Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pierwszy Osprey w wersji CMV-22B dostarczony do US Navy

Fot. Bell Boeing
Fot. Bell Boeing

Konsorcjum Bell Boeing przekazało amerykańskiej marynarce wojennej pierwszy samolot pionowego startu i lądowania w wersji CMV-22B Osprey specjalnie przygotowanej do działania z pokładu lotniskowców.

Amerykańska marynarka wojenna otrzymała pierwszy samolot CMV-22B Osprey, który ma realizować na lotniskowcach zarówno zadania bojowe jak i transportowe COD (Carrier Onboard Delivery). Nowe Ospreye mają bowiem zastąpić m.in. flotę pokładowych samolotów C-2A Greyhound, która obecnie zabezpiecza transport osób i materiałów o wysokim priorytecie z baz lądowych na lotniskowce przebywające na morzu.

W tym celu CMV-22B został wyposażony m.in. w ulepszony system oświetlenia do operacji załadunku oraz system nagłośnienia dla pasażerów na pokładzie. Będzie miał także poprawiony system zrzutu paliwa podczas lotu w sytuacjach awaryjnych oraz możliwość tankowania w powietrzu innych samolotów morskich działających na lotniskowcu.

Pionowzlot CMV-22B ma mieć zdolność do transportu ładunku 2700 kg (w tym do 23 pasażerów plus 4 członków załogi) na odległość zwiększoną z 860 do 1150 Mm. Amerykanie podkreślają, że jest to jedyny samolot zdolny do dostarczenia na pokład lotniskowca pełnego kompletu wymiany silnika nowego myśliwca F-35C.

Samoloty CMV-22B będą stacjonowały w bazie lotnictwa morskiego (Naval Air Station) North Island w San Diego, a później w bazie Norfolk.

Reklama

Komentarze (4)

 1. R

  Malowanie jak C-2A Greyhound, fajnie.

 2. say69mat

  Za mały v/s za duży na potrzeby naszej floty.

 3. Ustawiator

  Jak znalazł do ewakuacji klonowej

 4. Zawisza_Zielony

  Jak znalazł dla 25BKP

Reklama