Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: NATO musi być gotowe na agresję Rosji; Wojny przyszłości będą toczyć się o umysły; Powstanie policja skarbowa?; Bundeswehra wyrusza do Afryki

Fot. US Army
Fot. US Army

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Rzeczpospolita, Anna Słojewska, NATO musi być przygotowane na agresję ze strony Kremla: Sojusz powinien zreformować siły szybkiego reagowania w obliczu zagrożenia - uznali wczoraj szefowie sztabów państw członkowskich. Zagrożenie inwazją ze strony Rosji dotyczy już nie tylko Ukrainy, lecz również państw sojuszniczych. (…) Wrócił do Brukseli z przekonaniem, że obawy związane z Rosją mają uzasadnienie. - Na pewno nie są przesadzone - powiedział Rasmussen pytany o to przez "Rz". Według niego głoszona obecnie przez Rosję doktryna dająca prawo do interwencji w obronie mniejszości rosyjskojęzycznej budzi uzasadnione obawy. (…)- Nasze siły szybkiego reagowania dobrze wykonują powierzoną im pracę. Pytanie, czy daliśmy im właściwe zadania. Nad tym trzeba się zastanowić w najbliższych tygodniach. Ich zdolność reagowania musi być wzmocniona - powiedział Philip Breedlove, amerykański generał, szef struktur wojskowych NATO. Według niego NATO musi opracować strategię reakcji na zachowania agresywnego sąsiada.

Polska – Gazeta Wrocławska, Agata Wojciechowska, Wojna przyszłości będzie się toczyć o umysły: (…) - Żołnierze muszą zabijać, by przeżyć na polu walki. Nie oszukujmy się, myśląc, że jest inaczej - mówi dr Tomasz Grzyb, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Patrząc na konflikt o Krym, nie sposób nie ulec wrażeniu, że (…) wojna hybrydowa - konflikt chaosu, bez jakichkolwiek zasad, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu - ma miejsce na naszych oczach. Czy tak będzie wyglądała wojna przyszłości? Jeszcze do niedawna na wojnie stosowano zasadę obowiązującą już w średniowieczu (...) W Europie jednak będziemy już mieli do czynienia właśnie z wojną hybrydową, a więc asymetrycznymi i niejednoznacznymi działaniami. (…) Teraz wojny będą się toczyły nie o ziemię, a raczej o głowy. Wróg będzie wpływał na nastroje społeczne wyborców, którzy później nie będą głosować na danych polityków ze swojego kraju. I to doskonale widać na Krymie. Celem działań jest raczej zmiana nastawienia opinii publicznej lub jej „zamęczenie" niż klasyczne działania w stylu „czołgi w natarciu - czołgi w obronie". (…) Czy mam rozumieć ,że bitwy będą się odbywały głównie w mediach, a nie na polu walki? Moim zdaniem tak. Potyczki oczywiście będą, ale walczyć będzie tylko kilkanaście formacji w czołgach lub pojazdach opancerzonych. Skończył się czas wielkich bitew, takich jak w czasach napoleońskich. (…) Walka rozegra się de facto w mediach.

Polska – Dziennik Zachodni, Małgorzata Wyrzykowska, Ukraińcy wybiorą prezydenta: (…) - Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się 25 maja i nikt nie przeszkodzi w ich przeprowadzeniu - oświadczył wczoraj premier Arsenij Jaceniuk. (…) Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow ogłosił, że w obwodzie ługańskim i donieckim rosną nastroje ksenofobiczne, i zaapelował do obywateli obcych państw o wyjazd z tych regionów. W(…) operacji przeciwko separatystom w południowych i wschodnich regionach kraju zginęło od poniedziałku 24 żołnierzy ukraińskich, a 61 zostało rannych. Wczoraj poinformowano o kolejnych dziewięciu ofiarach śmiertelnych i 20 rannych.

Rzeczpospolita, Paweł Rochowicz, Przestępcy na celowniku urzędników: Ministerstwo Finansów zapowiada stworzenie policji skarbowej, by skuteczniej walczyć z wyłudzeniami VAT. O tym, że zwalczanie przestępstw podatkowych, zwłaszcza wyłudzania VAT, jest na razie mało skuteczne, wiadomo od dawna. (…) W środowisku ekspertów podatkowych i samych skarbowców pojawiają się sugestie, by urzędy kontroli skarbowej przekształcić w policję podatkową z rozszerzonymi uprawnieniami prokuratorsko-śledczymi. (…) Powinniśmy działać jak służby specjalne, a poza tym mieć uprawnienia prokuratorskie. Dziś nie zawsze możemy zza biurka wyśledzić międzynarodową grupę przestępczą, a prokuratorzy rzadko znają się na przestępczości gospodarczej - mówi zastrzegający sobie anonimowość pracownik jednego z UKS. (…) - Pomysł z silną policją skarbową ma swoje uzasadnienie, ale należałoby, choćby dla równowagi sił, rozważyć przyznanie nieco większych uprawnień pełnomocnikom podatników - zauważa Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Rzeczpospolita, Piotr Jendroszczyk, Bundeswehra wyrusza do Afryki: (…) Niemcy muszą wziąć większą odpowiedzialność za losy świata - głosi prezydent Joachim Gauck. (…) Większa odpowiedzialność oznacza nie tylko silniejsze zaangażowanie finansowe w regulowaniu kryzysów międzynarodowych, ale także zdecydowanie w użyciu Bundeswehry poza granicami NATO. (…)Prezydent nie wymienił wprawdzie Afryki, ale to tam Bundeswehra przygotowuje się do kolejnych operacji. - Niemcy zostały do tego niejako zmuszone przez Francję w zamian za większe zaangażowanie Paryża na wschodzie kontynentu, w tym na Ukrainie - tłumaczy "Rz" Carsten Yoigt, były pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kontaktów z USA. Ale sprawa jest już załatwiona. (…) Jakie interesy mają Niemcy w Afryce - pytają media, krytykując rząd za współpracę z Francją na tym kontynencie. Nie chce o tym słyszeć 45 proc. Niemców, jednak jedna trzecia jest zdecydowanie za militarnym otwarciem Niemiec na świat.

Reklama

Komentarze (2)

  1. podbipięta

    rgppanc nowe tanio szybko i maja moskale syrie

  2. Mirosław Znamirowski

    "Rzeczpospolita, Paweł Rochowicz, Przestępcy na celowniku urzędników: Ministerstwo Finansów zapowiada stworzenie policji skarbowej, by skuteczniej walczyć z wyłudzeniami VAT." Nawet małe dziecko wie, że nie tędy droga i jedynym efektem tych działań będzie spadek RP w rankingach wolności gospodarczej i przyjazności systemu podatkowego. Jedynie słuszne rozwiązanie to uczynienie przepisów podatkowych możliwie najprostszymi i przejrzystymi, co automatycznie zamknie wiele "furtek", z których obecnie korzystają różni kombinatorzy.

Reklama