Reklama

Siły zbrojne

Pierwsza partia MSBS Grot symbolicznie przekazana do WOT

 • Marynarka Wojenna nie dostanie nowych śmigłowców SAR fot. M. Dura
  Marynarka Wojenna nie dostanie nowych śmigłowców SAR fot. M. Dura

Pierwsza partia polskich karabinków MSBS Grot została w czwartek symbolicznie przekazana do Wojsk Obrony Terytorialnej. – Cały wysiłek MON, polskiego przemysłu i polskiego rządu jest nakierowany na to, by polska armia była wyposażana w polski sprzęt – powiedział przy tej okazji szef MON Antoni Macierewicz.

Minister podkreślił, że ceremonia, mimo oficjalnej nazwy, wcale nie ma charakteru symbolicznego, lecz jak najbardziej rzeczywisty. – Pierwsza partia broni, karabinu Grot przechodzi w ręce żołnierzy liniowych, przechodzi w ręce żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a następnie Wojsk Specjalnych i wreszcie wojsk operacyjnych – powiedział minister, przypominając, że zawarty we wrześniu kontrakt z radomskim "Łucznikiem" przewiduje zakup ok. 53 tys. karabinków za ok. 500 mln zł.

Aby ta broń mogła dotrzeć do polskich żołnierzy, trzeba było podejmować decyzje nadzwyczajne. Trudno jest to sobie wyobrazić. Trudno jest to wręcz opisać, ale musiały być przez ministra obrony narodowej zmieniane zarządzenia, musiały być podejmowane nowe decyzje, musiał był przełamywany opór urzędników, opór lobby, ba!, kampania dyfamacyjna płynąca ze strony różnorodnych mediów.

szef MON Antoni Macierewicz

Zaznaczył, że "cały wysiłek MON, polskiego przemysłu i polskiego rządu nakierowany jest na to, żeby polska armia była wyposażona w polski sprzęt". – Będziemy tym wysiłkiem przełamywali wszystkie trudności i wszystkie przeciwności, jakie stają na tej drodze – zadeklarował Macierewicz.

MSBS Grot WOT
Szef MON Antoni Macierewicz przemawia podczas ceremonii przekazania pierwszych karabinków Grot żołnierzom WOT. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Błażej Wojnicz powiedział, że uroczystość przekazania pierwszych karabinków rozpoczyna realizację jednego z największych w ostatnich latach kontraktów na dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego.

Mamy pierwszy raz do czynienia z bronią całkowicie polską, z bronią, która została w całości wymyślona, w całości stworzona, w całości wyprodukowana w Polsce.

prezes PGZ Błażej Wojnicz

Wojnicz podkreślił, że Grot jest owocem kooperacji należącej do PGZ Fabryki Broni "Łucznik"-Radom z Wojskową Akademią Techniczną. I Macierewicz, i Wojnicz dziękowali osobom zaangażowanym w powstanie broni.

Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła powiedział dziennikarzom, że jego zdaniem konstrukcja Grota jest porównywalna z najlepszymi konstrukcjami na świecie. – To czego dziś brakuje GROT-owi, to eksploatacji wdrożonych partii seryjnych, te zaś zapewnimy w ciągu roku. Tak zaprogramowaliśmy wdrożenie tej broni, aby przez najbliższy rok wypracować założenia jej dalszego doskonalenia, jeżeli taka potrzeba zaistnieje – powiedział Kukuła.

Generał zapewnił, że Grot przegrzewa się w mniejszym stopniu niż HK416, przyznał natomiast, że Dowództwo WOT koncentruje się na zmianach związanych z dalszą poprawą ergonomii.

MSBS Grot WOT
Żołnierze WOT z karabinkami Grot. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak poinformował, że pierwsze karabinki Grot z tegorocznej dostawy trafią do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która jest obecnie w początkowej fazie formowania. Dodał także, że plany na 2018 rok przewidują dostawę ponad 10 tys. Grotów w kilku partiach. Nowe karabinki mają stopniowo zastępować karabinki Beryl.

