Reklama

Geopolityka

Obywatele Rosji, Uzbekistanu i Kirgistanu odpowiedzialni za zamach w Stambule

Fot. Youtube
Fot. Youtube

Według tureckich źródeł za samobójczym zamachem na międzynarodowym lotnisku w Stambule są odpowiedzialni obywatele Federacji Rosyjskiej oraz Uzbekistanu i Kirgistanu. W wyniku samobójczego ataku trzech napastników zginęły 42 osoby, a blisko 240 zostało rannych. Tureckie władze obwiniły o zamach Państwo Islamskie.

Według tureckich mediów, które powołują się na źródła w służbach specjalnych, obywatel FR pochodził z Dagestanu.

Wcześniej informowano, że policja zatrzymała 13 osób, w tym trzech cudzoziemców, w operacjach w całym Stambule przeprowadzonych w związku z wtorkowym atakiem na stambulskie lotnisko, trzecie największe w Europie. W zamachu z użyciem broni palnej i ładunków wybuchowych zginęło we wtorek ponad 40 osób, a ok. 240 zostało rannych.

Wcześniej prorządowa turecka gazeta "Yeni Safak" podawała, że domniemanym organizatorem zamachu był pochodzący z Czeczenii Ahmed Czatajew, który figuruje na liście sankcji ONZ jako przywódca IS odpowiedzialny za szkolenie rosyjskojęzycznych bojowników; jest on poszukiwany przez rosyjskie władze.

Z kolei dziennik "Hurriyet" zidentyfikował jednego z napastników jako Osmana Wadinowa, również Czeczena, który miał przyjechać do Turcji z bastionu IS w Syrii, Ar-Rakki.

Tureckie władze nie potwierdziły, by Czatajew czy Wadinow byli objęci śledztwem.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (4)

 1. PiotrEl

  Turcja wspierała rewoltę na Kaukazie od początku lat dziewiędziesiątych. Pieniądze, logistyka, baza lecznicza i szkoleniowa, wypoczynek. Teraz Czeczeni im podziękowali (jeden był poszukiwany listem gończym w FR) . Podobnie reszta PI - podziękowanie za wsparcie. To musiało tak się skończyć.

 2. AS

  Stawiam na to że część grup siejących przerażenie po Europie to grupy w których oddziaływuje bezpośrednio, lub subtelnie pośrednio Rosyjski wywiad, a Turcja, która się wybitnie postawiła Rosji dostanie jeszcze nie raz.

 3. AM

  Jakoś nie jestem zdziwiony. Już zamachy w Paryżu wskazywały na Moskiewski trop.

 4. tak tylko...

  Oj, drogo kosztuje Turcję zestrzelenie rosyjskiego samolotu. Myślę, że teraz gdy Erdogan już przeprosił, takie incydenty będą zdarzały się coraz rzadziej..Może nie od razu, ale ich intensywność będzie sukcesywnie maleć, spodziewam się nawet, że za jakiś czas Rosjanie udaremnią jakąś próbę zamachu.

  1. yaro

   no, Turcja okresliła już warunki wypłaty zadośćuczynienia rodzinie zabitego pilota, mało tego kilka miesięcy temu był zamach na wojskowych jadących autobusem, jakimś dziwnym trafem był wśród nich pilot tego F-16 co strącił SU-24 .....

  2. Trolhunter

   Wydaje mi sie ze sugerowane ze Rosja ma coś wspólnego z tymi zamachami jest niczym nie uprawdopodobnione. To nie sa incydenty tylko masowe zabójstwa niewinnych ludzi. Gdyby okazało sie ze Rosja ma z nimi cokolwiek wspólnego była by to dla Rosji wizerunkowa katastrofa.

Reklama