Reklama

Geopolityka

„Osiągnęliśmy już gotowość”. Stoltenberg w Orzyszu

Fot. MON
Fot. MON

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wizytujący batalionową grupę bojową w Orzyszu stwierdził, że osiągnęła ona już gotowość i stanowi symbol „jedności NATO”.

Jens Stoltenberg wizytował amerykańską grupę batalionową stacjonującą w Orzyszu, w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP –Enhanced Forward Presence). Spotkał się tam m.in. z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem.

Macierewicz rozpoczynając swoje wystąpienie zauważył, iż jest to „historyczny moment” albowiem Jens Stoltenberg po raz pierwszy wizytuje jednostki Sojuszu rozmieszczone w Polsce oraz na wschodniej flance NATO w ramach grupy batalionowej. Wiadomo, że osiągnęły one pełną gotowość już wcześniej, a teraz zostało to potwierdzone przez sekretarza generalnego. 

Czytaj także: Szydło: NATO powinno kontynuować adaptację. Stoltenberg zwraca uwagę Rosji

To zaszczyt, że mogę się spotkać z żołnierzami batalionowej grupy bojowej, którzy stacjonują w Polsce. I w istocie jest to historyczny dzień ponieważ po raz pierwszy w historii NATO rozlokowuje jednostki wielonarodowej grupy bojowej w tej części Sojuszu, właśnie w Polsce – mówił Jens Stoltenberg.

Zdaniem Sekretarza Generalnego NATO rozmieszczenie grup batalionowych w Polsce oraz państwach bałtyckich pozwoli na osiągnięcie gotowości Sojuszu do przystosowania się do coraz bardziej zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

Dzisiaj rok po decyzjach zawartych na szczycie NATO w Warszawie, te decyzje realizujemy. Osiągnęliśmy już gotowość i jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych kroków. Batalionowa grupa bojowa jest symbolem jedności NATO oraz zdolności odstraszania

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO

Zdaniem Stoltenberga powstanie batalionowych grup bojowych jest jasnym sygnałem dla potencjalnego przeciwnika, że atak na jednego sojusznika spotka się z odpowiedzią wszystkich sojuszników.  Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – akcentował Sekretarz Generalny NATO.

W swoim wystąpieniu Sekretarz Generalny NATO zwrócił również uwagę, że bardzo istotne są wydatki wydawane na obronność, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Dziękując przy tym Polsce za wkład jaki wnosi w kolektywną obronę oraz wprowadzony budżet MON na poziomie 2% PKB i poczynione inwestycje, w tym budowę bazy antyrakietowej w Polsce.

Czytaj także: Stoltenberg w Polsce, wśród tematów obecność NATO

Również dziękuję i przyłączam się do podziękowań, które skierowane są tutaj do żołnierzy w Orzyszu i Bemowie Piskim – mówił Antoni Macierewicz, przypominając, że grupę batalionową tworzą żołnierze amerykańscy, rumuńscy oraz brytyjscy.

Jest to szczególnie istotne dzisiaj, gdy słyszymy że szykują się ćwiczenia Zapad’17 w Białorusi o niejasnej strukturze i niejasnej perspektywie, i gdzie nadal na Ukrainie toczy się wojna. Obecność sił NATO tutaj, co zawdzięczamy determinacji Sekretarza Generalnego, jest najlepszą gwarancją, że pokój i bezpieczeństwo wróci do Europy.

Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej

Reklama

Komentarze (2)

 1. dimitris

  Akurat taki sam historyczny moment, jak te dwa śmigłowce. Na ten pierwszy września drukarnie już nie zdążą, ale od następnego dzieci uczyć się będą o tym w szkołach na lekcjach historii. Totalne głupoty ? - Ależ oczywiście ! Ale to przecież nie ja określenia wymyślam, ja tylko je powtarzam.

  1. cotozaroznica

   jakie dwa smiglowce ?

 2. Fred

  "...gotowość" do czego?

  1. Crusader

   do czego? Do obrony.

Reklama