Reklama

Siły zbrojne

Obrona przed dronami - ćwiczenia Floty Kaspijskiej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego poinformowały o przeprowadzeniu ćwiczeń z udziałem jednostek i załóg Floty Kaspijskiej, których celem było przygotowanie do obrony przed dronami.

W informacji prasowej stwierdzono, że w ramach ćwiczeń, w których udział wzięło ponad dziesięć jednostek i załóg Floty Kaspijskiej, szkolono się w niszczeniu bezzałogowych obiektów latających.

Marynarze jednostek Floty Kaspijskiej, w tym załogi okrętów rakietowych Tatarstan i Dagestan, miały za zadanie wykryć i zidentyfikować nieznane drony, a następnie uniemożliwić im przeprowadzenie ataku na rosyjskie okręty. Do zniszczenia wykrytych środków nieprzyjaciela wykorzystano ogień prowadzony z armat morskich AK-630M kalibru 30 mm.

Reklama

Komentarze (5)

 1. MAZU

  Rosjanie nie mają wyspecjalizowanej, relatywne taniej broni do niszczenia dronów. Armata AK-630M strzela ok. 70 pocisków na sekundę. Ale to i tak taniej niż rakieta 57E6 z systemu Pancyr S-1.

  1. Prostownik

   Rakieta Pancyra jest bardzo tania. Polska powinna iść w coś takiego samodzielnie lub we współpracy z partnerem (a nie kupować w USA). Rakieta Pancyra jest tańsza od drona: nie zawiera napędu, tylko odrzucany przyspieszacz startowy (można go nawet poszukać i napełnić ponownie, choć wkład kosztuje dużo drożej od taniej obudowy, ale zawsze to parę groszy) i smugacz do zmniejszenia oporu powietrza (leci w zasadzie beznapędowo). Praktycznie nie zawiera elektroniki za wyjątkiem prostego układu zdalnego sterowania, bo nie zawiera własnych kosztownych sensorów jak kamera IR czy radar, tylko jest naprowadzana radiokomendowo. W sumie kosztuje dużo taniej niż nawet najprostszy dron wojskowy i taniej niż najtańsza zachodnia PGM i taniej niż najtańszy zachodni pocisk przeciwlotniczy dowolnego typu. Chciałeś błysnąć a się skompromitowałeś.

  2. Klient

   To samo robią z ppk. Wszystko co drogie upychają do wyrzutni. My strzelamy ze Spike jak najbogatsi, gdzie wszystkie komponenty są w pocisku.

  3. heh

   I jeszcze napisz że zapalnik ma kontaktowy? To definitywnie uwierzę w tą taniość tudzież bezużyteczność.

 2. Kuba Ptrlicka z Pardubic

  Nieśmiało przypominam, że swoją największą bitwę Flota Kaspijska stoczyła i oczywiście przegrała z brytyjskimi statkami handlowymi.

  1. ..!..

   Czy ty aby wiesz o czym piszesz? Zdaje sobie sprawę, że Czesi o morzu wiedzą tyle co ja o układzie alfa Centauri.

  2. Kuba Ptrlicka z Pardubic

   Aby nie być gołosłownym - Rosjanie utracili w tym starciu niszczyciel \"Moskwiczanin\", okręt podwodny \"Minoga\", stawiacz min \"Demostenes\", pomocniczy stawiacz min \"Tumań\", okręt naprawczy \"Rewel\", pływającą baterię dział 6\" i kilka mniejszych jednostek. Brytyjczycy 5 zabitych. To największa i ostatnia do tej pory bitwa Floty Kaspijskiej, ponadto to jedyna bitwa w historii gdzie improwizowane jednostki wygrały z regularnymi okrętami. Skąd te pomysły, że tym razem będzie inaczej?

 3. taa

  To mi się przypominają ćwiczenia LWP \"zestrzeliwanie nisko lecących bardzo szybkich obiektów\". Przez co rozumiane były głównie pociski Cruise. Niezła farsa ale gotowość bla bla bla - potwierdzona!

 4. Davien

  A jedna atak z Syrii jest głęboko wykorzystany do obrony swoich jednostek ale i samego wojska ?

 5. Lll

  Ak-630 to wspanialy sprzet. Straszliwa sila ognia.

Reklama