Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Czynniki hamujące rozwój WOT; Działalność Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju

Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl
Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „WOT nie tak szybko”: Niestety nie spełnią się optymistyczne założenia poprzedniego ministra Antoniego Macierewicza w sprawie gotowości bojowej Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecny minister zakłada, że WOT potrzebuje jeszcze 7 lat rozwoju przed osiągnięciem gotowości do działań bojowych. Również inne czynniki hamują rozwój nowego rodzaju Sił Zbrojnych RP. „[...] minister Mariusz Błaszczak twardo obstaje, że pełną gotowość bojową formacja osiągnie w 2025 r. Wojska terytorialne otrzymują broń i wyposażenie, ale dostawy sprzętu idą powoli. [...] Do 30 listopada 2018 r. WOT powinny otrzymać ponad 13 tyś. nowoczesnych karabinów Grot. Na razie żołnierze dostali ich nieco ponad 1200 sztuk. Nie mogą nawet używać zakupionych w poprzednim roku czterech kontenerów do przechowywania broni, bo zostały one zaplombowane przez Żandarmerię Wojskową”.


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Kontyngenty wsparcia sojuszników”: Gdzie obecnie służą polscy żołnierze? Analiza współczesnych kontyngentów wojskowych poza granicami kraju. „Udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych to ważna część pracy polskiego żołnierza. Trzon realizowanych wówczas zadań to utrzymywanie pokoju w regionie stacjonowania. Z czasem dochodzi do tego realizowanie szkoleń wojskowych. Szczególnie jest to widoczne w państwach, które odbudowują swoje komponenty sił zbrojnych po konfliktach zbrojnych. [...] Dzisiaj przybliżymy działalność innych kontyngentów wojskowych, w ramach których żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wypełniają swoje obowiązki”.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Harry 2

  Za dużo kasy idzie na socjal dla wojska, dlatego nigdy nie będzie jej tyle by zaspokoić potrzeby zakupu nowego sprzętu, broni itp

 2. antySailor

  skad szanowny Pan bierze info ze WOT miał być zasłona dymna? Jest to nowa formacja tzw lekkiej piechoty i jako mozliowosc szkolenia sob-niedz dla pracujacych uwazam za sluszne. Zakladano ~50 tys ludzi za ok 5 mld rocznie i nie sadze aby po skasowaniu WOT nagle wszystkiego przybylo. Jesli Pan uważa ze środki sa za male prosze skasowac min. kultury sportu i przedsiębiorczości i ok 15 mld rocznie lekka ręką Pan znajdzie. Inna kwestia jest organizacja WOT i dostarczenie wlasciwych srodkow i mozliwosci szkolen. Widac ze 50 tys ludzi pod bronią komuś przeszkadza. Inna kwestia jest ze z około 3 mln mężczyzn w wieku 25-40 lat zgłosiło sie tylko ok 15 tys.

 3. Sailor

  WOT miało być tylko zasłoną dymną pana AM, która miła zasłonić dewastację armii, a w szczególności zniszczenie planu modernizacji, który de facto przestał istnieć. Wmawiano społeczeństwu, że WOT podniesie nasz poziom bezpieczeństwa. Tymczasem pan Błaszczak jasno powiedział, że nie ma kasy i plan nie zostanie zrealizowany.

 4. say69mat

  def24.pl: Do 30 listopada 2018 r. WOT powinny otrzymać ponad 13 tyś. nowoczesnych karabinów Grot Na razie żołnierze dostali ich nieco ponad 1200 sztuk. Nie mogą nawet używać zakupionych w poprzednim roku czterech kontenerów do przechowywania broni, bo zostały one zaplombowane przez Żandarmerię Wojskową.” say69mat: Hmmm ... zaplombowane kontenery??? Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy formacji WOT zostaje postawione zadanie - w trybie alarmowym - dostarczenia amunicji z Żagania do Węgorzewa i ewakuacja rannych z rejonu walk ;))) Kapelusz Antoniego miarą koncepcji i miarą formacji???

Reklama