Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Czynniki hamujące rozwój WOT; Działalność Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju

Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl
Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „WOT nie tak szybko”: Niestety nie spełnią się optymistyczne założenia poprzedniego ministra Antoniego Macierewicza w sprawie gotowości bojowej Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecny minister zakłada, że WOT potrzebuje jeszcze 7 lat rozwoju przed osiągnięciem gotowości do działań bojowych. Również inne czynniki hamują rozwój nowego rodzaju Sił Zbrojnych RP. „[...] minister Mariusz Błaszczak twardo obstaje, że pełną gotowość bojową formacja osiągnie w 2025 r. Wojska terytorialne otrzymują broń i wyposażenie, ale dostawy sprzętu idą powoli. [...] Do 30 listopada 2018 r. WOT powinny otrzymać ponad 13 tyś. nowoczesnych karabinów Grot. Na razie żołnierze dostali ich nieco ponad 1200 sztuk. Nie mogą nawet używać zakupionych w poprzednim roku czterech kontenerów do przechowywania broni, bo zostały one zaplombowane przez Żandarmerię Wojskową”.


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Kontyngenty wsparcia sojuszników”: Gdzie obecnie służą polscy żołnierze? Analiza współczesnych kontyngentów wojskowych poza granicami kraju. „Udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych to ważna część pracy polskiego żołnierza. Trzon realizowanych wówczas zadań to utrzymywanie pokoju w regionie stacjonowania. Z czasem dochodzi do tego realizowanie szkoleń wojskowych. Szczególnie jest to widoczne w państwach, które odbudowują swoje komponenty sił zbrojnych po konfliktach zbrojnych. [...] Dzisiaj przybliżymy działalność innych kontyngentów wojskowych, w ramach których żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wypełniają swoje obowiązki”.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.