Mundury i Raki dla wojska, zbrojeniówka z zamówieniami

22 maja 2020, 14:28
Zrzut ekranu 2020-05-22 o 16.03.00
Fot. PGZ
Reklama

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o szczegółach podpisanych dziś, w obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka, umów podpisanych przez spółki Grupy, dotyczących dostaw moździerzy samobieżnych Rak wraz z wozami dowodzenia oraz mundurów. 

Podpisanie umów nastąpiło na terenie należącym do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Miejsce to nie jest zapewne przypadkowo wybrane, gdyż od pewnego czasu zaczęto kierować Raki także na ścianę wschodnią (15 GBZ ma już na wyposażeniu elementy dwóch kompanijnych modułów ogniowych, dla obu batalionów zmechanizowanych). Nowe moździerze trafią do jednostek nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej. 

Jak już informowaliśmy na Defence24.pl, konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A. zrealizuje umowę na dostawy w latach 2022-2024 wybranych elementów do 5 kompanijnych modułów ogniowych Rak – to jest czterdziestu 120 mm samobieżnych moździerzy M120K w wersji kołowej oraz dwudziestu artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD).

Rzecznik IU poinformował Defence24.pl że wartość umowy to 703,1 mln zł brutto.

Modernizacja Sił Zbrojnych związana jest z pozyskiwaniem nowoczesnego typu uzbrojenia, nowych rozwiązań i systemów. W przypadku obu dzisiaj podpisywanych umów mamy do czynienia ze sprzętem i umundurowaniem, którego jakość potwierdzają nie tylko poprzednie zamówienia, ale także innowacyjność produktu – Rak to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych moździerzy samobieżnych na świecie, opracowany siłami polskich inżynierów. Zamówienia lokowane w spółkach Grupy PGZ są najlepszą rekomendacją kompetencji i potencjału polskiego przemysłu. Mamy nadzieję na kolejne dobre wieści dla krajowej branży zbrojeniowej i dalszą, owocną współpracę

Andrzej Kensbok, prezes Zarządu PGZ S.A.

Po sfinalizowaniu obecnie realizowanego zamówienia oraz podpisanego dzisiaj Wojsko Polskie będzie dysponowało więc łącznie 15 modułami ogniowymi (8 + 2 + 5), 122 moździerzami samobieżnymi (w tym dwa w CSAiU w Toruniu) i 60 wozami dowodzenia.

W skład jednego kompanijnego modułu ogniowego (KMO) Rak wchodzi: osiem samobieżnych moździerzy M120K, cztery artyleryjskie wozy dowodzenia (AWD), artyleryjski wóz remontu uzbrojenia (AWRU), trzy artyleryjskie wozy amunicyjne (AWA) oraz dwa artyleryjskie wozy rozpoznania (AWR).

Umowa na dostawę kolejnych KMO Rak to potwierdzenie jakości sprzętu produkowanego przez Grupę PGZ oraz rzetelności w podejściu do klienta. Pierwszy kontrakt został zrealizowany bez jakichkolwiek opóźnień, w terminie oczekiwanym przez Zamawiającego. Obecnie kontynuujemy produkcję w ramach umowy zawartej w 2019 roku. Ta umowa jest wynikiem zarówno potrzeb Sił Zbrojnych, jak również potwierdzeniem jakości sprzętu produkowanego w Polsce – nowoczesnego, na najwyższym światowym poziomie. Zaangażowanie pracowników Huty Stalowa Wola, kooperantów, doświadczenie oraz sprawdzony klucz dostawców sprawił, że sprzęt dostarczymy do końca roku 2024

Bartłomiej Zając, prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Natomiast PSO Maskpol S.A. w latach 2020-2021 dostarczy blisko 440 tys. mundurów polowych oraz mundurów polowych letnich. 

Zawarte dziś umowy to kolejny, trzeci już kontrakt mundurowy realizowany przez naszą firmę. Produkcja ponad 400 tys. mundurów umożliwia obłożenie na ok. 1,5 roku znaczącej części mocy wytwórczych w kilku zakładach produkcyjnych. Dostawy mundurów zrealizujemy w oparciu o własne szwalnie oraz we współpracy i istotnym udziale polskich firm z branży mundurowej. Planujemy także zatrudnienie dodatkowych kilkudziesięciu pracowników

Adam Ogrodnik, prezes Zarządu PSO Maskpol S.A.