Ceremonia przekazania karabinków odbyła się w Warszawie przed pomnikiem dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego ps. Grot, od którego pochodzi handlowa nazwa broni. Symbolicznie, pierwszy karabinek przekazali żołnierzom WOT kombatanci AK ppłk prof. Jerzy Majkowski ps. Czarny oraz mjr Zbigniew Matysiak, ps. Kowboj.

MSBS Grot WOT
Symboliczne przekazanie karabinków Grot żołnierzom WOT przez kombatantów AK. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Czytaj więcej: Terytorialsi przejmują tradycje Armii Krajowej

Umowę na dostawę ponad 53 tys. karabinków Grot C 16 FB-M1 należących do rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej 5,56 mm (MSBS-5,56) podpisano 5 września, podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Kontrakt ma wartość ok. 500 mln zł. Jego stronami są Jednostka Wojskowa Nil i Fabryka Broni "Łucznik"-Radom. Jak zapowiadano, broń trafi zarówno do WOT, jak i do wojsk operacyjnych.

Czytaj więcej: Karabinek MSBS Grot. Nowa generacja polskiej broni [Analiza]

Wrześniowa umowa przewiduje, że dostawy zostaną zrealizowane do 2020 r. Dostarczenie do WOT pierwszej partii tysiąca karabinków zostało zaplanowane na listopad i grudzień 2017 r. Cena kontraktu obejmuje nie tylko Groty, ale także infrastrukturę szkoleniową i wsparcie eksploatacji oraz tzw. ukompletowanie (czyli m.in. bagnet, magazynki, pasy do noszenia i przybornik do czyszczenia) oraz pakiet e-learningowy do szkolenia wstępnego.

W połowie listopada zakończyły się państwowe badania kwalifikacyjne Grotów. Oprócz tych badań WOT, Wojska Specjalne i Żandarmeria Wojskowa prowadziły także testy poznawcze nowej broni.

Czytaj więcej: Macierewicz o testach MSBS

Litera "C" w nazwie karabinka oznacza konfigurację klasyczną (kolbową), zaś "16" to długość lufy w calach. Umowa zakłada możliwość modyfikacji broni z obecnego standardu (stąd "M1" w nazwie karabinka) do kolejnych poziomów (do "M3" włącznie). Zaplanowano nie tylko modernizację broni w wyniku doświadczeń z eksploatacji, ale również późniejszy "upgrade" starych modeli do najnowszego standardu. Jest to dość powszechna praktyka, w Polsce stosowana chociażby w przypadku karabinków wz.96 Beryl, które przy okazji remontów modernizowano, np. poprzez dodanie uniwersalnych szyn Picatinny.

Czytaj więcej: 53 tys. karabinów Grot dla Wojska Polskiego. Kontrakt podpisany

Podpisana we wrześniu umowa to pierwszy kontrakt na MSBS-y w wersji bojowej. Począwszy od 2016 r. siły zbrojne kupowały jedynie broń w wersji reprezentacyjnej (MSBS-R), która – bez modyfikacji – nie jest przystosowana do używania ostrej amunicji.

MSBS Grot WOT
Karabinki Grot. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Rodzina broni MSBS, wykorzystującej amunicję 5,56 mm x 45 NATO, składa się z pięciu wersji w układzie klasycznym i tej samej liczby odpowiedników w układzie bezkolbowym (odpowiednio MSBS-5,56K i MSBS-5,56B). W jej skład wchodzą subkarabinek, karabinek podstawowy, karabinek-granatnik, karabinek wyborowy i karabinek maszynowy. Powstała też wspomniana odmiana MSBS-R, zakupiona przez Wojsko Polskie i Służbę Więzienną.

Czytaj więcej: Estonia: 9 ofert na nowy karabinek. Na liście Fabryka Broni „Łucznik”

Rozwiązania zastosowane w systemie MSBS są objęte ochroną prawną przez pięć patentów, sześć przemysłowych wzorów wspólnotowych oraz jeden wzór przemysłowy.

Czytaj więcej: IU zaaprobował pistolet PR-15 Ragun. "Wkrótce trafi do Sił Zbrojnych RP"

MSBS jest on pierwszym polskim karabinkiem w pełni zgodnym ze standardami NATO. Posiada nie tylko szyny Picantinny, które można dowolnie konfigurować, ale może być zasilany standardowymi magazynkami.

Zobacz także: DSEI 2017: MSBS i Beryl M762 z potencjałem eksportowym [Defence24.pl TV]

Reklama

Komentarze (36)

 1. wojtek

  Ile przekazali tych karabinów ? jeden ? symboliczny?

  1. sfdh

   Jest napisane powyżej, tysiąc sztuk.

 2. Matt

  Ktoś napisał: Groty trafiają do WOT bo cała Armia zostanie przezbrojona i nie ma sensu, żeby nowo tworzona jednostka była szkolona dwa razy z uwagi na zmianę broni. Mnie ten argument przekonuje!

  1. Han_

   Hmm wydaje się to dobry Pomysłem bo terytorialsi przetestestują armia będzie korzystać z ze sprawdzonego sprzętu

 3. St. marynarz

  Czy doczekamy się jakiegoś porównania, parametrów, wad/zalet w porównaniu do innych karabinów? Oczywiście nie oczekuje takiej opinii z WOT bo Ci doświadczenia z inną nowoczesną bronią nie mają.

  1. Jaro

   Myli się pan panie marynarzu i to bardzo. Skończcie z tym myśleniem że WOT to tylko młokosy po 19 lat bez doświadczenia. W ich szeregach jest grono byłych zawodowców oraz ludzie z organizacji proobronnych którzy mają nie raz większe doświadczenie z obsługi broni zagranicznego pochodzenia. Ci ludzie zanim powstał WOT sami się szkolili za własne wydane pieniądze, więc nie sądzę aby ktoś był takim idiotą i wywalał pieniądze w błoto tylko dla zabawy.

 4. as

  Karabinek nowy, a skrzynie stare, ciężkie, nieporęczne i z uchwytami, które wyginają nadgarstki podczas ich przenoszenia.

  1. OHP

   Wymiana systemu logistycznego dałaby armii wiele ale byłaby bardzo droga i bardzo mało medialna więc na pewno nie za obecnej ekipy.

 5. Okręcik

  Ciekawi mnie opinia, najlepiej doświadczonych strzelców, na temat tej broni, na ile jest lepsza i w czym, od choćby Beryla? Czy jest na tyle lepsza, że opłacalnym jest wymiana, jej wprowadzenie na uzbrojenie? Fajnie, że to polski produkt, tylko czy opłacalny, bo np. czeski karabinek modułowy jest juz sprawdzony, jest hitem eksportowym, a wydaje się byc dużo tańszy, a tym samym kiepsko widzę szanse na eksport naszych, zresztą do tej pory nie mają się czym chwalić, bo wypadli z rynku amerykańskiego. Boję się, że parcie na polski sprzęt sprawi, że będziemy mieli droższy i niekoniecznie lepszy. Nasza armatohaubica, z zachodnią wieżą i korpusem koreańskim jest 3x droższa od właśnie koreańskiej [K9].

  1. OHP

   Cena będzie minimalnie wyższa niż zachodnie konstrukcje, karabinek porównywalny do innych tego typu. Hitem eksportowym nie będzie. Ogólnie w wartości bojowej przy obecnym stanie między nim a berylem jest minimalna różnica w końcu to tylko broń strzelecka tu już nic specjalnie lepszego się nie wymyśli.

 6. Reksio

  Tak sobie czytam te komentarze i stwierdzam ilu tu ekspertów ds. WOT, armii etc...Krytykować łatwo, a do tego trzeba mieć wiedzę, a nie pseudo wiedzę z internetu, która bynajmniej o WOT powstała zgodnie z zasadą "kłamstwo wielokrotnie powtarzane staje się po czasie prawdą"... Najpierw Panowie siegnijcie do dokumentów źródłowych jak np. koncepcja rozwoju zdolności, dokumentu DD-3.40, odróżnić pojęcia formowanie a zdolność do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem etc.... I dopiero wtedy można podyskutować...

  1. db

   A DD-3.40 jest juz ukończony?

 7. andy

  za wcześnie. Nie powinno się wprowdzać do służby niesprawdzonej broni (nie ma prób państwowych) a tym bardziej, gdy wiadmo, że ma wady.

  1. Max Mad

   Próby państwowe czekają tylko na podpis zatwierdzający albo już go dostały. Jednak nie tyczyły się samej broni jako takiej ale dokumentacji, tolerancji, jakości elementów i zdolności produkcyjnych oraz zapewnienia serwisowania. Broń przeszła próby zakładowe i próby w jednostkach jakiś czas temu, wprowadzane są drobne poprawki. Właściwie została tylko procedura do zakończenia i papierologia.

  2. superglue

   caly swiat sprzedaje rozne oprogramowania i pozniej to poprawiaja, firmy samochodowe robia liczne bledy, produkowac i ew. zmodyfikowac jak trzeba, tak trzymac!

  3. ZZ

   Badania państwowe MSBS zostały zakończone 21 października br.

 8. mjb

  500 mln za 53 tys. karabinków ??????????? to wychodzi ok 10 tysi za sztukę, trochę drogo.

  1. Sassin

   Proszę przeczytać tekst jeszcze raz. Sprawa jest tam wystarczająco opisana.

  2. ZZ

   Wychodzi taniej, niż czeski Bren, kupowany przez samych Czechów.

 9. Marek1

  Kolejność dostaw powalająca - najpierw WOT, potem specjalsi, a na końcu wojska operacyjne. Pełna wymiana w tych ostatnich Beryli na MSBS może za ... 10-15 lat jak dobrze pójdzie. Brawo AM ...

  1. Pi

   Gdyby specjaliści z PO zaczęli wymianę Beryli na Groty, to dzisiaj nie byłoby powodu do powstania tego artykułu.

 10. Sk

  WOTy (weekendowa armia)dostają nowy sprzet a WP trwa w kbkak, pw i pmach.Brawo oni

  1. Pi

   Taką weekendową armię posiadają również USA i nazywa się ona Gwardią Narodową, dziwnym trafem używa sprzętu tej samej klasy co US Army.

 11. Aa

  Ciekawe kiedy dostanje MSBS-y dostanie rezerwa

 12. asd

  To cieszy. Jednak docelowo powinien być to karabin w układzie bulpal.

  1. Uber

   Chyba bullpup tylko pytanie po co? Z takie układu to się raczej rezygnuje.

  2. Auslander

   Nie bedzie bo jeszcze nie przeszedl pelnych badan .Pelne Badania przeszla wersja MSBS-5.56K .

