Geopolityka

Pierwsze haubice K9 Thunder dotarły do Finlandii

Fot. defmin.fi
Fot. defmin.fi

Fińskie ministerstwo obrony poinformowało o przyjęciu w dniu 8 lutego pierwszych 155 mm haubic samobieżnych K9 Thunder. Zakupione haubice zastąpią w armii fińskiej radzieckie systemy artyleryjskie kalibru 122 i 152 mm.

Finlandia zamówiła na początku 2017 r. 48 haubic samobieżnych K9 Thunder pozostających wcześniej na wyposażeniu armii Korei Południowej, umowa zawierała również opcję na dostarczenie nieujawnionej liczby dodatkowych systemów tego typu. Haubice dostarczone do Finlandii przejdą gruntowny remont i zostaną wyposażone w fińskie elementy wyposażenia, w tym system zarządzania walką, systemy nawigacji, komunikacji wewnątrznej i zewnętrznej i w środki maskujące.

Haubice K9 wyposażone są w lufę o długości 52 kalibrów i używają standardowego natowskiego kalibru 155 mm. Z tego powodu broń ta jest kompatybilna zarówno ze starszą amunicją tego kalibru (np. dla szeroko używanych na świcie haubic rodziny M109), jak również z nowoczesną amunicją korzystającą ze standardowej balistyki dział 155mm/52 kalibry, przykładowo amunicją dalekiego zasięgu Volcano o donośności do 70 km.

Zmodyfikowane podwozie K9, produkowane na licencji w HSW, wykorzystywane jest w haubicach Krab.

undefined
Fot. defmin.fi

Komentarze (16)

 1. everdfvdfv

  Krab jest internacjonalny- podwozie koreańskie, wieża brytyjska, wyposażenie polskie, i nikt nie kupuje

 2. Laik

  Czy polskie ,,Kraby\"zdążą zniszczyć iskandery kaliningradzkie zanimje je odpalą?

  1. dropik

   nie. bo: 1) mają za mały zasięg 2) musielibysmy pierwsi zaatakować

  2. zły

   3) przede wszystkim trzeba by jeszcze znać położenie Iskanderów

 3. KPaul

  Ciekawe. Koreańska wieża jest wyraźnie mniejsza. Ciekawe na czym miejsce zaoszczędzili albo, z drugiej strony, czego nam nie udało się zoptymalizować? Wie ktoś może?

  1. wuwuzela

   Automat, oraz fakt że w azji działa budowane są dla załóg złożonych z miejscowych. Wśród azjatów, ktoś kto ma 180cm to już wielkolud, podczas gdy w europie jest raczej przeciętniakiem. AS90, i jego wersja rozwojowa czyli Krab, od początku powstawały z założeniem że automat jest niepotrzebny, bo na wojnie działo nie będzie prowadziło wielogodzinnych nawał z jednego miejsca, tylko będzie się bez przerwy poruszało, unikając ognia kontrbateryjnego. Stąd nacisk położono na MRSI oraz na wygodne środowisko pracy dla załogi (stąd wyższa, obszerniejsza wieża) a nie na automatyzację która jest niemal niezbędna jeśli chcesz dłuższy czas intensywnie strzelać.

  2. alkaprim

   wuwuzela-no fakt...jeśli działa budowane są dla załóg złożonych z miejscowych.....to Finowie zakupili te działa razem z miejscowymi załogami(tymi poniżej 180cm) w pakiecie-bo przecież żołnierze fińscy nie zmieszczą się w tak małych wieżach. No fakt...automat ładowania by tylko przeszkadzał w poruszaniu się działa i unikaniu ognia kontrbateryjnego i te wygodne środowisko pracy załogi-lepiej ładować samemu za pomocą siły mięśni-będzie szybciej i wygodniej.Normalnie jakbym czytał wybitnego stratega naszych czasów.Kupa śmiechu.

  3. ork

   automat ładowania podnosi cenę i jednocześnie komplikuje konstrukcję i serwis,czyniąc ją także bardziej podatną na awarię.Przy krótkich seriach i ciagłym przemieszczaniu się jaki sens jest podwyzszać koszty poza komfortem załogi ?Nie lepiej mieć za te pieniądze kilka luf wiecej?

 4. LeśnyDziad

  Nie mogliśmy kupić licencji na haubice K9 Thunder? Krabów nikt nie kupi, bo są gorsze.Ile kosztuje krab?

  1. vvv

   moglismy kupic licenjce na znacznie lepsze PZH2000 ale PGZ sie nie zgodzil bo on chcial zrobić podwozie kotre od kilkunastu lat nie potrafil zrobic. Niemcy nie zgodzili sie na sprzedaz samej wiezy wiec wycofali oferte. pzh2000 to obecnie najlepsza artyleria jaka nadal jest

  2. takijeden

   Walić PZH, mamy swoje Kraby które są świetne.

 5. Drzewica

  Napiszcie czym różnią się systemy artyleryjskie koreańskich haubic od ich odpowiedników polskiego KRAB-a?

 6. Zolnierz

  Dwa razy taniej niz krab należało brać koreańskie wzamian kupić licencje na power pac i lufę oraz amunicję dywizjon kosztuje jakieś 600-700 baniek zł z logistyka szkoleniem nasz dywizjon to koszt 1,2 miliarda zł i do tego kombinacja jeza z kotem wóz amunicyjny pominę to milczeniem Jelcz z kontenerem dobry dla kryla kto dowodzi tym całym bajzlem 18 lat po służbie i nic się nie zmieniło wręcz przeciwnie upadek z roku na rok chociaż wojsko było wojskiem a nie babiniec

  1. wuwuzela

   Wybacz, ale liczysz jak dziecko. Finowie kupili same działa, niczego nie zmieniają w systemie dowodzenia, a na ciężarówkach z amunicją zmieniają tylko rodzaj pojemników/palet. Koszt który podajesz dla krabów, obejmuje nie tylko 96 dział, ale także kilkadziesiąt gąsienicowych pojazdów dowodzenia, dziesiątki ciężarówek, mobilne warsztaty, a nawet pomoce szkoleniowe i same szkolenia - słowem, WSZYSTKO, tak, jakby w jednostkach były gołe ściany i niekumaci ludzie. Jeżeli to uwzględnisz, to wychodzi że kraby są efektywnie tańsze - tyle, że trzeba na nie czekać.

  2. Boczek

   \"48 haubic samobieżnych K9 Thunder pozostających wcześniej na wyposażeniu armii Korei Południowej,\"

 7. BKS

  Przy pomocy drukarek 3D bazujących na spawarkach FCAW/GMAW dałoby się wydrukować podwozia do Krabów bez konieczności zakupu K9. Studenci - o ile dobrze pamiętam - na Politechnice Białostockiej zbudowali taką innowacyjną drukarkę i wydrukowali sobie klucze, młotki i inne metalowe rzeczy.

  1. Mietek

   Stal pancerną???

  2. -CB-

   A dokumentację techniczną moglibyśmy sobie kupić w sklepie modelarskim wraz z jakimś modelem w skali 1:72 Ja bym zaczął jednak od \"wydrukowania\" młotka i puknięcia się w głowę...

 8. Harry 2

  KRABa nikt nie kupi oprócz naszej armii. Zakładamy się?

  1. dropik

   jakby był po 3mld € to kolejka chętnych by była jak ze Stalowej do Krakowa. Krab zapewne jest droższy od nowego K9 do którego mozna kupic fajny wóz amunicyjny który jest bardzo sprawny umożliwia osiągnięcie wysokiej realnej szybkostrzelności. No i najważniejsze krab nie jest dostępny bo HSW realizuje zamówienie WP i wolne będzie pewnie miała dopier za 3 lata

