Reklama

Siły zbrojne

Ochotnicy ruszają do koszar

Szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej w 2 BZ w Złocieńcu. Fot. st. kpr. Radosław Dominowski
Szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej w 2 BZ w Złocieńcu. Fot. st. kpr. Radosław Dominowski

Niemal 3800 ochotników ma stawić się 2 i 3 stycznia 2017 roku do koszar w jednostkach i centrach szkolenia podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Kandydaci stawią się z kartami powołań przed bramami 35 jednostek wojskowych i centrów szkolenia. Czeka ich intensywne 4-miesięczne szkolenie, które podzielone jest na dwa zasadnicze etapy: szkolenie podstawowe i specjalistyczne.

Przyszli żołnierze będą się szkolić w wielu specjalnościach w ośrodkach i w jednostkach w całej Polsce. Najwięcej szkolonych, bo aż 1700 przyjmą centra szkolenia. Pozostali trafią do wytypowanych jednostek wojskowych. W przyszłości będą mogli wstąpić w szeregi Wojska Polskiego jako żołnierze wojsk operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej, narodowych sił rezerwowych czy stanowić rezerwy osobowe.

Jest to pierwszy z trzech, zaplanowanych na ten rok, turnusów służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych. Szkolenie potrwa do 28 kwietnia br. Kolejny turnus zaplanowany jest na początek maja, a ostatni na wrzesień.  W br. planowane jest przeszkolenie blisko 12 tysięcy kandydatów. W 2016 roku udało się przeszkolić prawie 11000 żołnierzy w ramach służby przygotowawczej. Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego a chciałyby je odbyć w trybie ochotniczym. 

MON/DGRSZ

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. MICHAŁ KNAPIK

  Cztery miesiące. Trzy podstawowego i miesiąc specjalistyczne. Z czego miesiąc w plecy na przygotowanie do przysięgi. Można by to zrobić inaczej. Osiem tygodni porządnego intensywnego szkolenia podstawowego i osiem specjalistycznego. Bez zbędnych pierdół. Przysięga na początku po wejściu do koszar. Kursy prowadzić tylko i wyłącznie w przystosowanych ośrodkach/centrach. Mielibyśmy w miarę dobrze przeszkoloną rezerwę.

 2. sapior

  a gdzie byliście jak armia poborowa była

 3. M

  A mam pytanie odnosnie rekrutacji do WOT. Mam 42 lata, podporucznik rezerwy, po szkoleniu w WSO Poznan (SPR) oraz kilku szkoleniach w jednostce w okregu macierzystym. Dostalem zaproszenie do kandydowania do WOT. Czy ktos ma jakies dowiadczenia jak moze wygladac rerutacja i na co trzeba sie przygotowac bedac zolnierzem WOT ? (szkolenia, wyjazdy) ?

 4. zigi

  Też jestem po 40-ce . Czy dla takich osób jest też możliwość odbycia jakiegoś szkolenia tego typu. Oczywiście może być w wersji skróconej.

 5. Olender

  Mam nadzieje, że obywatele nigdy nie będą mieli pełnego dostępu do broni... aby inni mogli przewracać się na drugi bok i czekać w spokoju

  1. pomz

   Obywatele juz maja dostep do broni.I do tej legalnej i do tej nielegalnej :)

 6. obywatel

  Kiedy obywatele dostaną dostęp do broni wtedy zainwestuję nawet własne pieniądze w sprzęt i trening (i nie mówić mi, ze coś takiego już jest - nie mam zamiary być sportowcem). Tymczasem przewracam się na drugi bok i czekam.

  1. Sailor

   Nie wiem co złego jest w byciu "sportowcem" lub "kolekcjonerem"? Płacisz składki i tyle, a broń możesz kupić jaką chcesz tylko nie możesz jej nosi do ochrony osobistej ale już do obrony domu możesz spokojnie użyć.

  2. księgowy

   Możesz załatwić sobie broń sportową czy kolekcjonerską w czasie do 8mc, zrób to.

 7. b

  Mam nadzieje, ze za kilka lat beda tam trafiac osoby majace za soba szkolenie w WOT, to wplynie na profesjonalizacje I wzrost wartosci WP.

 8. kkk

  juz widze jak zjawi sie 3800. Zimno, dzien krótki, ferie zimowe się zbliżają.

  1. edi

   A ty dziecko czy jak ? Oni nie tylko stawią się w komplecie ba na ich miejsce czają się kolejni którzy nie mieli szczęścia się dostać. Dziś praca w wojsku to pewny coraz lepiej płatny etat z dodatkami i możliwość zrobienia kariery.

  2. wojak

   Szkolenie jest dla osób, które wyraziły taką chęć a nie pod przymusem czegokolwiek, więc na pewno takie szkolenie odbędą.

 9. Rumcajs

  Gdybym miał 20 lat chętnie skorzystał bym, ale jestem już 20 lat w rezerwie to trochę kondycja nie ta dla młodych super sprawa ,polecam.

Reklama