Reklama

Geopolityka

Objęta nowy sankcjami Korea Północna grozi nuklearnym uderzeniem na USA

Fot. blog.usni.org
Fot. blog.usni.org

Korea Północna zagroziła Stanom Zjednoczonym wyprzedzającym uderzeniem nuklearnym, tuż przed tym jak Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na nią nowe sankcje.Nowe sankcje, na które RB ONZ zgodziła się po trzech tygodniach trudnych negocjacji, w obecnej sytuacji nie będą zbyt dokuczliwe  żeby nie powiedzieć lekkie. Rezolucja uszczegóławia jedynie czym są dobra luksusowe, których import zakazany był wcześniejszymi rezolucjami. Do tej kategorii zaliczono teraz, m.in. jachty, samochody sportowe, biżuterię. Wcześniej to Pjongjang mógł decydować co uzna za produkty luksusowe.

Sankcje polegają również na zamrożenie aktywów i zakazu podróżowania dla 3 osób oraz zamrożeniu środków trzech firm.

Czytaj też: Korea Północna zapowiada czwartą i piątą próbę nuklearną, jeszcze w tym roku

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej uważa, że USA i Korea Południowa przygotowują się do nuklearnego ataku na Pjongjang, którego jedynym sojusznikiem regionalnym są Chiny. Dlatego też: " zachowuje prawo do wyprzedzającego uderzenia w siedzibę główną agresora".

Nowa odsłona sankcji na reżim koreański jest wynikiem trzeciej próby nuklearnej przeprowadzonej przez Pjongjang 12 lutego br. Ich skuteczność będzie teraz w dużej mierze zależała od Chin, które przyczyniają się do ich omijania.

Czytaj też: Iran zaprzecza faktowi współpracy rakietowej i nuklearnej z Koreą Północną

Sankcje ONZ uchwalone rezolucją w 2006 r. i zaostrzone kolejną w 2009 r. zabraniają Korei Północnej, m.in. transferu technologii balistycznych i nuklearnych, co jednak najprawdopodobniej następuje na drodze współpracy z Iranem.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama