Reklama

Siły zbrojne

Ogniowe mistrzostwa spadochroniarzy

  • Wojciech Dąbrowski, PGZ President of the Board. Photo: PGZ
    Wojciech Dąbrowski, PGZ President of the Board. Photo: PGZ

W Garnizonowym Ośrodku Szkolenia Pasternik oraz na Pustyni Błędowskiej 6. Brygada Powietrzno-Desantowa przeprowadziła zgrupowanie Wojsk Rakietowych i Artylerii. W czasie szkolenia spadochroniarze artylerzyści walczyli m.in. o tytuł Mistrza Ognia Artylerii Brygady.

Jak podaje por. Agata Niemyjska, w dniach 15-17 listopada br. odbyło się zgrupowanie Wojsk Rakietowych i Artylerii 6. Brygady Powietrzno-Desantowej. W ramach zgrupowania przeprowadzono zajęcia metodyczne dotyczące między innymi wprowadzenia nowego rodzaju wózków transportowych do sprawnego przemieszczenia moździerzy 98 mm po desantowaniu oraz wsparcia walczących wojsk w terenie zurbanizowanym.

Czytaj także: Ekstremalne szkolenie dowódców rozpoznania

Ponadto doskonalono zasady strzelania i kierowania ogniem obsługi, plutonu i kompanii moździerzy. W trakcie zgrupowania przeprowadzono konkurs o tytuł „Mistrza Ognia Artylerii”, którego zwycięzcą został po raz kolejny kapitan Mirosław Sokołowski z 6. batalionu powietrznodesantowego (bpd), II miejsce zajął porucznik Michał Fuczek z 18bpd, kolejne miejsce przypadło podporucznikowi Dawidowi Żurowi z 16bpd. W zawodach użyteczno-bojowych o tytuł „ I moździerza 6 BPD” zwyciężyła obsługa z 18bpd pod dowództwem kaprala Marcina Karendała, II miejsce obsługa z 16bpd którą dowodził plutonowy Adrian Bogacz, natomiast III miejsce obsługa z 18bpd dowodzona przez plutonowego Tomasza Gadowskiego.

Zgrupowanie podsumował Szef Wojsk Rakietowych i Artylerii 6BPD podpułkownik Piotr Męczyński, który wysoko ocenił wyszkolenie artylerzystów i przekazał wytyczne do dalszej działalności szkoleniowo-metodycznej. Na zakończenie wręczył on Mistrzom Ognia Artyleryjskiego puchary za zdobycie zaszczytnych tytułów.

Czytaj także: Pantera-16 - polsko-amerykańskie ćwiczenia powietrznodesantowe

Jak relacjonuje por. Agata Niemyjska, w dniu 17 listopada oficerowie artylerzyści uczestniczyli w Airborne Seminar-16, z udziałem żołnierzy amerykańskich i węgierskich, prowadząc panel tematyczny dotyczący połączonego wsparcia ogniowego w działaniach powietrznodesantowych. Natomiast w dniu 18 listopada żołnierze z kompanii moździerzy 16bpd zaprezentowali swoje wyszkolenie w czasie dynamicznego pokazu działania.

Reklama

Komentarze

    Reklama