Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Bałkański trop "Charlie Hebdo"; 9 tys. rosyjskich żołnierzy na Ukrainie; Polska sieć pod ochroną; Oslo będzie współpracować z Moskwą w Arktyce

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Przegląd prasy pod katem obronności. 

Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Poroszenko: 9 tys. rosyjskich żołnierzy na Ukrainie: W czasie swojego wystąpienia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ukraiński prezydent Petro Poroszenko wezwał Rosję do natychmiastowego wycofania swoich wojsk z Ukrainy (…) prezydent Ukrainy trzymał w rękach fragment blachy z autobusu ostrzelanego w ubiegłym tygodniu przez najemników Putina pod Wołnowachą. W zamachu śmierć poniosło 13 osób. - Ten fragment ostrzelanego autobusu to symbol rosyjskiego ataku terrorystycznego na nasz kraj.


Gazeta Wyborcza, Michał Kokot, Bałkański trop "Charlie Hebdo": (…) Said i Cherif Kouachi, sprawcy zamachu na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" 7 stycznia (12 ofiar), użyli broni pochodzącej z krajów byłej Jugosławii. W ostatnich latach Bałkany stały się zapleczem dżihadystów w Europie. (…)Najmocniejszy dowód na związek krajów b. Jugosławii z paryskim zamachem to amunicja użyta w karabinku AKS-74U (…) z którego strzelali bracia Kouachi. Na pociskach wygrawerowane są symbole "IK86". Cyfra oznacza rok produkcji, a IK to skrót od nazwy Igman Konjic - fabryki w Bośni i Hercegowinie.


Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Sieć pod ochroną: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opublikowało doktrynę cyberbezpieczeństwa.(…) Zdaniem Joanny Świątkowskiej z Instytutu Kościuszki, która brała udział w powstawaniu dokumentu, doktryna zawiera absolutnie podstawowe zadania, które muszą być podjęte, by bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni zostało zwiększone. Polski system cyberbezpieczeństwa ma być wewnętrznie spójny i kompatybilny z podobnymi systemami NATO i UE.


Gazeta Wyborcza, Maciej Czarnecki, Oslo będzie współpracować z Moskwą w Arktyce: Norwegowie wydadzą licencje na wydobycie ropy naftowej tuż przy granicy z Rosję na Morzu Barentsa. (…) Eksploracja będzie wymagać współpracy z Moskwą, np. gdy okaże się, że złoże znajduje się po obu stronach granicy. (…) Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, ale dołączyła do unijnych sankcji wobec Moskwy za agresywną politykę na Ukrainie.


Super Express, Tomasz Walczak, Nie wplątujmy Polski w konflikt:
"Super Express": - Rząd powinien posłuchać Zbigniewa Bujaka i wysłać naszych żołnierzy na Ukrainę?
Bogdan Klich: - Polska oczywiście musi jak najszerzej pomagać Ukrainie. I to zarówno w sferze cywilnej, jak i wojskowej. Byłoby jednak błędem, gdybyśmy nie tylko wysyłali tam swoich żołnierzy, ale także gdybyśmy takie propozycje składali. (…) Czymś nierozsądnym byłoby też to, że włączamy się w konflikt, który na razie nie dotyczy bezpośrednio Polski. Nie rozumiem takiego myślenia. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. asd

    Uważam podobnie. Z tym, że można pomóc Ukraińcom również w inny sposób. Można na przykład szkolić na szeroką skalę ukraińskich żołnierzy w Polsce. W ośrodkach szkolenia oraz na poligonach (a zwłaszcza w Wędrzynie - u nich teraz większość walk toczy się w terenie zurbanizowanym).

  2. Ktowie

    Nie żebym miał inne zdanie i chciał wysyłać naszych chłopców na ukraine ale takie małe spostrzeżenie "Czymś nierozsądnym byłoby też to, że włączamy się w konflikt, który na razie nie dotyczy bezpośrednio Polski. Nie rozumiem takiego myślenia." Kojarzy mi się 1939r. jak to się skończyło każdy wie... Także co by nie zrobić zawsze będzie lipa :/

Reklama