Odwet Bidena. Ataki USA w Syrii

26 lutego 2021, 10:44
32233226985_dba87d3ca5_c
Fot. U.S. Air Force
Reklama

Lotnictwo USA przeprowadziło w czwartek we wschodniej Syrii naloty wymierzone w obiekty proirańskich milicji. Był to odwet za atak rakietowy w Iraku, w którym zginął jeden cywil współpracujący z amerykańską armią.

Naloty USA były pierwszą operacją wojskową podjętą za prezydentury Joe Bidena.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka mające swą siedzibę w Londynie poinformowało, że w czwartkowym ataku sił powietrznych USA śmierć poniosło co najmniej 17 bojowników.

Jak wyjaśnił w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby, operacja wojskowa Stanów Zjednoczonych miała charakter odwetowy i były odpowiedzią Waszyngtonu "na niedawne ataki na cele amerykańskie w Iraku oraz pogróżki wysuwane pod adresem USA".

Reklama
Reklama

Kirby podkreślił też, że "podjęta przez prezydenta Joe Bidena decyzja o atakach lotniczych w Syrii była konsultowana z sojusznikami Stanów Zjednoczonych". Dodał, że "działaniom militarnym towarzyszyły zabiegi dyplomatyczne".

"Operacja wysyła jednoznaczną wiadomość: prezydent Biden będzie działał w celu ochrony personelu amerykańskiego i koalicyjnego" - przekazał rzecznik Pentagonu.

Amerykańskie dowództwo utrzymuje, że uczyniło wszystko, by podjęte działania były wyważone. "Naszym celem jest zmniejszenie eskalacji napięć na północy Syrii i w Iraku" - czytamy w komunikacie Pentagonu wydanym w czwartek wieczorem.

Wyjaśniono w nim, że ataki były wymierzone w obiekty wykorzystywane przez powiązane z Iranem szyickie milicje: Kataib Hezbollah, która jest jedną z najpotężniejszych grup paramilitarnych w Iraku oraz milicję Kataib Sajed al-Szuhada, aktywną zwłaszcza w Syrii.

Szef Pentagonu generał Lloyd Austin zapewnił, że jest pewien, iż zbombardowany obiekt były używany przez tych samych szyickich bojowników, którzy przeprowadzili 15 lutego ostrzał na bazę z wojskami USA w północnym Iraku. Jak dodał, rekomendował Bidenowi odwet w takiej właśnie formie.

15 lutego w Irbilu w irackim Kurdystanie ostrzelana została baza lotnicza, w której stacjonują wojska amerykańskie. Zginął wtedy jeden cywil współpracujący z armią USA, a pięć osób zostało rannych, w tym amerykański żołnierz.

Jeszcze w tym tygodniu urzędnicy w Waszyngtonie mówili, że nie wiedzą, która milicja przeprowadziła atak. Podkreślali jednak, że w przeszłości to wspierane przez Iran szyickie grupy były odpowiedzialne za ataki rakietowe wymierzone w personel lub obiekty USA w Iraku.

Był to pierwszy od dwóch miesięcy atak na zachodnie obiekty wojskowe lub dyplomatyczne w Iraku, gdzie stacjonuje obecnie około 2,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Niecały tydzień później doszło do kolejnego ostrzału rakietowego bazy. W poniedziałek miał miejsce kolejny atak - tym razem w obiekty USA zlokalizowane w tzw. Zielonej Strefie w Bagdadzie.

Do eskalacji sytuacji na Bliskim Wschodzie dochodzi na kilka dni przed pielgrzymką papieża Franciszka do Iraku. Pierwszym etapem podróży będzie Bagdad, dokąd papież przybędzie 5 marca. Podczas swej wizyty Franciszek odwiedzi miejsca ciężkich walk z Państwem Islamskim, iracki Kurdystan i zniszczone ziemie chrześcijan. Spotka się z najwyższym szyickim duchownym w Iraku, ajatollahem Alim as-Sistanim.

