Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pierwsza od ponad 30 lat Afganka została pilotem wojskowym

Po ponad 30 latach pierwsza Afganka została pilotem wojskowym – fot. USAF
Po ponad 30 latach pierwsza Afganka została pilotem wojskowym – fot. USAF

Podporucznik Niloofar Rhmani z afgańskich sił powietrznych, jako pierwsza Afganka od ponad 30 lat ukończyła szkolenie i została pilotem wojskowym.


Pani porucznik otrzymała swoją odznakę pilota w zeszłym tygodniu, w bazie lotniczej Shindand w zachodnie części Afganistanu, leżącej 7 mil na północ od miasta Sabzwar w prowincji Herat. Dwudziestojednoletnia Niloofar Rhmani ukończyła szkolenie razem z czterema innymi pilotami afgańskimi oraz ośmioma, którzy przeszli szkolenie śmigłowcowe. W obu przypadkach instruktorami byli specjaliści amerykańskich sił powietrznych.

Zobacz także: Rosja dostarczy dodatkowe Mi-17 dla Afganistanu, zapłacą Amerykanie

Szkolenie pani porucznik poprzedził intensywny, roczny kurs języka angielskiego również przeprowadzony w bazie Shindand. Później odbyła w sumie 197 lotów spędzając w powietrzu ponad 145 godzin i uzyskując dopuszczenie do pilotowania jednosilnikowych samolotów Cessna 182 oraz lekkich śmigłowców MD 530.

Przeczytaj również- Afganistan: Kolejne trzy składy amunicji zniszczone przez polskich żołnierzy

Obecnie ma ona przejść bardziej zaawansowane szkolenie na samolotach Cessna 208 i ciężkich śmigłowcach Mi-17. Przy czym porucznik Rhmani chciałaby latać przede wszystkim na samolotach spełniając tym samym marzenie jej ojca, który nie mógł ich zrealizować z powodu sytuacji, jaka za jego czasów panowała w Afganistanie.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama