Siły zbrojne

Orzeł WOT ze Znakiem Polski Walczącej. Jest projekt

Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt zmiany ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zmierza on do wprowadzenia orła i flagi Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich wyróżnikiem jest Znak Polski Walczącej (tzw. kotwica).

Znaki sił zbrojnych – orły wojskowe, flagi rodzajów sił zbrojnych, sztandary jednostek wojskowych, znaki Marynarki Wojennej (w tym bandera wojenna i proporzec) oraz lotnictwa wojskowego (w tym szachownica) – są określone w ustawie. Dopuszcza ona także używanie innych znaków, regulowanych już w rozporządzeniu MON.

Opublikowany we wtorek projekt nowelizacji ustawy był już zapowiadany przez MON przy okazji przejęcia przez Dowództwo WOT tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.

Czytaj więcej: Terytorialsi przejmują tradycje Armii Krajowej

Podobnie jak pozostałe orły wojskowe orzeł WOT będzie miał zamkniętą koronę, wzniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo oraz będzie siedział na tarczy amazonek. Jego wyróżnikiem będzie Znak Polski Walczącej w kolorze złotym umieszczony na tarczy.

Projekt określa także wzór flagi WOT, analogicznej do flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych, tyle że z orłem WOT.

Jak podkreśla MON, projekt wprowadza symbolikę przysługującą WOT jako rodzajowi sił zbrojnych.

W uzasadnieniu projektu napisano, że poza uzgodnieniami wewnątrzresortowymi przeprowadzono też konsultacje z organizacjami kombatanckimi zrzeszającymi żołnierzy AK i powstańców warszawskich. – Środowiska kombatanckie, które przekazały swoje tradycje dla Wojsk Obrony Terytorialnej, poparły projekt, zgłaszając jedynie uwagi techniczne do wizerunku orła (kształtu Znaku Polski Walczącej), co zostało przyjęte i uwzględnione w projekcie – napisano w projekcie. Jednocześnie MON negatywnie rozpatrzyło propozycję użycia wzoru orła Obrony Narodowej z czasów II RP. Zdaniem projektodawców byłoby to rozbieżne z tradycjami, które dziedziczą WOT.

Wszystkie opisane w ustawie orły wojskowe nawiązują do znaku ukształtowanego w 1815 r. – orła w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami, głową zwróconą w prawo, siedzącego na tarczy amazonek. Tak wygląda orzeł Wojsk Lądowych. Orzeł lotnictwa wojskowego dodatkowo jest otoczony stylizowanymi skrzydłami husarskimi. Orzeł Marynarki Wojennej ma tarczę koloru niebieskiego, na której umieszczona jest złota kotwica admiralicji i lina zwinięta w kształcie litery "S". Natomiast najmłodszy, wprowadzony w 2009 r. orzeł Wojsk Specjalnych ma tarczę koloru czarnego.

W 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Załączniki

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.