Nieco ponad rok temu po ostrzale baz w Iraku ówczesny prezydent USA Donald Trump autoryzował atak, w którym śmierć poniósł generał Kasem Sulejmani, szef elitarnych sił irańskich Al-Kuds. W rezultacie na początku roku Iran i Stany Zjednoczone stanęły na krawędzi poważnego bezpośredniego konfliktu zbrojnego.

W pierwszych tygodniach po inauguracji Bidena nowa administracja w Waszyngtonie podkreśla głównie konieczność zwrócenia większej uwagi na wyzwania stawiane przez Chiny, gdy chodzi o priorytety polityki zagranicznej. W kontekście polityki bliskowschodniej najwięcej mówi się zaś o ewentualnym powrocie Stanów Zjednoczonych do międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Reklama
RZESZOW
sobota, 27 lutego 2021, 14:16

Turcja handluje ropą z USA Rosja postanowiła ostatnio zbombardować ...I TO ZROBILA...Całą spiralę narastającego konfliktu wywołał atak rosyjskiego samolotu na turecki konwój, w którym zginęło co najmniej 33 żołnierzy tureckich. Nie bojowników, ale członków regularnych sił zbrojnych. Był to pierwszy z wielu nalotów, jakie 27 i 28 lutego 2020 roku przeprowadziły rosyjskie bombowce Su-34.

Jerwej
sobota, 27 lutego 2021, 10:34

„Konsultowali ze swoimi sojusznikami” taaa, chyba z Izraela.

Manolito
sobota, 27 lutego 2021, 07:40

Odwet. Za to że ktoś w ogóle istnieje i nie jest przyjacielem/sługą /niewolnikiem Izraela

ciekawy
piątek, 26 lutego 2021, 18:22

Nie możliwe. A gdzie bańka antydostępowa? Czyżby tradycyjnie pękła?

X
sobota, 27 lutego 2021, 11:33

USA dąży do wojny na Bliskim Wschodzie z Iranem ale musi pamiętać że kto mieczem wojuje od miecza ginie

Poka
sobota, 27 lutego 2021, 18:42

Wtedy Rosja uderzy na Polskę k kraje bałtyckie, a na Chiny na Tajwan i może na USA.

Smuteczek
sobota, 27 lutego 2021, 10:36

OPL Syrii skoncentrowana jest na zachodzie i troche przy Turcji. Południowo wschodnia granica przy Iraku jest słabo broniona bo nie spodziewali sie atakow od strony Iraku.

Tani
sobota, 27 lutego 2021, 21:37

A gdzie jest napisane ze one wlecialy w przestrzen Syrii? Samoloty odpalily rakiety i podobno rozwalily jeden magazyn. Reszta to szacunki.

qwert
piątek, 26 lutego 2021, 23:43

Tradycyjnie, nie wtrącała się w nie swoje interesy za sprawą" zabiegów dyplomatycznych"

Davien
sobota, 27 lutego 2021, 14:30

Nie, siedziała cicho by odłamkami nie oberwać za wspieranie terrorystów:)

sobota, 27 lutego 2021, 17:49

To chyba właśnie terroryści zaatakowali Syrię. Bo terroryści bez wypowiedzenia wojny atakują terytorium innego państwa. Gdzie ONZ. Gdzie międzynarodowe sankcje za tak bandycki napad.

w.
piątek, 26 lutego 2021, 17:51

dlaczego USA nigdy nie wykonuje odwetu na Izraelu?

franek
piątek, 26 lutego 2021, 22:34

A czy Izrael w związku z twoim pytaniem zaatakował jakiegoś amerykanina by USA musiałoby na to odpowiedzieć?

