Reklama

Piątek z Defence24.pl: Postępująca pandemia koronawirusa może zmienić układ sił na świecie; Wątpliwa pomoc medyczna dla Włoch z Rosji; Operacja WOT „Odporna Wiosna”

27 marca 2020, 09:31
wot
Fot. MON/DWOT
Defence24
Defence24

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Czas myśliwych”: Postępująca pandemia koronawirusa może zmienić globalny układ sił. Swoją pozycję już próbują wzmocnić Chiny i Rosja poprzez widowiskowe akcje humanitarne i szerzenie dezinformacji. Jak przyznały włoskie media - rosyjska pomoc - która dotarła do Włoch jest bezużyteczna i miała na celu jedynie zbicie kapitału politycznego. „Takie działania to klasyczna dezinformacja mająca na celu doprowadzenie do waśni między sojusznikami z NATO i UE. - To tworzenie fałszywych hipotez, teorii spiskowych. Nie po to, by społeczeństwo w nie uwierzyło, ale by wszystko uczynić mniej wiarygodnym - wyjaśniał mi swego czasu Jănis Sărts, dyrektor Centrum Eksperckiego Komunikacji Strategicznej NATO.”


Tomasz Teluk, Gazeta Polska Codziennie, „Krym, Syria, Włochy?”: Rosyjska pomoc medyczna dla Włoch może być bardzo groźna. To nie pierwszy przypadek w historii kiedy Rosja pod przykrywką pomocy humanitarnej osiąga swoje cele polityczno – militarne. „<<Bratnia pomoc>> w czasie kryzysów jest strategią Kremla znaną choćby z Krymu czy Syrii. Nie jest działaniem bezinteresownym, lecz cynicznym wykorzystaniem napięcia w regionie do dalszej destabilizacji lub podporządkowania sobie lokalnych władz. W tym tygodniu obserwowaliśmy przylot ośmiu mobilnych brygad rosyjskiej wojskowej służby medycznej, które wylądowały nieopodal Rzymu. To zły znak dla Europy i faktyczne czasowe rozmieszczenie armii rosyjskiej na terytorium obcego państwa […]”


Gazeta Polska Codziennie, „Terytorialsi zaangażowani w walkę z COVID-19”: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej nazwało operację wsparcia w czasie epidemii - „Odporna Wiosna" - podczas której terytorialsi w głównej mierze wsparają służby sanitarnych oraz samorząd terytorialny w zaopatrywaniu w żywność i leki osób potrzebujących „Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowani są już od wielu dni w walkę z pandemią koronawirusa w Polsce. Do głównych obszarów, w których świadczą pomoc, należą m.in. wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, ale również dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego czy też oddawanie krwi.”


Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Europejczyk
piątek, 27 marca 2020, 19:12

"CO OSIĄGNĘŁY CHINY W CIĄGU OSTATNICH 3 MESIĘCY: 1. Chiny skutecznie przygotowały się do wojny nowej generacji – biologicznej, przeprowadziły ćwiczenia, demonstrując światu swoją mistrzowską klasę w tej dziedzinie oraz bezradność przeciwników. 2. Przeprowadziły spis powszechny, szybko i wydajnie. 3. Zaostrzono dyktaturę cyfrową. Kontrolują sieci społecznościowe i wszelką komunikację. 4. Stworzono system do szybkiej identyfikacji wszystkich sieci społecznościowych pożądanej osoby: kto jest z nią w kontakcie, z kim jechała samochodem, gdzie była, z kim się komunikowała. 5. Zidentyfikowano wszystkich nielegalnych imigrantów i wielu wydalono z kraju. 6. W łagodnym trybie wydalono wielu obcokrajowców, część sama starała się ewakuować, pozostałych zidentyfikowano i objęto kontrolą. 7. Opracowano mechanizm masowego i błyskawicznego blokowania całego kraju. 8. Zademonstrowano całemu światu, na co stać Chiny, umieszczenie 1,5 miliarda ludzi w pełnej kwarantannie, nałożenie wszystkim masek - to wielki wyczyn, tak jak i wybudowanie ogromnego szpitala w ciągu tygodnia. 9. Cały kraj został nauczony, jak dbać o higienę. 10. Przyjęto ustawę zakazującą spożywania mięsa dzikich zwierząt, co w wielu prowincjach jest normą. 10. Pokazano światu, jak bardzo jest zależny od Chin. 11. Zamrożono łańcuchy powiązań produkcyjnych na całym świecie, wywołując „Globalny Kryzys”. 12. W policji i służbach reagowania masowo wprowadza się używanie dronów i automatycznych urządzeń śledzących. 13. Opracowano wdrożenie systemów masowej termowizji z automatyczną identyfikacją danych o anomaliach. 14. Ze względu na osoby noszące maski zaktualizowano algorytmy działania kamer wideo dla rozpoznawania twarzy, obecnie w rozpoznawaniu ludzi uwzględniany jest również sposób ich poruszania się. 15. Na masową skalę w trybie operatywnym tworzone są zautomatyzowane systemy dostaw towarów. 16. Opracowano system elektronicznego „obozu koncentracyjnego”. 17. Ustały protesty w Hongkongu, a tamtejsze wpływy rządu chińskiego wzrosły. 18. Najważniejsze. Gdy świat nadal pogrąża się w kryzysie, Chiny już z niego wyszły i są gotowe: - skupować potanione aktywa, - pomagać finansowo słabym państwom, zwiększając w zamian swoje globalne wpływy - grać na niższych cenach ropy."

