Geopolityka

Pierwsze amerykańskie F-16 już w Turcji. Docelowo będzie ich 30

Fot. Senior Airman Krystal Ardrey/U.S. Air Force
Fot. Senior Airman Krystal Ardrey/U.S. Air Force

Sześć samolotów F-16 amerykańskich sił powietrznych znajduje się już w bazie Incirlik w Turcji. Amerykańskie maszyny wezmą udział w nalotach na siły tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), prowadzone w ramach operacji Inherent Resolve. Samolotom z 31. Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego na stałe w bazie Aviano we Włoszech, towarzyszy ok. 300 żołnierzy obsługi i sprzęt niezbędny podczas codziennej eksploatacji.

Przebazowanie tych maszyn to pierwszy efekt porozumienia amerykańsko-tureckiego sprzed dwóch tygodni, zgodnie z którym Ankara udostępnia swą infrastrukturę dla lotnictwa międzynarodowej koalicji zwalczającej terrorystów z ISIS. Baza Incirlik, w której stacjonują Amerykanie, leży ok. 150 km od granicy z Syrią. Od 2011 r. bazują w niej amerykańskie bezzałogowe pojazdy latające, nie przenosiły one jednak dotychczas uzbrojenia. Pierwszy przypadek nalotu przeprowadzonego przez uzbrojony bezzałogowiec amerykański startujący z tej bazy miał mieć jednak miejsce w minionym tygodniu.

Dzięki przebazowaniu do Turcji zdecydowanie wzrosną możliwości bojowe amerykańskich samolotów, dotychczas startujących z lotnisk w państwach Zatoki Perskiej. Wspomniane sześć F-16, które już dotarły do Turcji, to dopiero początek – docelowo Incirlik ma być bazą dla ok. 30 amerykańskich maszyn prowadzących operacje przeciwko siłom tzw. Państwa Islamskiego.

(AM)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.