Obserwator
czwartek, 11 marca 2021, 17:21

Ależ naród handlowy opanował w USA bankowość, produkcje filmowej zgnilizny, media, zuniwersytety, awody prawnicze i rozpanoszył się strasznie podbijając im całe państwo !! Amerykanie już od lat nie rządzą własnym państwem.....Ogonek macha wielkim psem

Gnom
sobota, 27 lutego 2021, 15:20

Zaatakował, nawet wykradał tajemnice USA, ostatnio nawet przyjmował z honorami szpiega zwolnionego przez USA. No ale diaspora załatwiłaby Prezydenta USA, tak jak zrobiła to z Carterem po ataku na reaktor z 1981 roku.

x.
piątek, 26 lutego 2021, 20:36

zapewne obawiają się, że w takim wypadku wygrzebalibyśmy gdzieś ze szrotów nasze Limy i przetrzepalibyśmy im skóry broniąc w uniesieniu honorem naszych braci żydów. Rzeczypospolita nie zapomina o swoich synach i córkach, także wyznania mojżeszowego... a polski lotnik to nawet na drzwiach od stodoły...

Szkoda
piątek, 26 lutego 2021, 17:27

Odszedł Trump i znowu będzie jakaś wojenka...

Chrześcijanin
sobota, 27 lutego 2021, 14:53

Popieram w 100% Trump był ostry, ale z zasadami! A jego ostrość wynikała z braku poparcia wśród mediów ktore wszystko wyolbrzymiały

Zepot
sobota, 27 lutego 2021, 09:42

Dokladnie....

biały
piątek, 26 lutego 2021, 16:18

atakowany przez media Tramp odszedł i już zaczynają się wojny , czyżby media też za wojnami były że Tramp im nie odpowiadał

jak to jest ?
piątek, 26 lutego 2021, 14:19

Terroryści, którzy zabili gen. Sulejmaniego wykorzystują obiekt Biały Dom, analogicznie, czy Iran ma prawo zaatakować ten cel ?!?!?!?!

Tak to jest
sobota, 27 lutego 2021, 10:07

Niech spróbuja. Wolno im.

rene
piątek, 26 lutego 2021, 22:40

Sulejman działał w imieniu irańskich ajatolahów i knuł przeciwko ameryce na terytorium kraju w którym USA obaliło reżim Saddama Husajna. Iran nie pokonał Iraku więc jakim prawem ten Irańczyk Sulejman tam się panoszył. Gdyby Husajn żył panoszący się tam Sulejman dostał by czapę w jakimś Irackim więzieniu, ale najpierw by go tam pomęczyli. Taka prawda a boli rosyjskiego trolla

Davien
piątek, 26 lutego 2021, 22:03

Sulejmani sam był terrorysta wiec skoncz bredzić.

Who dares wins
piątek, 26 lutego 2021, 22:02

Jeśli Iran jest w stanie przez parę dni obserwować Commander in Chief-a, 24 h, bo z Solejmanim można było się zżyć, ale po tym co było widać, nie można było polubić, w końcu wyrwano chwasta. Niech Iran próbuje szczęścia, a mówili, że Biden nie jest wystarczająco fit do dowodzenia, tyle, że ja nie bardzo wiem, który ajatollah decyduje, ale zobaczę i się zżyję.

Nobel Prize
piątek, 26 lutego 2021, 13:40

Odszedł republikański Trump i już demokratyczny Biden rozpętuje nową ruchawke. Ciekawie, czy otrzyma za nią pokojowego Nobla?

andys
piątek, 26 lutego 2021, 13:38

To są ciekawe działania wojenne, których powodem jest zemsta (odwet), nie aktywność wroga, nie wykrycie jego baz czy tez dostaw broni albo koncentracja sil.

Gnom
piątek, 26 lutego 2021, 12:56

To tak wolno, bez wypowiedzenia wojny niszczyć cele na terytorium innego państwa, członka ONZ?

asdef
sobota, 27 lutego 2021, 01:34

Jak się utrzymuje z podatków własnych obywateli czyli obywateli USA tę organizację jaką jest ONZ to można.

Gnom
sobota, 27 lutego 2021, 15:18

Czyli Polskę też można najechać, to na c... mi taki sojusznik, który głębiej niewiele różni się od starego wielkiego brata?

Gnom
sobota, 27 lutego 2021, 15:15

Zgodnie z prawem nie można, nawet jak się utrzymuje ONZ. Nie ma rezolucji RB ONZ zezwalającej na interwencję USA w Syrii, ale jest zaproszenie nadal legalnego rządu Syrii dla wojsk z Rosji. Taka drobna, choć istotna, różnica.

zumbach
piątek, 26 lutego 2021, 22:42

A co robi Rosja na ukraińskim Krymie czy Donbasie? Ukraina też jest członkiem ONZ tak samo jak i Gruzja czy Syria (Rosja Putina morduje tam ludność cywilną bo uważa że ma takie prawo)

Gość
piątek, 26 lutego 2021, 18:26

Jak się jest odpowiednio silnym, to tak można.

Palmel
sobota, 27 lutego 2021, 13:50

tak jak powiedział Hitler zwycięzcy nikt się nie będzie pytał

Ech
piątek, 26 lutego 2021, 12:33

W Iraku przed wojna mieszkalo ok 1.5 miliona Chrzesjan. W Iranie do dzis podobna liczba. W Jordani, W Syrii Chrzesjanie i Jazdowie wsperaja Assada. Generanie chrzejanie zyja na tych teranach od ok 3 wieku (prawie 700 lat wczsiej niz w Polsce) i przez te tysiace lat dogadwali sie w miare dobrze z Islamistami. Wlasciwie dopiero po atakach USa na Irak, lubie, Syrie, Afgastan - powstalo ISIS (wspierane tez poniekad pzrez USa by zniszczyc ASSADA) co w konsekwencji dopoiwadzilo tez do zamachow isalmistow w Europie (czego wczesiej nie bylo jak pamietacie) W skrucie tak bez senswej polityki jak prwadza USa wzgedem Islamu i Chrzescjan to nie da sie obronic. Wlasnie dlatego w Syrii chrzejanie uwiebiaja Rosjan i Assada. (nasze medja o tym milcza) Zachod tez nei wsparl chrzesjan w wojnie o Gorny Karabach raczej sojusznik NATO (Turcja) wspierala Azerbejdzan. Co do papierza - odwazna decyzja - ciekaw jestem jak to pojdzie - ale moim zdaniem dobrt ruch, dalbym mu za to nagrode Noba.

krzyhal
piątek, 26 lutego 2021, 12:20

Nie rozumiem tylko, dlaczego na zdjęciu tytułowym jest F-15SG - czyli lotnictwa Singapuru? ;)

GB
piątek, 26 lutego 2021, 12:17

A gdzie była zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL i myśliwce rosyjskie? W końcu bombardowań dokonano we wschodniej Syrii, ale na terenach kontrolowanych przez wojska Assada.

qwert
piątek, 26 lutego 2021, 23:37

I reagowała z powodu " działań dyplomatycznych"

w.
piątek, 26 lutego 2021, 17:53

a gdzie były wcześniej polskie F-16 z misji kolonialnej na Bliskim Wschodzie? Czy to one namierzały cel dla amerykańskich kamratów?

Davien
sobota, 27 lutego 2021, 14:33

Latały sobie nad Irakiem w ramach misji NATO zwalczania wspeiranych przez ciebie terrorystów wystarczy?

Wter
sobota, 27 lutego 2021, 09:19

Zawsze. Już namierzają pewnego małego zbrodniarza na kremlu. Odpowiecie za głodzenie i terroryzowanie ludności Rosji i państw ościennych.

godzina w
piątek, 26 lutego 2021, 22:05

Tylko, że zamiast chodzić do kibelka, trzeba brać specjalne torebki, ale radzimy sobie. UCAV ma WC.

Daleko patrzący.
piątek, 26 lutego 2021, 19:40

Jako członek najpotężniejszego sojuszu działaliśmy z jego ramienia, przeciw bandyckim zwyrodnialcom.

szkoda słów
piątek, 26 lutego 2021, 17:05

A słyszałeś może tłuczku jak podzielono obszar Syrii ok. 2 lata temu?

Eee tam
piątek, 26 lutego 2021, 12:09

Odkąd do Iranu ajatollahowie wpuścili Chiny skończyła się tolerancja Zachodu

pytajnik
piątek, 26 lutego 2021, 14:52

I co ? ktoś zaatakował Iran ? Iran ma się bardzo dobrze sankcje niewiele nu zrobiły, armię i przemysł wojskowy rozwija w sposób którego my możemy mu tylko pozazdrościć ....

Gnom
sobota, 27 lutego 2021, 15:11

Nie mów hop. Gdyby był płaskim i słabym krajem pewnie już dawny przyniesiono by do niego amerykańską demokrację. A tak, na razie tworzy się arabską koalicję przeciw Persom rękami MOSSADU i CIA.

Davien
niedziela, 28 lutego 2021, 15:41

A ten znowu... Gnomie, jakby USA chciało się zając Iranem to zrobia to bez problemu, wybijanie resztek zostawiając sunnitom:) Mogli to zrobić przez wiele lat, ale jakoś Iran ciagle istnieje. Głownie dlatego ze ma daleko do Rosji.

rob ercik
piątek, 26 lutego 2021, 11:54

Ciekawe, USA okupuje Irak

biały
piątek, 26 lutego 2021, 16:20

akurat parlament Iraku zażądał aby armia USA opuściła terytorium Iraku , jak do tej pory tego nie zrobili

Davien
piątek, 26 lutego 2021, 22:05

Parlament Iraku nie ma zadnej władzy, decyduje premier z którym jakos USA zawarło układ o wyjściu wojsk amerykańskich z Iraku.

sobota, 27 lutego 2021, 17:43

Ty decydujesz o ustroju w Iraku, co?

Gnom
sobota, 27 lutego 2021, 15:09

Patrz pan, a czy to przypadkiem nie byłaby dyktatura? W końcu twierdzisz, że to jednoosobowe zarządzanie państwem. No co ty, przecież USA przyniosły do Iraku demokrację, wątpisz w to. A trójpodział władzy to element demokracji, czyż nie? Zatem ty negujesz cele i osiągnięcia USA - niemożliwe?

alka
piątek, 26 lutego 2021, 13:43

Ciekawe, Rosja okupuje Czeczenię I Donbas.

rene
sobota, 27 lutego 2021, 10:34

Poza swoim terytorium jako państwo moskiewskie to pod nazwą Rosja to agresywne państewko okupuje sporą część europy i Azji od ok 600 lat

No skąd
sobota, 27 lutego 2021, 10:27

To coś nowego. Skąd masz takie wiadomości?

MS
piątek, 26 lutego 2021, 21:21

Bardzo ciekawe. A przecież w Donbasie mieszkają donbasianie mówiący po rosyjsku, a Hiszpania spacyfikowała kolejny raz Katalonie mimo że ta chce być wolna i mówi po katalońsku itd. A kto okupuje Diego Garcia, Guantanamo i setki innych terytoriów?

w.
piątek, 26 lutego 2021, 17:54

USA to właściwie jedno wielkie terytorium okupowane przez emigrantów z Europy.

wrgt
sobota, 27 lutego 2021, 01:39

wszystko co na wschód od Uralu poprzez syberię az do władywostoku to jedne wielkie terytorium okupowane zaledwie od 19 wieku przez emigrantów zza wschodniej granicy

gosc
niedziela, 28 lutego 2021, 09:57

powaznie ,okupacja jakas dziwna,byduja miasta i nowe drogi,porty i stocznie,nawet o tym nie wiesz.

Obserwator
czwartek, 11 marca 2021, 17:31

przecież to tylko efekt kolonizacji tamtych terenów. Czy anglicy z holendrami pobudowali Chicago, Nowy Jork, Dallas dla Dakotów, Siuxów i Apaczów ?

Tweets Defence24