KAR
piątek, 27 marca 2020, 22:57

Dobrze wypunktowane. I w tym kontekście istotna jest dla nas POLITYKA WIELOWEKTOROWA, a nie bezkrytyczne podporządkowywanie się Brukseli czy Waszyngtonowi. Tylko KONFEDERACJA głośno o tym mówi. USA zaczyna się w tej rywalizacji z Chinami gubić, a bezradność Donalda Trumpa, który wyskoczył pod adresem Chin z oskarżeniami o milczenie w sprawie KORONOWIRUSA - tylko potwierdza tą bezradność.

rozpłaszczony
piątek, 27 marca 2020, 13:21

A gdzie jest pomoc UE , NATO , USA dla Włoch . Okazało się ,że wszyscy myślą tylko o sobie a Ameryka to kolos na glinianych nogach , który sam z pandemią sobie nie radzi . To zły prognostyk na wypadek agresji Rosji na Europę Środkowo - Wschodnią .

Dudley
niedziela, 29 marca 2020, 19:40

To jest przykład jak NATO będzie nas broniło i jak my jesteśmy solidarni w stosunku do Włochów. Gdzie nasza pomoc gdzie nasze wojskowe służby medyczne gotowe do działania i przerzutu ? Patrzymy się na innych, oczekujemy reakcji, a sami stoimy z rekami w kieszeniach.

sobota, 28 marca 2020, 11:51

Dzisiejsza postepowa Europa jest gotowa witać ruskie czołgi kwiatami Ale ruscy nawet nie muszą wysyłać czołgów bo wystarczy że poczekają jeszcze z 10-20 lat i to bagno zapadnie sie samo

say69mat
piątek, 27 marca 2020, 10:41

??? A c0o się dzieje w temacie odzież ochrona dla ... wot???Beret ma bronić przed zakażeniem??? Czy ktoś, kto wysyła żołnierzy na operację gdzie zagrożeniem jest wirus, ma beret zamiast mózgu???

Dudley
piątek, 27 marca 2020, 15:43

Przecież to formacja, która powinna mieć wpisane jako specjalność - "mięso armatnie". Po co im drogie i brakujące kombinezony i maski? Te są bardziej potrzebne niezatopionym medykom. I to nie jest ironia, tylko stwierdzenie faktu. Pakietów ochrony indywidualnej brakuje, stąd przekaz że maski nie chronią przed wirusem, co jest oczywistą bzdurą ( po co są wydawane maseczki i rękawice posłom uczestniczącym w obradach 26. marca ? ) . Ale powoduje, że ludzie nie żądają ich powszechnej dystrybucji, i można je przeznaczyć dla niezębnych służb medycznych. Nasz kraj nie jest przygotowany na takie zagrożenia nawet w minimalnym stopniu, i rząd jest tego w pełni świadomy, dlatego takie stosunkowo szybkie decyzje o zamknięciu ludzi w domach, inaczej bylibyśmy na miejscu Włoch czy Hiszpanii.

Ja
sobota, 28 marca 2020, 19:49

Jesteś głupi i jednocześnie z tego dumny jak widzę. Nie waż się hamie polskojęzyczny żołnierzy mięsem zwać bo oni dużo dla twojego bezpieczeństwa robią. A jak w dupie byłeś więc gówno wiesz to się nie wypowiadaj szkoda kalorii na czytanie tego. Nie pozdrawiam .

Dudley
niedziela, 29 marca 2020, 19:30

"ktoś" coś o chamstwie? Nie służących w tej formacji deprecjonuję, ile tych co tą formacje i stworzyli i wykorzystują bez wystarczającego przeszkolenia i wyposażenia. Ja swoje odsłużyłem i trochę się orientuje jak działa wojsko. A ty co wiesz, i co widziałeś, tyle co tv pokażą i mienisz się ekspertem? Może jakieś rzeczowe argumenty zamiast pomyj? Choć jeśli ma się odczynienia z egzemplarzem "sus scrofa domestica" to i pomyje są zrozumiałe

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama