Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy HIMARS wyprodukowany w Camden

Fot. Lockheed Martin.
Fot. Lockheed Martin.

Lockheed Martin dostarczył pierwszą wyrzutnię systemu High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS), w której zarówno elementy samej wyrzutni, jak i podwozie zostały w całości wyprodukowane w zakładach firmy w Camden, w stanie Arkansas. W przeszłości ważące pięć ton podwozia systemu HIMARS były dostarczane firmie Lockheed Martin przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Jak informuje Lockheed Martin, jest on zobowiązany umową z Departamentem Obrony USA do wyprodukowania 12 nowych wyrzutni systemu HIMARS dla zagranicznego odbiorcy, w ramach procedury Foreign Military Sales. Dostawy wszystkich objętych kontraktem wyrzutni zaplanowane są do końca 2017 r.

HIMARS to lekka, mobilna wyrzutnia, która może być transportowana przez samoloty klasy C-130 oraz większe jednostki, w celu szybkiego przerzutu na pole walki. Wystrzeliwuje ona pociski kierowane GMLRS i TACMS. HIMARS składa się z modułu ładowania wyrzutni oraz systemu kontroli ognia, montowanego na standardowym, pięciotonowym podwoziu. Specjalnie opancerzona kabina zapewnia dodatkową ochronę trzem członkom załogi obsługującym system. Oprócz wojsk lądowych armii amerykańskiej i jednostek Marines, HIMARS jest używany również przez inne kraje.

Czytaj też: Powietrzny "rajd" wyrzutni HIMARS

Jak podkreśla Colin Sterling, dyrektor operacyjny zakładów Camden w dziale Pocisków i Kontroli Ognia Lockheed Martin, wyrzutnia jest sprawdzona w boju i znajduje się na wyposażeniu USA od 2005 roku.Reklama

Komentarze (1)

  1. krajan

    Szkoda ze nie dla Wojska Polskiego

    1. Willgraf

      Wojsko Polskie ... ma terminy za 10 lat..., a Arabia Saudyjska za połowe mniejszą kasę ma terminy kilku miesieczne

Reklama