Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy kurs dla cywilnych kandydatów na podoficerów WOT

Fot. WOT, Twitter
Fot. WOT, Twitter

Szkoła Podoficerska Wojska Lądowych w Poznaniu przeprowadzi w 2018 r. kurs podoficerski na potrzeby jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej. Chętni, po raz pierwszy ze środowiska cywilnego, mogą się zgłaszać do 15 listopada. Na kurs zostanie zakwalifikowanych 50 kandydatów.

We wtorek w Dzienniku Urzędowym MON ukazała się decyzja ministra w sprawie naboru kandydatów. Będzie on prowadzony spośród osób ze środowiska cywilnego posiadających świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej (średniej).

Wnioski można składać za pośrednictwem Wojskowych Komend Uzupełnień do 15 listopada. W załączniku do decyzji limit miejsc określono na 50, a czas szkolenia na 9 miesięcy.

Nie został jeszcze określony termin przeprowadzenia kwalifikacji ani termin rozpoczęcia kursu. Również jego program nie został jeszcze do końca opracowany.

Będzie to bowiem pierwsze w SPWL szkolenie podoficerskie dla WOT, jeśli chodzi o kandydatów, którzy pochodzą z cywila. Natomiast starsi szeregowi z WOT już od jakiegoś czasu biorą udział w kursach na pierwszy stopień podoficerski razem z żołnierzami innych rodzajów sił zbrojnych.

SPWL jest największą placówką kształcącą podoficerów na potrzeby wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Co roku szkoli 1,5-2 tys. osób, w tym ok. tysiąca starszych szeregowych na pierwszy stopień podoficerski. Placówka szkoli także podoficerów zawodowych na kursach kwalifikacyjnych, żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, żołnierzy rezerwy oraz kandydatów na podoficerów w wojskowych orkiestrach i zespołach estradowych.

RAL

Reklama

Komentarze (3)

 1. Krzysiek

  Chciałem zapytać czy to prawda żeby iść do tej szkoły trzeba mieć maturę czy może być wykształcenie średnie ?

 2. Możliwie, przyszły oficer.

  50 miejsc, jest do wypełnienia na szkółce w Poznaniu, a tylko 9chetnych. Co jest z tym, piątym rodzajem siły wojskowej ze ludzie zbytnio nie chcą utrzestniczyc w takich przedsięwzięciach.?

 3. olek

  a szeregowi zawodowi po misjach i z 10 letnim stażem to się nie nadają... polityka .. i brak odpowiednich znajomosci

  1. ZZ

   Chyba nie ma Pan pojęcia, jakie zadania wypełnia podoficer, a jakie szeregowego. Doskonały szeregowy może być bardzo złym podoficerem.

  2. szeliga

   Jak ktoś przez 10 lat (w tym misja) nie awansował na starszego szeregowego - to chyba do WOT nawet się nie nadaje.

Reklama