Reklama

Geopolityka

Nowy przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO

Fot.  www.defenceimagery.mod.uk
Fot. www.defenceimagery.mod.uk

Przyszłym przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO będzie gen. Stuart Peach. Przejmie on obowiązki od gen. Petra Pavela najprawdopodobniej w czerwcu 2018 r.

Gen. br. Stuart Peach (stopień w armii brytyjskiej to Air Chief Marshal) piastuje obecnie najwyższe stanowisko wojskowe w armii brytyjskiej - Chief of the Defence Staff. Będzie pierwszym od 25 lat Brytyjczykiem zajmującym stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO, naczelnego organu wojskowego Sojuszu, wydającego zalecenia oraz opinie w sprawach wojskowych przedstawiane Radzie NATO, kierującego też pracą dowództw regionalnych Paktu Północnoatlantyckiego. Obecnie funkcję tę pełni, od 2015 r., gen. Petr Pavel z Republiki Czeskiej.

To olbrzymi zaszczyt zostać wybranym na przewodniczącego Komitetu Wojskowego, jedne z najważniejszych stanowisk w NATO, mające olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego. Z radością przyjmuję to nowe wyzwanie, w czasach tak istotnych dla Sojuszu, w chwili, gdy NATO musi zmodernizować się, by móc stawić czoła nowym i zmieniającym się zagrożeniom. Po roku pracy na stanowisku dowódcy naczelnego sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, wiem że jestem gotowy na to kolejne wyzwanie.

Gen. Stuart Peach

Komentatorzy zwracają uwagę, że wybór gen. Peacha na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO można odczytywać jako kolejny przejaw działań NATO, mających na celu zrównoważenie narastającego zagrożenia ze strony Rosji. Wielka Brytania jest bowiem jednym z państw opowiadających się zdecydowanie za wsparciem państw flanki wschodniej Sojuszu, państwem ramowym grupy bojowej NATO w Estonii, znajdującej się tam w ramach programu Enhanced Forward Presence, jej żołnierze służą też w podobnej grupie bojowej w Polsce. Brytyjscy instruktorzy wojskowi szkolą również ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Komentarze

    Reklama