Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Piątek z Defence24.pl: Założenia nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Fot. MON
Fot. MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Coraz więcej zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski”: Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu postanowienie zatwierdzające Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. „Nie zapomniano również o budowie zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP, które umożliwić mają precyzyjne rażenie celów na dalekie odległości. Chodzi tutaj m.in. zakup okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi oraz wzmocnienie wojsk artylerii rakietowej przez zakup nowych HIMARS-ów, a także kolejne zamówienia pocisków manewrujących AGM-158B JAASM-ER. Wspomniano również o nabyciu systemów przeciwpancernych chociażby w ramach programu niszczyciela czołgu Ottokar-Brzoza, jak i programów Pustelnik, a także Karabela.”


Komentarze (2)

 1. hobbymilitia81

  Ładnie brzmi, lecz można odnieść wrażenie, że jeśli coś już jest w Polsce nazwane, to raczej nie powstanie.

  1. BUBA

   No coz 30 lat zaniedban i nierobstwa nie da sie szybko nadrobic. Dlaczego nikt nikogo nie podciaga do odpowiedzialnosci za militarne oslabienie Polski ?

  2. Marek

   Dobre pytanie.

 2. dywersant

  "Nie zapomniano również o budowie zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP, które umożliwić mają precyzyjne rażenie celów na dalekie odległości." Hahaha... Izraelczycy oferowali budowę Lynxów w Polsce, transfer technologi rakiet Extra 150 km zasięgu, oraz budowę zakładu produkcyjnego. Rakiety LORA, które mają zasięg 400-480 km w zależności od źródła (klasa rakiet zbliżona do rosyjskich Iskanderów) trzeba by kupować w Izraelu. Rząd wolał wziąć 20 HIMARS-ów, z półki bez żadnych korzyści dla przemysłu, pozyskania technologi etc. i w sumie płacąc 2 razy drożej niż Rumunia. To jest jawne działanie na szkodę kraju! Gdzie te 150 wyrzutni, które Macierewicz obiecywał 4 lata temu?!?