Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pentagon: Rakiety Patriot będą służyły dłużej

Rakiety Patriot w wersji GEM-T - fot. Raytheon
Rakiety Patriot w wersji GEM-T - fot. Raytheon

Pentagon zgodził się by koncern Raytheon przedłużył resurs rakietom przeciwlotniczym Patriot z 30 do 45 lat. Jak się okazało te pociski, które przejdą powtórną certyfikację, a więc spełnią stawiane im wymagania taktyczno - techniczne będą kosztowały od 80 do 90% taniej niż nowe.


Wcześniej wiadomo było, że amerykańska armia podpisała umowę z Raytheonem za 46,7 miliona dolarów na powtórną certyfikacje i modernizację rakiet Patriot do poziomu GEM-T (Guidance-Enhanced Missile – Tactical).

Zobacz również: NATO-wskie Patrioty już są w Turcji

Zmiany obejmą więc montaż nowego paliwa oraz przystosowanie głowicy naprowadzającej do zwalczania celów małych rozmiarów i o małej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego, takich jak głowice rakiet balistycznych.

Zobacz także: System antyrakietowy na konferencji GMF i AON-u

Modernizacji zostaną też poddane same systemy, w których zostaną wymienione komputery pokładowe oraz zamontowane nowe, mniejsze podzespoły elektroniczne. Decyzja Pentagonu wychodzi naprzeciw cięciom budżetowym, pozwalając zachować możliwości systemów przeciwlotniczych za o wiele mniejsze pieniądze.

(MD)
  • Dura
Reklama

Komentarze

    Reklama