Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy C-27J Spartan u Słowaków

 • fot. Ricardo Utsumi / pexels.com
  fot. Ricardo Utsumi / pexels.com

W Bazie Lotniczej Kuchyňa pod Bratysławą wylądował samolot transportowy C-27J Spartan. To pierwsza z dwóch zamówionych przez Słowaków maszyn. Wartość transakcji wynosi ok. 120 mln USD. 

Jak informuje słowacki resort obrony, w ciągu kilku najbliższych dni dojdzie do odbioru technicznego samolotu. Następnie zostanie on wcielony w skład skrzydła transportowego im. gen. M.R. Štefánika stacjonującego w Bazie Lotniczej Malacky położonej ok. 25 km na północ od centrum Bratysławy. Umowa z włoskim koncernem Leonardo (Alenia Aermacchi) zakłada także pięcioletni pakiet wsparcia logistycznego.

Minister obrony Słowacji Peter Gajdoš podkreśla, że z perspektywy modernizacji słowackich sił zbrojnych, "jest to krok milowy". Siły powietrzne Słowacji nie dysponowały bowiem zdolnościami transportowymi od czasu wycofania maszyn An-26 w marcu 2016 roku. Minister poinformował również, że Spartan będzie wykorzystywany nie tylko przez siły zbrojne. Zgodnie z planami władz, będzie on również wykonywał loty w ramach krajowego systemu zarządzania kryzysowego.  

C-27J Spartan Słowacja
Fot. Ministerstwo Obrony Słowacji

Kontrakt na zakup maszyn C-27J Spartan został podpisany w 2014 roku. Słowacy na pozyskanie właśnie tych maszyn zdecydowali się jednak już w 2008 roku. Według szacunków, za dwa samoloty zapłacą ok. 120 mln USD. Drugi Spartan ma się pojawić na Słowacji na początku przyszłego roku - zakładając, że nie dojdzie do żadnych opóźnień. Pierwszy samolot miał się bowiem znaleźć w rękach Słowaków w 2016 roku. 

W Europie Środkowo-Wschodniej samoloty transportowe C-27J Spartan znajdują się już na wyposażeniu lotnictwa Bułgarii, Rumunii i Litwy. Maszyny tego typu były także oferowane Polsce, która ostatecznie zdecydowała o zakupie konkurencyjnych CASA C-295. 

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Harry

  C 27J Spartan ma pojemniejszy kadłub niż CASA będąca na wyposażeniu w armii polskiej. Być może było to jedno z kryteriów dotyczących wyboru tego samolotu

 2. skskssisissidi

  No, taki krok milowy ze hej-dwa samoloty. A mogli kupić C-295 , A kupili specjalnie inne niż my, no bo po co mieć takie same

  1. CB

   A dlaczego niby Słowacja ma kupować ten samolot tylko dlatego, że my też kupiliśmy? I w dodatku "specjalnie" wybrali inny? ...

  2. Nesher

   Dlaczego Słowacy kupują C 295, gdy dla ich potrzeb C 27J jest o wiele lepszym wyborem? To, że Polska kupiła C 295, nie oznacza, że będą postępować jego sąsiedzi. Najlepiej, jeśli dojdzie do znaczącej współpracy V4, jeśli Polska wreszcie zrozumie, że nie było, nie jest i nie będzie supermocarstwem (w przeciwieństwie do Niemiec czy USA) i żaden (lub nawet najmniejszy) sąsiad nie będzie na polskich zainteresowania i marzeniach (na przykład Trzy morza) uwzględniają.

 3. PRS

  Pamiętacie jak Amerykanie skasowali dosłownie Spartany przeznaczone dla Afganu? http://www.defence24.pl/22424,us-air-force-kupuje-c-27j-iodsyla-wprost-na-cmentarzysko-samolotow http://www.defence24.pl/8114,afganskie-spartany-uziemione http://www.defence24.pl/6343,amerykanie-poszukuja-nastepcow-dla-afganskich-c-27a-spartan A mogli ,,wspomóc' sojusznika z NATO... Tylko po co?

  1. anakonda

   a ten znowu bedzie żebrał i myśli że to dobre dla gospodarki.Gospodarka ma sie sama dozbroic a nie wyżebrywać popadajac w krąg uzależnień

 4. bono

  Mały Hercules?

 5. trw

  I znowu Leonardo nie wyrobiło się na czas.

Reklama