Reklama

Geopolityka

Pierwszy kanadyjski CH-47F Chinook oblatany

11 lipca br. Boeing poinformował o oblataniu, 24 czerwca br., pierwszego egzemplarza ciężkiego śmigłowca transportowego CH-47F Chinook przeznaczonego dla sił zbrojnych Kanady. Co więcej wydarzenie to miało miejsce kilka tygodni przed założeniami umowy.

Kanada jest jednym z pierwszych eksportowych klientów na najnowszy model Chinooka, który w lokalnej nomenklaturze wojskowej otrzyma oznaczenie CH-147F. Umowa na zakup piętnastu maszyn została podpisana w sierpniu 2009 roku, zakłada ona realizację dostaw w latach 2013-14. Będzie to zatem świeża techniczna krew w strukturach sił zbrojnych tego kraju po wycofaniu się kontyngentu wojskowego z Afganistanu.

Kanadyjska przygoda z Chinookami jest ciekawą lekcją dla innych państw. Pierwsze maszyny tej rodziny zostały zakupione w 1974 roku. Na początku lat 90. XX wieku wycofano je z eksploatacji i sprzedano do Holandii - powodem tego kroku była chęć ograniczenia kosztów poprzez przerzucenie się na średnie śmigłowce wielozadaniowe. Konflikt w Afganistanie uwidocznił jednak brak tego typu wiropłatów, co doprowadziło do interwencyjnego zakupu używanych CH-47D (w ilości sześciu sztuk) oraz zamówienia nowych CH-47F - lekcja ta była bolesna z powodu strat w ludziach kanadyjskiego kontyngentu ISAF.

Na fotografii pierwszy kanadyjski CH-47F Chinook w czasie dziewiczego lotu - fot. Boeing

(ŁP)
Reklama

Komentarze

    Reklama