  2. wuwuzela

   Oczywiście. Żadne państwo zachodnie nie jest frontowe, więc dominują zakupy systemów mobilnych, \"strzelających ciężarówek\". Większe kraje mają zaś wciąż potężne zapasy M109 które można rozmaitym kosztem i zakresem modernizować. A tzw. wspólna balistyka (JBMOU) to proeksportowy strawman, bzdura - ani amerykanie, ani brytole się nią nie przejmują i w najlepsze kupują systemy z nią niezgodne, jak płytkie moderki M109 czy M777 (45 kalibrów, nie 52). Brytyjczycy poszli tak daleko, że BAe europejską linię AS90 posłało na żyletki po zakończeniu przezbrajania (moderka) dział dla UK MoD. Zachowali tylko linię obróbki luf w USA. Wszyscy pozostali którzy mają realne pieniądze, jak np indie czy przedtem Turcja, będą dążyli do licencji i co najmniej częściowej produkcji u siebie. Ale wbrew pozorom HSW będzie dobrze zarabiać, nawet jeśli nikt nie kupi całych Krabów. Powód jest banalny - w całej EU są tylko trzy centra obróbcze pozwalające na obrabianie luf artyleryjskich o długości powyżej 8 metrów, a to oznacza, że KAŻDY kto chce zrobić działo 155/52 MUSI zamówić do niego lufę u właściciela jednego z tych trzech centrów. Pierwsze należy do francuskiego Nextera, drugie do niemieckiego Rheinmetalla, a trzecie ...właśnie do polskiej HSW. Oczywiście, takie obróbki nie są za darmo, to jest produkcja BARDZO marżowa (kilkadziesiąt procent czystego zarobku). HSW spuściło z tego dla MON kupującego cały duży produkt, ale z partnerami z francji i niemiec rozmawia na zupełnie innym poziomie niż wcześniej, odkąd może mniej lub bardziej agresywnie dobierać się im do ich ulubionego \"ciasteczka z wisienką\" którą jest obróbka luf do dział...

 9. Pytanie

  Zaraz to jak to oryginalna wieza strzela na 70 km a nasza nowocześniejsza na 40 km?

  1. Nikt

   Nie o wierzę a o amunicję tu chodzi

  2. nip

   Nasza nowoczesna wieża brytyjska to była nowoczesna jakieś kilkanaście lat temu :)

  3. vvv

   kraby moga strzelac kazda amunicja 155mm. nasz standard to wlasnie 155mm/L52 i jak damy Vulcano to strzelamy na 70km.

 10. seba

  I 4 razy tańszy 155 mln $ za 44 Thundery A Polska zaplacila 1,3 mld$ za 96 Krabów

  1. pr rp

   1,3 mld to nie tylko na same Kraby. Obczaj jak wygląda cały dywizjon Regina

  2. Niezależny

   K9 dla Finlandii są używane, i to są same haubice które będą musiały być dodatkowo zmodernizowane .

 11. bubu

  przynajmniej harmonijka na lufie im nie zwisa

 12. JSM

  Ciekawe czy nasi przyswoili już technologię produkcji podwozia k9 czy jeszcze walczą? Słowacy nie narzekali na podwozie z Bumaru tylko zrobili kilka poprawek i mają tanim kosztem haubicę 155 mm DIANA.

  1. sdf

   \"Mają\"? Gdzie mają? Ile mają? My też \"mamy\" cud techniki PL-01 Concept na takiej samej zasadzie jak oni tę \"Dianę\". Dopóki nikt tego nie zamówi i nie wybuduje w ilości większej niż jedna sztuka na wystawę, to nic nie mają. Czesi liczą się z każdym groszem i tego nie kupią bo ich nie stać. My też nie kupimy, bo mamy własne. Śmiem wątpić czy Słowakom uda się znaleść kupca na Dianę.

 13. Połonka 1660

  Na pewno lepszy niż mają bolszewicy.

 14. Willgraf

  i maja lepszy sprzęt od KRAB-a

  1. OPI

   skąd ta pewność

  2. Gośćmość

   Krab to koreańskie podwozie i brytyjska wieża, więc...

  3. grzes

   Czemu niby lepszy?

 15. 55555

  Nasze strzelają tylko na 40km, to tylko kwestia amunicji?

  1. Gliwiczanin

   K9 Thunder ma podobny zasięg ostrzału jak ASH Krab czyli 40 km. Nie wiem czy jest na świecie haubica na gąsienicach o większym zasięgu. Zresztą Krab i tak jest dobrą maszyną mogącą stanąć na równi z niemieckim Panzerhaubitze 2000, brytyjskim AS-90 i amerykańskim M109A6 Paladin. A po za tym lepszą od Dany i Goździków. Mam tylko nadzieje że Huta Stalowa Wola poprawi Kryla i w końcu zrobi tanią haubicę.

  2. Stary

   Nasze za nie długo będą strzelać 90 km

  3. Stary

   Jeszcze trochę i będziemy posypać pociski na 90 km

 16. Udo

  Produkowane na licencji HSW ? Od kiedy !?