Reklama

Geopolityka

Obama: Naloty na cele Daesh w Libii leżą w interesie USA

Fot. USAF
Fot. USAF

Po pierwszych nalotach sił powietrznych USA na cele Państwa Islamskiego w Libii prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama powiedział, że udzielenie wsparcia libijskim władzom w walce z Daesh leży w interesie bezpieczeństwa narodowego USA.

Jak podkreślił Obama, decyzja o nalotach została podjęta, aby zwiększyć stabilność w Libii i upewnić się, że tamtejszym siłom uda się odnieść zwycięstwo w walce z IS.

Stanom Zjednoczonym, Europie i krajom na całym świecie "bardzo zależy na utrzymaniu stabilności w Libii, ponieważ jej brak doprowadził do wyzwań w postaci kryzysu migracyjnego w Europie czy tragedii humanitarnych, do których dochodzi na pełnym morzu między Libią a Europą" - zaznaczył prezydent USA podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Wybuch bomby w Bengazi. 20 ofiar śmiertelnych

W poniedziałek na prośbę libijskiego rządu jedności narodowej siły powietrzne USA dokonały pierwszych nalotów na cele Państwa Islamskiego w bastionie dżihadystów w Syrcie na północy Libii.

Ataki zatwierdził Obama po otrzymaniu rekomendacji od ministra obrony Asha Cartera i przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generała Josepha Dunforda.

Jak poinformował w poniedziałek przedstawiciel Białego Domu, wsparcie USA dla libijskich władz "ograniczy się do nalotów i do wymiany informacji"; żaden amerykański żołnierz "nie weźmie udziału w operacjach lądowych Rządu Jedności Narodowej".

Czytaj także: Drony i samoloty nad Libią. Amerykanie rozpoczęli naloty

Państwo Islamskie opanowało Syrtę w czerwcu 2015 roku, korzystając z chaosu, w którym pogrążyła się Libia po upadku Muammara Kadafiego.

Według szacunków amerykańskich władz z początku roku, w Libii znajdowało się ok. 6 tys. bojowników IS, w tym część, która opuściła Syrię. Ale ostatnio władze USA mówią, że liczba bojowników w Libii spadła i że generalnie IS słabnie pod naciskiem lokalnych prorządowych milicji i popieranego przez ONZ rządu.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Realista

    szykuje się hossa dla producentów bomb dwu-systemowych a dla handlarza bronią nowy rynek zbytu na kolejne 5 statków wypełnionych bronią ... Brawo USA-FRANCJA-UK

Reklama