 13. Lord

  WOT powinien mieć nowoczesne wyposażenie i być wyposażony w nowoczesny sprzęt jak inne rodzaje wojsk bez jego wyróżniania. Mam szacunek dla osób, które poważnie chcą się angażować w obronę ojczyzny, ale jestem za równym traktowaniem wszystkich w Wojsku nie zależnie od formacji, bo to jest sprawiedliwe i nie krzywdzi innych. Dlaczego inni mają mieć stare karabiny a WOT ma mieć jako pierwszy nowe - te karabiny powinny był być przekazane symbolicznie i innym jednostką? W czasie wojny wszyscy będziemy walczyć o ojczyznę. To dlaczego ci z WOTU są wyróżniani, a reszta jest byle czym tylko dlatego, że ktoś nie realnie ocenia sytuacją i robimy demolkę tylko żeby się pokazać. Nowa broń powinna być stopniowo wprowadzana jednocześnie we wszystkich rodzajach wojsk. Na razie WOT jest tworzony i mimo dobrych chęci nie jest jeszcze gotowy do walk, bo szkolenie pierwszych żołnierzy ma się zakończyć za około 2 lat, z tego co pamiętam miało być 3 lata. Wojsko zawodowe jak na razie jest lepiej wyszkolone. WOT ma prowadzić działania wspierające wojska operacyjne i walczyć na tyłach wroga. Więc będzie walczyć z Rosjanami, którzy będą mieć kałasznikowy i na nich będzie zdobywał amunicję itp. i to WOT powinien umieć jak najbardziej wykorzystywać broń rosyjską pod warunkiem. Nie jest uzasadnione to, że WOT dostaje tą broń bo: 1. żołnierze WOT przez najbliższe 2 lata nie są jeszcze wyszkoleni, 2. żołnierze WOT mają walczyć na tyłach wroga, 3. żołnierze WOT mają wspierać wojska operacyjne. W tym przypadku nowa broń powinny otrzymać elitarne polskie jednostki o wysokim morale i wartości bojowej, a potem reszta.

  1. superglue

   prosze zapoznac sie z wytycznymi, rodzajami szkolen i nie pisac nieprawdy, kazde spotkanie nt. WOT precyzuje rozne zadania: WOT moga w zaleznosci od sytuacji walczyć na tyłach wroga, ale niekoniecznie WOT moga w zaleznosci od sytuacji wspierać wojska operacyjne, ale niekoniecznie. Wojska operacyjne mialy 10 lat na MSBS'a i jakos im sie nie spieszylo, zawsze zaniedbywali bron strzelecka ufajac tylko artylerii i rakietom. Widac to po braku optyki i granatnika w kpl do kazdej broni.

  2. SLAW69

   Sprzęt zamawiany dla WOT jest własnością MONu! Dla WP, jeśli chodzi o zamówienia, WOT są "boczną furtką", którą szczęśliwie wykorzystuje Macierewicz. Uzbrajanie w kałachy jest co najmniej nieekonomiczne, bo zostało ich niewiele (ciekawe gdzie się podziały?), a te co są należałoby wyremontować, więc szkolenie na sprzęcie podlegającym wymianie jest bez sensu. Najlepszym wyjściem jest kupno dla WP nowych karabinów, a jednocześnie remont kałachów i sprzedaż do np. Afryki. To samo z T-72 (dopóki nie znajdzie się zastępstwo).

 14. Marek

  Bo z WOT wszystko jest symboliczne :)

 15. Pablo

  "przechodzi w ręce żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a następnie Wojsk Specjalnych i wreszcie wojsk operacyjnych" - aczy nie powinno być to zgoła dokładnie odwrotnie????

  1. kukuku

   Powinno, ale do tego wojska operacyjne musiałyby nie być obsiądnięte praktycznie nieusuwalnymi biurokratami i obrośnięte trylionem obowiązkowych regulaminów, instrukcji, regulacji o testach państwowych i innych idiotyzmów uniemożliwiających normalne funkcjonowanie. WOT z jednej strony są rodzajem sił zbrojnych, z drugiej nie mają tego bagażu, więc teraz WSZYSTKO będzie kupowane dla WOT, bo to oznacza że "wprowadzone do użytkowania w WP" i umożliwia pominięcie biurokratycznych ceregieli w wojskach operacyjnych. Co do specjalsów, oni wypowiedzieli się jasno - świetna broń dla słabo wyszkolonego, ale specjalsi tacy nie są. A reszta opinii sprowadzała się z grubsza do "ale to nie jest HK416"

 16. wiarus

  Czytam komentarze poniżej i szczęka mi opada ! Nie robi się nic, tylko zwija armię - jest fajnie, bo do parady wystarczy. Robi się cokolwiek - zaczyna się ujadanie, że ktoś wymyślił i zrobił lepiej, szybciej, taniej. Tą drogą można zajść tylko w jedno miejsce - masowy import proc z gumą od majtek, w komplecie z pociskami

  1. Marek

   Mam bardzo podobne spostrzeżenia.

 17. aaa

  Bardzo fajne zapewne w 1939r taka bron robiłaby różnice na polu walki.

  1. say69mat

   Tragedią naszego narodu jest nieumiejętność nauczania historii przez pryzmat popełnianych błędów w wymiarze politycznym i militarnym. Wszelkie negatywne doświadczenia historycznym wypełniamy patriotycznym 'szpejem' i ... gra. Stąd. polityka historyczna jest realizowana na miarę tuningu poczciwej Syrenki do standardu Lamborghini. Gdzie przy dźwięku fanfar i werbli weterani wręczają młodzierzy ... karabiny, których wartość bojowa jest adekwatna do potencjału karabinków wz.28. Jako istotnego panaceum na panzerwaffe Guderiana i luftwaffe Kesselringa ad 39'.

 18. Pierwsza linia

  Dobrze że pierwsza linia też dostała nowe osobiste wyposażenie. Niech żyje PM 84 broń niezastąpiona w boju

  1. superglue

   PO miała 8 lat i nie ruszyla sprawy i bylo dobrze? celnosc ok 2 MOA dla szybkiego strzelania potwierdzono ok 2006 roku, po 10 mld PLN zwracali do budzetu centralnego, p. Komorowski wstrzymal produkcje Kraba itd itd, nie zdarzyli kupic Caracala, przez 8 la t mozna bylo go urodzic jak ktos sie uprze!

 19. SLAW69

  10 lat! Nareszcie! Gratulacje dla FB! Gratulacje dla pana Krzysztofa Kozieła (chyba dobrze napisałem nazwisko?), bo już widać było jak coraz bardziej rzednie mu mina w ciągu kolejnych lat, podczas kolejnych pokazów! :)))

 20. polak mały

  10 tys. szt przez cały rok? Tyle broni ręcznej to robią rebelianci na bliskim wsch. w garażach i za pomocą prymitywnych narzędzi. Może czas pomyśleć o produkcji seryjnej w Radomiu?

 21. jk

  "Aby ta broń mogła dotrzeć do polskich żołnierzy, trzeba było podejmować decyzje nadzwyczajne. Trudno jest to sobie wyobrazić. Trudno jest to wręcz opisać" - co za heroizm.

  1. b

   Heroizm jak heroizm, faktem jest ze byla do niedawna w WP grupa 4 generalow, ktorzy przez lata robili wszysko aby zniszczyc ten projekt i zakupic bron w. ....Czechach, co nimi kierowalo, kazdy sam sobie musi odpowiedziec. To zreszta ci sami, ktorzy odradzali zakup kolejnych Leo bo chcieli 105mm na Roski wsadzic i wyslac przeciw T72B3, nawet gry wojenne robili gdzie bat WWO na Rosku vs bat T72B3 zawsze byl zwycieski. .....

  2. tyle

   Może za kwieciście, ale chodzi o uwypuklenie naprawdę wielkiego problemu. Tzw procedury zakupu uzbrojenia to chyba w obecnej chwili prawie sabotaż. Nie może tak być , że aby coś w miarę szybko kupić trzeba kombinować i stosować różne myki. Odpowiedzialności za opóźnienia też nie ma, bo procedury są najważniejsze i prawdopodobnie tak dużo ludzi jest w to zaangażowanych , że znalezienie winnych jest niemożliwe.

  3. ansuz

   Skoro dzisiaj jest heroizm jutro posypią się awanse, ordery i nagrody. ;)

 22. Cezar

  To teraz oczekujemy Panie Ministrze równie wielkich czynów w celu zbicia ceny zakupu systemu Patriot. Ale nie poprzez zmniejszenie ilości zakupionego sprzętu.

 23. (prawie)Znawca

  Dlaczego równolegle do wersji klasycznej nie wprowadza się wersji bezkolbowej ? Bo skoro już posiadamy karabin o profilu 'dwa w jednym ' to wypadałoby z tego faktu skorzystać i karabiny bezkolbowe wprowadzać na testy do jednostek które karabinka o takiej specyfikacji potrzebują .Jeśli ktoś ma jakieś informację o planie jaki MON ma na tą mniej zauważalną wersje to chętnie wysłucham odpowiedzi .

  1. Uber

   Spokojnie najpierw chyba wypada ogarnąć jego wdrożenie a nie wszystko na raz.

  2. Harry

   Wersje bezkolbowe powinny być na wyposażeniu załóg np BWP, KTO i podobnych. Jak będzie? Zobaczymy

  3. Wojt

   Bo jeszcze nie ma produkcji seryjnej. Dopiero budują nową halę gdzie będzie produkcja GROT-ów.

 24. LikeAThorn

  Macierewicz osłabia wojska operacyjne zabierając doświadczonych żołnierzy z linii do WOTu. Uzbrajanie tej formacji w najnowszy sprzet przy jednoczesnym pozostawieniu starego i wyeksploatowanego sprzetu w wojskach regularnych, to tworzenie czegoś na styl dawnych wojsk nadwiślańskich Wałęsy. Ludzie, którzy byli uwikłani politycznie w czasach komuny powinni już odejść ze względu na spaczone postrzeganie świata. Wszyscy, niezależnie od strony politycznej jaką obecnie reprezentują.

  1. Pytajnik

   Chciałbyś służyć w WOT używając starego AK? Pomyśl zanim odpowiesz.

  2. Box

   Ludzie przestancie wypisywac takie bzdury. Gdyby nie ot to cala nasza armia defacto nie miala by sensu bo bez poboru nie byli bysmy w stanie nawet zabezpieczyc kluczowych obiektow i tras zaopatrzenia nie mowiac o linii frontu a gdyby nie ludzie tacy jak jaroslaw kaczynski czy minister macierewicz moglbys zapomniec o wolnej, demokratycznej i silnej (a tylko taka moze przetrwac w takim otoczeniu geopolitycznym ) polsce a zamiast tego mialbys ewentualnie kraj o statusie politycznym kolonii traktowany jak folwark do dojenia z publicznych pieniedzy czego doskonala probke mielismy przez osiem lat rzadow poprzednikow. To czy ktos wychowal sie w prl czy nie nie ma znaczenia. Wazne jest co soba reprezentuje. To ze ktos jest mlody nie jest wartoscia sama w sobie z punktu widzenia zarzadzania pendrive

  3. Wojciech

   W co uzbraja? W 30 Grotów? Przecież więcej nie ma i nie będzie dopóki nie uruchomią nowej hali. Na starych maszynach można "wydłubać" ze 100 szt miesięcznie bo nie nadają się do produkcji GROT-ów. A to co widzisz to tylko teatrzyk medialny.

 25. Tomek

  Wydaje się, że OT będzie po prostu testować karabinek. Ręce niezawodowe, obycie byle jakie, traktowanie wątpliwe. Może to być dobry test.

  1. Vvv

   Msbs idzie w 100% do OT. Wojsko ma latać z akm i berylami pierwszej serii

  2. db

   I dlatego trafia do jednostek, które jeszcze nie istnieją? Doskonały pomysł. Trafia sobe do magazynu a tym czasie powstaną kolejne tysiace egzemplarzy z wadami (ewentualnymi), które mozna by wykryć i usunąć, gdyby trafił np. do Orzysza czy Międzyrzecza. A swoja drogą w zwiazku z takim przydziałem pierwszej partii karabinków żołnierze z pierwszych trzech brygad WOT muszą sie nieco dziwnie czuć

Reklama