zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

Fot: st. chor. S. Wachek, M. Hajkowicz

Komentarze (2)

 1. Dar

  Pustynne buty ... co logistyka WP i MON robią z tej armii ? Najpierw na ćwiczeniach dla rezerwy żołnierze ćwiczą w adidasach a teraz PKW dostaje na misję na Łotwie maskujące buty pustynne ... żałosny obraz armii ..

  1. ktos

   Dokladnie to samo rzucilo mi sie w oczy.

 2. została

  Wydaje się że to tylko taki tam zwykły PKW a przecież niedaleko jest granica z Ukrainą. Tam trwa wojna, niechby tylko jakiś separatysta źle nastawił morzdzież albo haubice w czołgu i tragedia gotowa.

  1. Teodor

   Gdzie Łotwa, a gdzie Ukraina. Trzeba było napisać Rosja... Ponadto wymienione typy broni maja ograniczony zasięg.

  2. Sf

   Odrobina geografii gdzie Łotwa graniczy z Ukrainą?b...