PGZ w komunikacie przypomina, że wz. 124P/MON oraz 124L/MON w kamuflażu wz. 93 Pantera są standardowym wzorem umundurowania Wojska Polskiego. Do produkcji tego typu mundurów wykorzystywane są tkaniny polskiego producenta.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 76
Reklama
Huciany
wtorek, 26 maja 2020, 11:43

Dobry wybór przynajmniej chłopaki nie muszą iść z buta po poligonie

Jabadabadu
poniedziałek, 25 maja 2020, 20:06

Aż dwa moździerze na jednego dowódcę? Czy ze mną jest coś nie tak czy znów ustanawiamy nowy standard światowy i niedługo będziemy mieli więcej wodzów niż Indian? Czy może mi to ktoś wyjaśnić?

wtorek, 26 maja 2020, 08:28

Jeżeli te moździerze mają trafiać z optymalną dokładnością w optymalnym czasie, wykorzystując współczesne formy rozpoznania w czasie rzeczywistym, a nie jak ruska katiusza, to chyba coś jest na rzeczy.

Otek
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:44

Co z kamuflażem MAPA ? W następnym przetargu wrócimy do stalowych orzeszków !

marian
wtorek, 26 maja 2020, 08:30

W epoce termowizji oczywiście najważniejszy jest kamuflaż. Zapomniałem, że termowizja widzi tylko partyzantów z WOT, a nie pozostałych żołnierzy.

Leopardzik
poniedziałek, 25 maja 2020, 12:21

Żelazna dywizja na roztoczu lubelskim teraz pokaże co potrafi

Leon
poniedziałek, 25 maja 2020, 11:27

Czy ktoś orientuje się czy Rosomaki do Raków będą fabrycznie nowe czy będą pochodzić z zapasów MON ?

Orthodox
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:42

Pojazdy bazowe stoją i czekają, zarówno na Raki, jak i na bwp, czy inne implementacje. Nie ulega jednak wątpliwości, że wobec ostatnich zamówień na Raki, czy Spajkobusy potrzebna będzie dodatkowa produkcja. Tak jak i na inne wozy dla czwartej dywizji.

Leon
poniedziałek, 25 maja 2020, 21:19

Czyli kwota tego kontraktu - 700 mln PLN obejmuje tylko zestawy artyleryjskie ? Czy na potrzeby tego kontraktu (jak również wcześniejszych na Raki) WZM Siemianowice produkują dodatkowe KTO ?

Orthodox
wtorek, 26 maja 2020, 13:24

Nie produkują, ale uwzględniając potrzeby, będą musieć. W obecnej, czy nowszej wersji.

wtorek, 26 maja 2020, 16:56

czyli 700 mln za 40 wież artyleryjskich plus sprzęt łączności i dowodzenia dla 20 kolejnych systemów. Bardzo drogo to wychodzi !!

zxxc
poniedziałek, 25 maja 2020, 08:58

taki kamuflaż to powinny zamawiać już tylko grupy rekonstrukcyjne. Mineło prawie 30 lat. Ludzie. Dajcie żołnierzowi chociaż iluzoryczne poczucie że nasza armia jest modernizowana. Morale to bardzo ważny czynnik.

Wojtek
niedziela, 24 maja 2020, 20:06

Czy takim rakiem można zniszczyć czołg ?

Da się ale MON nie chce
środa, 27 maja 2020, 13:03

To oczywiste że można. To nie działo niszczy czołg a odpowiednia amunicja. Rak ma dziś co prawda tylko stare granaty wz 43, ale kończą opracowanie 120mm laserowej ARP, należałoby też dokupić Strixa, oraz być może, warto byłoby uruchomić produkcję 120mm amunicji kasetowej. Wtedy bateria Raków strzelając w trybie MRSI, może pokryć ogniem znaczący obszar niszcząc lub unieruchamiając wszystko na ostrzelanym obszarze.

