Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Skrzypczak bez tajemnic NATO; Tajna umowa z Rosją; Nosek przed speckomisją

fot. YouTube
fot. YouTube

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, Skrzypczak bez tajemnic NATO- To kolejny cios w Skrzypczaka ze strony Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jak dowiedziała się "Rz" kontrwywiad pozbawił generała dostępu do wszelkich tajemnic NATO oraz UE. Wedle naszych ustaleń gen. Skrzypczak dysponował certyfikatami zagranicznymi co najmniej od 2008 r., gdy był dowódcą Wojsk Lądowych. Miał dostęp do najwyższej rangi tajemnic NATO klasyfikowanych klauzulą "Cosmic Top Secret" oraz największych tajemnic Unii oznaczanych jako "Tres Secret UE/EU Top Secret".

Fakt, Tajna umowa z Rosją- Wyjaśniło się, dlaczego polski kontrwywiad podpisał tajną umowę z rosyjską służbą bezpieczeństwa. Chodzi o ewakuację polskich żołnierzy z Afganistanu. Polska chce wycofać swoje jednostki wojskowe z afgańskiego frontu. Pomóc mają nam w tym Amerykanie. Jednak gdyby zawiedli, nasz kontrwywiad podpisał tajną umowę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, by polskich żołnierzy ewakuować, korzystając z rosyjskich torów kolejowych. Jak podało radio RMF FM, na umowie widnieje podpis premiera.

Katarzyna Pawlak, Gazeta Polska Codzienna, Nosek przed speckomisją- Sejmowa komisja ds. służb specjalnych spotkała się z odwołanym niedawno w atmosferze skandalu szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Januszem Noskiem. Po zamkniętym spotkaniu, które trwało około pół godziny, generał nie chciał jednak rozmawiać z mediami.

Wojciech Mucha, Gazeta Polska Codziennie, Deportowany z Czech bryluje w Polsce- Leonid Swiridow, akredytowany w Warszawie korespondent rosyjskiej agencji RIA Novosti, był przed laty oskarżony przez czeską prasę o pracę na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Sam Swiridow przekonuje, że nie jest szpiegiem, i grozi sądem za podawanie tej informacji. W 2006 r. dziennik „Mlada fronta Dnes" opublikował informacje, z których wynikało, że czeskie MSZ odmówiło reporterowi Ria Novosti przedłużenia jego akredytacji dziennikarskiej. Głównym powodem odmowy miały być podejrzenia o działalność szpiegowską (...) czeski sąd odrzucił jednak powództwo rosyjskiego dziennikarza.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Zgryźliwy

    Ad. Rzeczp. - A może to nie Generał jest "tym złym" tylko SKW? Wpadło to komuś do głowy? Ad. Fakt. - Słowo "brukowiec" ma swoje znaczenie. A co do informacji... Jaka to "tajność" skoro TAKA gazeta o tym pisze? I ile w związku z tym są warte nasze służby? Ile są warci tzw. politycy to już większa część Polaków wie ("wyjątki nie czynią reguły").

Reklama