Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy egipski MiG-35 gotowy do dostawy

Fot. RSK MiG
Fot. RSK MiG

Na lotnisku Ramienskoje pod Moskwą rozpoczęły się próby pierwszego egzemplarza wielozadaniowego myśliwca MiG-35 przeznaczonego dla egipskich sił powietrznych. Testowana maszyna jest częścią realizowanego w Rosji zamówienia na dostawę do Egiptu, co najmniej 46 samolotów tego typu, wywodzących się bezpośrednio od pochodzących z czasów ZSRR samolotów MiG-29.

Rozpoczęcie prób z pierwszym egzemplarzem myśliwca MiG-35 dla Egiptu (figurującym w zamówieniu również jako MiG-29M2) potwierdzają fotografie wykonane na lotnisku Żukowski-Ramienskoje, na których widać wspomniany model w barwach egipskich sił powietrznych. Samolot posiada piaskowo-brązowy kamuflaż z błękitnym spodem. Dwumiejscowy myśliwiec sygnowany numerem 811 realizował loty próbne co najmniej od 31 marca br., czyli momentu wykonania pierwszych ujawnionych fotografii. Z podanych dotąd informacji wiadomo, że samolot ma zostać przekazany odbiorcy jeszcze przed końcem drugiego kwartału 2017 roku.

Kontrakt na dostawy myśliwców wielozadaniowych MiG-35 dla Egiptu zakłada sprzedaż co najmniej 46 egzemplarzy tych maszyn za cenę blisko 2 mld USD. Pełna realizacja zamówienia przewidywana jest na koniec 2020 roku. Myśliwiec we wskazanym wariancie ma dysponować szeregiem najnowszych modyfikacji, na czele z usprawnionym instrumentarium namierzania w podczerwieni (OLS-UE IRST), sprzętem walki radioelektronicznej (z podwieszanymi zasobnikami systemu zakłócania MSP-418K) oraz usprawnionym systemem radarowej detekcji celu.

MiG-35 stanowi wersję rozwojową samolotu MiG-29M/M2, zakwalifikowanego przez producenta jako myśliwiec generacji 4++. Model tej wersji został po raz pierwszy oficjalnie przedstawiony na wystawie lotniczej Aero India 2007 i był rozwijany głównie z myślą o indyjskim zamówieniu na samoloty wielozadaniowe, które jednak zakończyło się wyłonieniem oferty firmy Dassault z samolotem Rafale. Poza Egiptem, zainteresowanie pozyskaniem najnowszego wariantu myśliwca MiG zadeklarowała jak dotąd również Rosja.

Czytaj też: Rosja wymienia lekkie myśliwce na MiG-35

 

Reklama

Komentarze (11)

 1. AWU

  Do tej pory Egipcjanie stracili w walkach 11 Mig-15 62 Mig-19 122 Mig-21 (plus 4 pilotowane przez Rosjan) ponosząc klęski we wszystkich konfliktach. Egipt otrzymywał te maszyny niemal w tym samym czasie jak wchodziły do służby w lotnictwie sowieckim i oczywiście były "najnowocześniejsze i najlepsze na świecie". Jest pewne iż Mig-35 ma potencjał kontynuacji tej tradycji ale do patrolowania granicy z Libią czy Sudanem w sam raz, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę.

  1. Blob

   Tak oferuje i tak wyrobi się, bo radarów nie potrzeba w tysiącach.

  2. dim

   To podaj który model ? Powtarzam pytanie: Który z zaprezentowanych polskich modeli ? A dopiero potem następne pytanie: I gdzie widziałbyś w Radwarze taką linię produkcyjną, modelu potrzebnego w kilku setkach sztuk ? Czym, kim i na kiedy dostawy ? Wracam do sedna: gdyby Radwar mógł, był w stanie to wykonać, po prostu kupiłby licencję. Ale właśnie słyszałem, że wszystkie moce ma już zajęte na złożone zamówienia dużych - drogich radarów.

 2. Willgraf

  wywodzących z czasów CCCP .....a skąd wywodzi się F-16 i F-18 czy nie z konkursu z lat 70-72 i maszyn YF-16 i YF-17 ? Dlaczego żaden z tych expertów nie zwraca uwagi na fakt ,że spawany jonowo kadłub MIG-29 ma mniejsze echo radiolokacyjne własnie z uwagi na sposób wytwarzania kadłuba....cały czas informacje eksperckie bez znajomości tematu

  1. Marek

   To kup sobie w Czechach. Dla siebie. Prywatnie.

 3. ccc

  FSO Polonez też był "limuzyną" klasy średniej ... +++++

  1. SMUTNE USA

   F-16 tez był limuzyną typu Dodge Neon

  2. Blob

   Masz rację, dla ruskich podatników nie, a w końcu wiemy, że to o nich ci chodzi.

 4. Andrzej

  Ciekawe wg mnie jest to, że te samoloty kupiono w Rosji de facto za amerykańskie pieniądze z pomocy wojskowej dla Egiptu. Czyli: twarda waluta z Waszyngtonu trafia do Moskwy.

  1. zyg

   Transakcja finansowana przez Saudyjczyków

  2. Davien

   Obejrzyj sobie na YouTube filmik jak survivalowy influencer próbował strzelać z AK74 pokrytego pszczołami. Dwa strzały i zacięty. Bez dokładnego wyczyszczenia nie chciał strzelać. Broń z zamkiem otwartym (np. KBK Błyskawica) nie ma takich problemów.

 5. Marek1

  Hmmm ... niecałe 2 mld. $ za 46 doskonałych maszyn. My za 48 F-16 musieliśmy dać 5 mld. $ Szkoda, że jesteśmy aż tak bardzo pożarci z Moskwą.

  1. zyg

   "Doskonałe maszyny" .. w walkach zestrzelono co najmniej 18 , natomiast jedyne potwierdzone zwycięstwa to 2 Cessny pilotowane przez kubańskich emigrantów z Florydy i Su-27 pilotowany przez rosyjskiego najemnika w Erytrei.

 6. ast

  Jak Mig 35 wypada w porównaniu z zachodnimi maszynami ? Czy odstaje od nich pod względem elektroniki/awioniki itp. ?

  1. Nojatotamnwm

   Tak jak F-16V.

 7. lukas123

  Już byłem przekonany, że mig zbankrutuje a tu proszę. Ten Mig-35 jak patrzę na jego możliwości to może być całkiem niezła maszyna. Amerykańskim F-22 raczej nie da rady(przynajmniej w tej egipskiej wersji), ale na samolot do przewagi powietrznej w regionie północnej afryki się nadaje.

 8. Smuteczek

  Jaka jest oficlajna klasyfikacja generacji 4++? Słyszałem juz tez o generacji 4+++, czy ktos wie czym one sie roznia?

  1. Diadem

   Jak to czym się różnią? Jednym dodatkowym plusem :)

  2. Rusek

   To zależy od zużycia energii, chyba

  3. Franky

   Bardziej ekologiczny

 9. Davien

  Ciekawe czyzby nic nie wyszło z radaru AESA dla MiG-35 skoro się tym nie chwalą?. IRST tez nie najlepsze, gorsze prawie dwa razy od tego co ma Su-35, nie mówiąc o EOTS/DAS czy Pirate .

  1. fan_Daviena

   Wszystko wyszło, radar jest gotowy dla sił zbrojnych rosji, a co do eksportu, to oczywiśnie nie przyszło Ci na myśl, że Egipt mógł tego radaru po prostu nie zamówić ?

  2. F35

   za to manewrowość z silnikami z zmiennym wektorze ciągi bije na głowę każdy zachodni myśliwiec

  3. Klient dostaje to co zamawia

   Co w tym dziwnego? Każdy kraj sprzedaje wykastrowane wersje swojego sprzetu dodatkowo dostosowane do zapotrzebowania i finansów klienta. Samochody też możesz kupić w bieda wersji jak i w pełnym pakiecie o ile cię stać.

 10. Naiwny

  Na początku roku rozpoczęły się próby 2-ch samolotów przez Ministerstwo Obrony Rosji. Ewentualna decyzja co do ilości zakupionych samolotów ma zapaść pod koniec tego roku. Produkcja seryjna od 2019. Trwa ostra wewnętrzna konkurencja z samolotami rodziny Su. Media rosyjskie piszą o perspektywie zastąpienia obecnej floty Mig29 właśnie nowymi Mig35.podkreśla się tu głównie walory ekonomiczne nowego Mig-a (tani). Prawdopodobnie 8 Mig35 kupi Bangladesz - właśnie finalizuje kredyt od Indii w wysokości 500 mln $ właśnie na ten zakup.

 11. devlin0

  Dlaczego my nie mozemy ich kupic...mamy doswiadczonych ludzi do obslugi

Reklama