Rzyt
niedziela, 24 maja 2020, 13:31

No...o kupiliśmy cele ruchome dla 22350...idealnie.. odwrócimy ich uwagę rakami w tym czasie tydzień będzie na morze białe płynąć wynurzony holowany koben z odrestaurowanymi torpedami i zatopi ich akurat w momencie kiedy 500 ruskich rakiet cofnie nas do 1939. Jednak plan jest ,szkoda tylko że tyczy się wyczerpania ruskich rakiet naszym kosztem. Ale dla Europy i USA ideolo plan...ile srltarych Bradley i Abramów i innego starego badziewia nam wcisną za kredyty po utrcia tej pseudo armii

X
niedziela, 24 maja 2020, 11:31

Nie ma to jsk kupować patery lesne które sprawiają że gest się jedna wielka plama widoczna z kilkuset m. Czemu polska nie inwestuje w multicam®

marian
niedziela, 24 maja 2020, 21:09

A mnie zastanawia, jak to jest, że każdy narzeka na nasz kamuflaż, a jak co do czego, to i tak każdy pisze, że w epoce termowizji widać każdego z dziesiątek kilometrów i że piechur (najczęściej wotowiec) i tak nie ma szans.

Orthodox
niedziela, 24 maja 2020, 16:34

Multicam to przegięcie w drugą stronę, poza tym trzeba zapłacić za patent.

Wilku
niedziela, 24 maja 2020, 13:22

Co za bzdura logiczne jest ze Polska nie będzie inwestować w kamuflaż który używa ogromna ilość jednostek z całego świata, kamuflaż nie jest tylko po to aby się,, zakamuflować" jest też po to aby rozróżnić swoich od wroga a co do wątpliwej jakości pantery no cóż to jest prawda ale zamiast brać jakiś kamuflaż który już istnieje Polska powinna stworzyć własny nie zależnie od kosztów

Orthodox
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:30

Bzdury, bzdury, bzdury! Multicam jest powszechnie rozpowszechniony tylko wśród jednostek specjalnych i w innych jednostkach na zasadzie ,,podróbki". Nawet w Stanach został mocno zmodyfikowany, jako ogólnie obowiązujący.

rydwan
wtorek, 26 maja 2020, 22:44

Ale mapa jest dużo lepsza.

X
niedziela, 24 maja 2020, 21:48

Zachęcam do zapoznania z mapą.

Polak
sobota, 23 maja 2020, 21:33

A gdzie kuchnie polowe, bimbrownice, cieple kalesony i inne przybory dla żołnierzy. Wydajemy miliardy a żołnierze nie mają zapewnionego ciepłego ubrania, butów na zimę. Jak oni będą walczyć za Polskę skoro nie zjedzą ciepłego obiadu i nie na piją się wodeczki?

Logistyk
sobota, 23 maja 2020, 19:18

Mam kolejną bardzo dobrą wiadomość dla forumowiczów zainteresowanych zakupem sprzętu dla naszego wojska: " Następca ZSU-23-4 poszukiwany" "W dniu 22 maja br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenie dialogu technicznego związanego z pozyskaniem „systemu posiadającego zdolność do rażenia z ziemi pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych na torze lotu (C-RAM counter rocket artillery and mortar), pilotowanych środków napadu powietrznego oraz bezzałogowych statków powietrznych (BSP)” kryptonim Sona. W praktyce oznacza to poszukiwanie przeciwlotniczego systemu bardzo krótkiego zasięgu wojsk pancernych i zmechanizowanych, który będzie mógł zastąpić obecnie eksploatowane zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4 Szyłka oraz ich zmodernizowaną wersję ZSU-23-4MP Biała. " A zatem... Czas na LOARA 2. Wszystkie komponenty włącznie z podwoziem są w kraju produkowane. Jeżeli tym razem wojsko zakupi sprzęt za granicą, to będzie to sabotaż, dywersja!

Grredo
niedziela, 24 maja 2020, 06:56

Oby to była prawda. Ala od plotki do decyzji długa droga. poprzedni minister Antoni obiecywał i nawet jednej czwartej nie zobaczyliśmy.

Defik
sobota, 23 maja 2020, 18:57

To prawda wzór Mapa jest jednym sęsownym rozwiązaniem stare mundury świecą się w noktowizji jak latarnia w lesie i jest przestarzały ale u nas na szczeblu dowództwa każdy sobie zepke skrobie nie ma z centralizowanych zakupów dla całej armii

Grredo
niedziela, 24 maja 2020, 11:50

Świeciło stare kamo. Nie wz 93. Ale tak czy inaczej powinno się rozpocząć wymianę na Mapę

Rex
niedziela, 24 maja 2020, 11:15

Gdyby był sensownym rozwiązaniem i zcentralizowanym to mia) oby to sens.

Orthodox
sobota, 23 maja 2020, 16:20

Bardzo ambitne te zamiary zakupu prawie pół miliona mundurów w przeciągu półtora roku od dziś. Szczególnie w świetle ostatniego anulowanego przetargu, właśnie ze względu na ograniczenia czasowe oferentów. Ale mimo wszystko życzę powodzenia.

sża
sobota, 23 maja 2020, 14:11

Czy RAK ma automat ładowania?

poniedziałek, 25 maja 2020, 10:41

830 mm, a nie 800 mm jak to było dotąd. Możliwe będzie pro­wa­dze­nie ognia także jesz­cze dłuż­szymi nabo­jami – nawet o dłu­go­ści 1000 mm

Troll z Polszy
sobota, 23 maja 2020, 23:16

Rak ma automat ładowania, i tenże automat obsługuje pociski o długości 8XX mm. W starszych rakach gdzie był automat max 800 będzie ( lub już zmodernizowany )

hermanaryk
poniedziałek, 25 maja 2020, 10:46

Automat może teraz dosyłać naboje do 830 mm, a ręcznie można ładować amunicję do 1000 mm.

bez schronu
sobota, 23 maja 2020, 13:51

Trzeba jeszcze zainwestować w indywidualne podziemne schrony dla takiego sprzętu. Dzisiejsza technika pozwala z zaskoczenia zlikwidować w jednej chwili cały sprzęt stojący na placu czy w hangarze. Nasze geograficzne położenie i obszarowa wielkość kraju nie dają szansy na wyprowadzenie wojska i sprzętu poza koszary przy nagłym ataku. To było możliwe ponad pół wieku temu.

marian
niedziela, 24 maja 2020, 21:17

Jak schowasz do schronu, to użyją wczorajszej techniki z głowicami A.

Pl
sobota, 23 maja 2020, 09:22

To jest najlepsza sytuacja aby Maskpol wkońcu skruszył ten stary wojskowy beton i wprowadził nowy wzór masowania Mapa który będzie odpowiadał dzisiejszym czasom , a nie ten nic niewarty archaizm który za jakiś czas będą wyprzedawane przez wojsko za grosze. Bez wprowadzania nowego wzoru maskującego są to pieniądze wyrzucone w błoto.

Orthodox
sobota, 23 maja 2020, 16:14

Niestety nie Maskpol o tym decyduje.

Mundur93
sobota, 23 maja 2020, 08:20

Pytanie tylko dlaczego mundury dalej w kamuflarzu ciągle z lat 90tych skoro świat idzie naprzód i nawet Ukraina zmieniła wzór! W Polsce jesteśmy bardzo w tyle.

Lewandos
sobota, 23 maja 2020, 05:44

A te mundury to jeszcze pantera, czy już mapa? Jakiś czas temu mówiło się o zmianie...

marian
niedziela, 24 maja 2020, 21:23

Mówiło się, ale widocznie uznano, że powinniśmy odróżniać się od wroga.

Michał
piątek, 22 maja 2020, 23:49

Przestać inwestować w tą teoretyczną armię z protekcji...

zwolennik inwestycji
sobota, 23 maja 2020, 13:40

Jak przestaniesz inwestować w polskie wojsko, to kiedyś zostaniesz zmuszony do inwestowania w cudze. Zabory to jasno pokazały. Polacy musieli inwestować w armie zaborców i w ogromnym stopniu byla to inwestycja własnej krwi - wcielano Polaków do obcych armii, gdzie ginęli walcząc na rożnych dalekich frontach w imię obcych interesów. Podczas I Wojny Światowej Polacy strzelali do przeciwników w innych mundurach, którzy często też byli Polakami. Tymczasem zaiwestuj w polski język. Zamiast napisać "tą teoretyczną" powinienieś napisać "tę teoretyczną".

Logistyk
piątek, 22 maja 2020, 23:02

Pilnie potrzebujemy NARWI. Ona uaktywni sektor zbrojeniowy. Pilnie potrzebujemy modernizacji Mi 24 w naszych zakładach z uzbrojeniem produkowanym w kraju, pilnie potrzebujemy...

RAKÓW POWINNO BYĆ KILKA SETEK
piątek, 22 maja 2020, 22:49

122 Raki na kraj wielkości POLSKI to zdecydowanie zamało nowoczesnej artyleri powinniśmy mieć o wiele więcej

Logistyk
sobota, 23 maja 2020, 19:20

Spoko! Będą na podwoziach Borsuka.

Orthodox
sobota, 23 maja 2020, 16:12

Wiesz do czego służy moździerz w batalionie i jakie jest zapotrzebowanie na taki system, a jakie na odmienne systemy na innych szczeblach?

rydwan
niedziela, 24 maja 2020, 21:25

on to z gry wziął ,potrzeba dużo wszystkiego żeby jak zabraknie amunicji mieć czym rzucac w przeciwnika.Nie biorą jednak pod uwage ze wszystko kosztuje i że przeinwestowanie jest tak samo szkodliwe jak niedoinwestowanie.

Lubawka
piątek, 22 maja 2020, 20:36

Ktoś jęczał jak kupowali poprzednio, że za mało. Teraz jęczą, że za dużo, po co nam tyle ? Z mojej strony brawo jestem bardzo zadowolona.

Marek
piątek, 22 maja 2020, 21:11

I prawidłowo. Dla Zmechu trzeba jeszcze Kryli. Koniecznie.

Logistyk
sobota, 23 maja 2020, 19:22

KRYLe trzeba nieco zmodernizować. Powinien być chociaż półautomat do ładowania pocisków i gwarancja wojska, że go zakupi.

Box123
sobota, 23 maja 2020, 23:03

Kryl powinien być zaprojektowany tak naprawdę od nowa i być cały opancerzony, a nie na ciężarówce. Jeśli jednak ta opcja odpada powinien mieć bezwzględnie przynajmniej trzecie drzwi, automat ładowania oraz system wysuwania i wsuwania podpór z kabiny kierowcy, tak żeby kierowca mógł go uruchamiać od razu po dojechaniu na miejsce (gdy załoga zaczyna opuszczac pojazd) oraz po oddaniu ostatniego strzału, kiedy załoga jeszcze biegnie do kabiny (kierowca powonien widzieć czy podpory się dobrze wysunely/schowały dzięki kamerom umieszczonym wokół pojazdu - w dzisiejszych czasach to nie jest żaden koszt). Te wszystkie rozwiązania powinny umożliwić zyskanie nawet minuty czasu na oddaniu strzału i ucieczce, co może przesądzić o przeżyciu załogi. Pozatym powinniśmy zacząć kupować sprzęt z zapasem (np +10% względem ilości wystawianej w jedonstkach)

Logistyk
niedziela, 24 maja 2020, 18:13

Skracanie czasu rozwinięcia i zwinięcia po strzale mobilnych haubic i moździerzy to obecnie trend światowy i powinno być to oczywiste w Krylu, a obecnie nie jest.

Orthodox
niedziela, 24 maja 2020, 12:27

Na początek powinna zapaść decyzja: czy Kryl ma być Krabem na kołach, czy ekonomiczną wersją samobieżnej haubicy, możliwą do wprowadzenia w większej ilości. Na dziś wydaje się, że oczekuje się spełnienia obu warunków.

Napoleon
poniedziałek, 25 maja 2020, 08:14

Przeżywalność to też ekonomia. Pal licho z maszynami, ale o dobrego kanoniera to ciężko.

Orthodox
wtorek, 26 maja 2020, 13:17

Według tej teorii Rosomak jako kołowy bwp nie ma racji bytu.

rydwan
niedziela, 24 maja 2020, 21:29

ta decyzja już zapadła ,kryl to tania armata na kołach ruchliwa cieżka do namierzenia łatwa w transporcie i tania w zastapieniu,niestety co niektórzy zapatrzyli sie na Danę i chca robić czołg na kołach a nie o to chodzi .

Marek
poniedziałek, 25 maja 2020, 14:03

Dokładnie.

Troll z Polszy
sobota, 23 maja 2020, 10:03

"Zmechu" to trakcja gąsienicowa, chcesz dać Kryla ( zakup licencji pod wojny w obronie węglowodorów, bez AZ w rozsądnych "piniadzach") na kołach dla wsparcia "Gąsek" odważne nawet odważniejsze niż dawanie Raków dla wsparcia BWP1

Orthodox
sobota, 23 maja 2020, 16:04

Rak dla wsparcia następców BWP1 również będzie, tyle że na gąsienicach. I osobiście uważam, by nie czekać na podwozie Borsuka, tylko zrobić to na tym od wozów dowodzenia. Będzie taniej i szybciej. I unifikacja też będzie w pewnym stopniu zachowana.

ryba
sobota, 23 maja 2020, 01:05

Będą i kryle ale trzeba ukończyć dostawę krabów aby przejac kompetencje nad jego podwoziem .

Gratulacje
piątek, 22 maja 2020, 18:49

Made in Poland! Brawo

12345
piątek, 22 maja 2020, 17:47

Super sprawa, teraz tylko 100 Krabów, 100 Kryli nowa amunicja o zwiększonym zasięgu dla wszystkich pojazdów artylerii lufowej i będziemy mieli bardzo dobrą artylerie.

wvs
sobota, 23 maja 2020, 00:39

Potrzeba precyzyjnej amunicji 155 mm, PGK?

BUBA
piątek, 22 maja 2020, 17:46

No i bardzo dobrze. Tylko nie zapominajcie o ORCE ...

Sidematic
sobota, 23 maja 2020, 00:37

Orka nam jest w tej chwili najmniej potrzebna, są ważniejsze sprawy. Brak obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, brak poważniejszej obrony przeciwpancernej, brak lotnictwa, niedostateczna ilość nowoczesnych środków wykrywania i naprowadzania itd.

BUBA
sobota, 23 maja 2020, 19:19

Tak .. ale np.Taki U 212A np.4 sztuki tez by sie strategicznie przydaly

Orthodox
sobota, 23 maja 2020, 15:55

Na dobrą sprawę przed każdym rodzajem uzbrojenia, czy wyposażenia powinno się napisać BRAK, lub NIEDOSTATEK, a na pewno przed rzeczownikiem PIENIĄDZE.

marian
niedziela, 24 maja 2020, 21:27

Pieniądze? A Grecja ile wydaje na wojsko i jaką ma armię? Ma nawet marynarkę wojenną.

Orthodox
poniedziałek, 25 maja 2020, 14:52

W połowie budynków w Grecji wystają pręty, by nie płacić podatku od nieruchomości. To jest pudrowany bankrut przez swój socjal i zbrojenia.

marian
wtorek, 26 maja 2020, 23:14

Ale ja piszę o kasie na zbrojenia i o tym co za tę kasę mają, a nie o całej reszcie. Poza tym i tak jesteśmy na skraju upadku naszej cywilizacji europejskiej, demograficznie się zwijamy, urzędników więcej niż żołnierzy. Kasę dostajemy za siedzenie w domach. Jeszcze 50- 100 lat i przejdziemy do historii, więc dyskutujmy póki możemy.

Stały Czytelnik
piątek, 22 maja 2020, 17:31

Brawo, ładny zakup!

alkaprim
niedziela, 24 maja 2020, 12:09

A nie lepiej zakupić Langusty2z automatem załadowania rakiet a nie pukawki na drogich podwoziach.

ryba
niedziela, 24 maja 2020, 21:36

nie bo to zupełnie inne zastosowanie

martin
piątek, 22 maja 2020, 17:20

brawo! caly swiat sie zbroi a my ? mudury! Brawo!

Obiektywny
piątek, 22 maja 2020, 21:43

Tylko że tych mundurów brakuje praktycznie w każdej jednostce lepiej żeby żołnierz chodził jakoś ubrany niż jak menel spod śmietnika brawo w końcu ktoś się tym zainteresował jeśli tego nie rozumiesz to wogole nie zabieraj głosu

Infernoav
piątek, 22 maja 2020, 18:52

Tak to jednak system uzbrojenia.

Tweets Defence24